1. Festiwal Polskich Filmów na Tajwanie

W dniach 8-14 marca w Tajpej odbył się 1. Festiwal Polskich Filmów w Eslite Art House w dystrykcie Xinyi. W programie zaprezentowanych zostało siedem filmów wybranych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiej historii i kultury mieszkańcom Tajwanu” – mówił Jