Aktualności

Piotr Dumała laureatem Smoka Smoków 2021

Nagrodę Smoka Smoków podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbierze Piotr Dumała, mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych. Otrzyma ją za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii decyzją Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. Piotr Dumała to wybitny polski artysta: scenarzysta, animator, reżyser, scenograf, rysownik, plakacista, literat, aktor, a także pedagog. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1982), gdzie uczył się też w Pracowni Grafiki Filmowej prof. Daniela Szczechury. Dumała uprawia animację autorską, a także użytkową (czołówki festiwali i programów telewizyjnych, reklamy, klipy muzyczne). Współpracował przy realizacji spektakli teatralnych Romana Polańskiego i Grzegorza Jarzyny. Zajmuje się również rysunkiem prasowym, projektowaniem okładek książek oraz plakatem teatralnym i filmowym. W animacji posługuje się tradycyjną kreską i technikami komputerowymi, a także – wymyśloną przez siebie – metodą płytek gipsowych. Często inspiruje go literatura (Franz Kafka, Fiodor Dostojewski). Laureat kilkudziesięciu nagród festiwalowych, m.in. w Bilbao, Espinho, Huesce, Mannheim, Montrealu, Oberhausen, Ottawie, Zagrzebiu.
03.03.2021

Festiwal w Montrealu czeka na zgłoszenia filmów

Ruszył nabór filmów na Festival du nouveau cinéma w Montrealu. Potrwa do 1 czerwca. 50. edycja wydarzenia odbędzie się w formule hybrydowej: online i w kinach w dniach 6-17 października br. Na festiwal można zgłaszać filmy fabularne i krótkometrażowe, a także produkcje XR. Przez 50 lat na festiwalu prezentowane było kanadyjskie oraz międzynarodowe kino, a widzowie mieli możliwość zapoznać się z różnorodnymi i oryginalnymi dziełami początkujących i doświadczonych twórców filmowych. Organizatorzy podkreślają, że kładą nacisk na nowości w trzech aspektach: nowi twórcy, nowe podejścia i nowe technologie. Co roku pokazywanych jest ponad 200 produkcji z 60 krajów z całego świata.
02.03.2021

Nabór do programu Producers on the Move

Do 12 marca można zgłaszać się do programu dla producentów Producers on the Move, który odbędzie się podczas Festiwalu w Cannes. Nabór prowadzi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producers On The Move to program przeznaczony dla producentów z osiągnięciami w koprodukcjach międzynarodowych. Spotkania w ramach programu odbywają się podczas MFF w Cannes. Dotychczas producentami reprezentującymi Polskę w tym programie byli m.in. Mariusz Włodarski, Maria Blicharska, Agnieszka Kurzydło, Klaudia Śmieja, Mikołaj Pokromski, Marta Plucińska, Małgorzata Staroń oraz Marta Habior. Więcej informacji o Producers on the Move tu: https://www.efp-online.com/en/project_networking/producers_on_the_move.php.
02.03.2021

„Lokatorka” wkrótce w kinach. Film inspirowany sprawą Jolanty Brzeskiej

Zaprezentowano pierwsze kadry z filmu „Lokatorka” w reżyserii Michała Otłowskiego, który już wkrótce trafi na ekrany polskich kin. Współfinansowany przez PISF obraz jest inspirowany sprawą Jolanty Brzeskiej, warszawskiej aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną, od której tragicznej śmierci mija właśnie 10 lat. Film Michała Otłowskiego odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. Opowiada o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę. „Lokatorka” to film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową.
01.03.2021

Zgłoś swój film na festiwal w Szanghaju

Do 31 marca można zgłaszać swoje filmy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju. Zgłoszenie jest bezpłatne. 24. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 11-20 czerwca br. Powstały w 1993 roku jest jedynym chińskim festiwalem filmowym zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych i jedno z największych wydarzeń filmowych Azji. Jego misją jest wspieranie rozwoju światowej kinematografii oraz odkrywanie młodych reżyserów, którym od 2004 roku przyznaje się nagrodę dla Nowego Talentu z Azji. Festiwal składa się z czterech części: konkursu o Złoty Puchar, pokazów filmowych, części handlowej i forum. Z kolei w sekcji Panorama prezentowane są pokazy najlepszych filmów na festiwalu.
01.03.2021

Wystartował nabór filmów na festiwal Ale Kino!

Do 31 lipca potrwa nabór filmów na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!. 39. edycja wydarzenia ma odbyć się w grudniu 2021 roku. Organizatorzy czekają na krótkometrażowe i pełnometrażowe filmy dla dzieci i młodzieży z całego świata wyprodukowane w latach 2019-2021. Do kategorii filmów krótkometrażowych wliczają się produkcje trwające poniżej 30 minut, a do kategorii filmów pełnometrażowych – te trwające powyżej 60 minut. Na laureatów konkursów czekają nagrody pieniężne: 1500 euro za krótki i 4000 euro za pełny metraż.
01.03.2021

„Hura, wciąż żyjemy!” z nagrodą na Slamdance

Film „Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej otrzymał nagrodę AGBO Fellowship na festiwalu Slamdance w USA. Dedykowana jest utalentowanym twórcom, którzy właśnie ukończyli swój pierwszy film. Obraz jest współfinansowany przez PISF. Film był premierowo pokazywany na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Przedstawia artystyczną komunę, która pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas przygotowań do produkcji znika tajemniczy Reżyser. Bohaterowie z jednej strony są nim zafascynowani, z drugiej życzą mu jak najgorzej. Gdzie się podział i kim jest człowiek, który tak mocno wpływa na życie kolektywu? Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna. Inspiracją dla filmu była grupa artystyczna, której przywodził  Rainer Werner Fassbinder.
26.02.2021

Film „Ściana cieni” na ekranach kin

Współfinansowany przez PISF film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid – „Ściana cieni” można już oglądać na ekranach polskich kin. Widzowie będą uczestniczyć w emocjonującej i momentami dramatycznej wyprawie himalaistów na Kumbhakarnę, opowiedzianej z perspektywy nepalskich Szerpów. „Ściana cieni” („The Wall of Shadows”) była dotąd pokazana na festiwalach na całym świecie. Od Hot Docs w Toronto, gdzie odbyła się światowa premiera filmu – przez kanadyjskie Banff Centre Mountain Film Festival oraz Vancouver International Mountain Film Festival – VIMFF (nagroda Best Adventure Film), norweski Bergen International Film Festival (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego), duński Nordic Adventure Film Festival – NAFF, niderlandzki IDFA, aż po brytyjski Kendal Mountain Festival.
26.02.2021

BNP Paribas Green Film Festival w sierpniu

Do 5 czerwca można zgłaszać filmy na BNP Paribas Green Film Festival. Znana jest już data tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia br. w kilku plenerowych kinach w Krakowie. Festiwal to cykl wydarzeń, które promują proekologiczne postawy poprzez pokazy najlepszych światowych produkcji poruszających tematykę ochrony środowiska oraz towarzyszące im wykłady, dyskusje, czy warsztaty. Tym samym działania te wpisują się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które są bliskie organizatorom i partnerom Festiwalu. Zgłoszenia filmu na festiwal można dokonać tu: https://www.greenfestival.pl/submit/
25.02.2021

Nie żyje Alicja Helman

Zmarła prof. Alicja Helman. Z wykształcenia muzykolog, była pionierką polskiej filmologii – teoretykiem i historykiem filmu, tłumaczką oraz eseistką. Miała 85 lat. Ukończyła studia muzykologiczne na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1955–1973 pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973–1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986). Kierownik Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, a następnie jego dyrektor (do 2007). Członkini PAU, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, Deutsche Gesellschaft für Semiotic Studies oraz International Association for Semiotic Studies. Jej ostatnia posada to profesor w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
25.02.2021

ACE 31 czeka na producentów filmowych

Do 3 maja można składać aplikacje do programu szkoleniowego ACE 31 dla producentów filmowych. Zakwalifikowanych zostanie 18 projektów, które będą spełniały warunki koprodukcji i skierowane będą na rynek międzynarodowy. Ich producenci po odbyciu szkolenia mają szansę dołączyć do sieci ACE. Według organizatorów program szkoleń ma na celu wzmocnić niezależnych producentów, a także pomóc im poradzić sobie z wyzwaniami jakie niesie ze sobą zmieniający się rynek filmowy. Zgłosić może się właściciel, partner bądź pracownik firmy producenckiej, która ma w dorobku przynajmniej jeden film pełnometrażowy oraz dysponuje projektem, który może przyciągnąć międzynarodowych partnerów. Zainteresowani aplikowaniem powinni skontaktować się poprzez: info@ace-producers.com, aby ustalić czy spełniają warunki zgłoszenia do programu i umówić się na spotkanie z koordynatorem Alem Williamsem.
24.02.2021

Polskie animacje w konkursie festiwalu SXSW

Współfinansowane przez PISF animacje „Własne śmieci” Darii Kopiec oraz „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak wezmą udział w międzynarodowym konkursie amerykańskiego South by Southwest. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się od 16 do 20 marca br. South by Southwest (SXSW) w miejscowości Austin to – obok imprezy w Sundance – jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz pokazów filmowych ważnym elementem są również działania intermedialne, a także spotkania i panele dyskusyjne.
24.02.2021

Polskie krótkie metraże w programie festiwalu w Lille

Cztery polskie produkcje znalazły się w oficjalnej selekcji European Film Festival we francuskim Lille. To „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma (konkurs główny), a także „Marcel” Marcina Mikulskiego, „Tunel” Julii Benedyktowicz i „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz (sekcja Autres Regards). Filmy dostały dofinansowanie z PISF. European Film Festival, którego 37. edycja odbędzie się w dniach 2-7 kwietnia br., to trzeci największy festiwalu krótkich metraży we Francji. Organizatorzy podali, że zgłosiło się 3900 filmów, z czego komitet selekcyjny wybrał 69 najlepszych tytułów. 
23.02.2021

Nabór filmów na festiwal Dwa Brzegi

Do 15 maja można zgłaszać filmy do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 15 edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 31 lipca-8 sierpnia br. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Do konkursu zakwalifikowane zostaną filmy trwające maksymalnie 35 minut, wyprodukowane w 2020 lub 2021 roku. Starsze zostaną dopuszczone, o ile ich pokaz na festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. Zgłaszać można fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne. Nabór odbywa się poprzez platformę FilmFreeway. Wystarczy założyć swojemu filmowi konto, załadować kopię podglądową i zgłosić go na Dwa Brzegi: www.filmfreeway.com/festival/tworiversides. Opłata za zgłoszenie wynosi 5 USD. Filmy zakwalifikowane do konkursu oceniane są przez jury, które przyzna nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.
19.02.2021

Zwiastun filmu „Każdy ma swoje lato”

Współfinansowany przez PISF film „Każdy ma swoje lato” to debiut fabularny Tomasza Jurkiewicza. Obraz miał swoją premierę podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie był pokazywany w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. 12 marca film trafi na ekrany polskich kin, a już teraz dostępny jest jego zwiastun, który można zobaczyć poniżej. Akcja filmu Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny. W Agacie, która gotuje na oazie, zakochuje się 17-letni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć, nieoczekiwanie prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.  
17.02.2021

Wenecki Tydzień Krytyków czeka na zgłoszenia

Do 1 lipca można zgłaszać filmy na Międzynarodowy Tydzień Krytyków Filmowych w Wenecji. Organizatorzy czekają przede wszystkim na pełnometrażowe filmy debiutantów z całego świata. 36. edycja imprezy odbędzie się od 1 do 11 września br. Międzynarodowy Tydzień Krytyków to niezależne wydarzenie odbywające się równolegle do Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jego organizatorem jest Italian National Syndicate of Film Critics. Filmy, które znajdą się w selekcji będą rywalizować o Venice International Film Critics’ Week Audience Award (5 tys. EUR) oraz inne nagrody. Ponadto mogą się ubiegać o Lwa Przyszłości, czyli nagrodę im. Luigiego De Laurentiisa dla debiutanckiego filmu (100 tys. USD), której laureat zostanie wyłoniony spośród wszystkich sekcji weneckiego festiwalu.
17.02.2021

Trwa nabór na CEDOC MARKET

Do 21 marca można aplikować na kolejną edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market). Odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako element programu Doc Lab Poland. Zgłaszać mogą się producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem.  
15.02.2021

Polski projekt nagrodzony na dok.incubator

„Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego otrzymał nagrodę na gali zakończenia międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych dok.incubator 2020/2021. Projekt otrzymał dofinansowanie z PISF. dok.incubator to intensywne sześciomiesięczne warsztaty międzynarodowe w zakresie montażu, marketingu i dystrybucji. Skierowane są do twórców projektów pełnometrażowych filmów dokumentalnych we wczesnej fazie montażu (rough cut). Warsztaty są podzielone na trzy tygodniowe sesje, podczas których osiem wyselekcjonowanych zespołów złożonych z trzech twórców: producenta, reżysera i montażysty korzysta z indywidualnego wsparcia ponad 30 doświadczonych ekspertów: producentów i montażystów, a także specjalistów z zakresu PR i marketingu oraz dystrybutorów. Pracują oni nad ostateczną wersją filmu oraz odpowiednimi strategiami dystrybucji i marketingu dla szerszej publiczności.
15.02.2021

Trwa nabór zgłoszeń do Nagród PSC

Do 26 lutego można zgłaszać propozycje produkcji do Nagród PSC. Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz kolejny uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego, a po raz trzeci również autorów zdjęć do filmu dokumentalnego i serialu. Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba być członkiem PSC. Z kolei prawo do głosowania na  Nagrodę  PSC mają wyłącznie autorzy zdjęć zrzeszeni w Stowarzyszeniu. 13 marca zostanie ogłoszonych 5 nominowanych filmów w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny”, a galę wręczenia nagród zaplanowano na 27 marca br. Podobnie jak w poprzednich latach podczas uroczystości artystom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i promocji polskiej kinematografii zostaną wręczone nagrody specjalne.
12.02.2021

Magnus von Horn z nagrodą na festiwalu w Göteborgu

Reżyser filmu „Sweat” Magnus von Horn otrzymał Angelos Award – nagrodę Church of Sweden’s na 44. Göteborg Film Festival. Współfinansowana przez PISF polsko-szwedzka produkcja rywalizowała tam w Nordic Competition, w którym triumfował szwedzko-włosko-duński obraz „Tygrys” (reż. Ronnie Sandahl). Film Magnusa von Horna to laureat Srebrnych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni, a także nagrody Cineuropa na 32. Trieste Film Festival. W 2020 roku „Sweat” zwyciężył na 56. Chicago International Film Festival, a także znalazł się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, oprócz Srebrnych Lwów, zdobył też pięć nagród indywidualnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za reżyserię (Magnus von Horn), zdjęcia (Michał Dymek), montaż (Agnieszka Glińska), główną rolę kobiecą (Magdalena Koleśnik) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Aleksandra Konieczna).
12.02.2021

Giornate degli Autori czeka na zgłoszenia filmów

Ruszył nabór filmów na Giornate degli Autori w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcje do selekcji można zgłaszać do 18 czerwca. 18. edycja wydarzenia odbędzie się od 1 do 11 września br. Zgłaszane produkcje muszą być przed światową premierą (dotyczy filmów włoskich) lub międzynarodową (dla pozostałych). Przyjmowane są wyłącznie fabuły oraz dokumenty dłuższe niż 60 minut.
11.02.2021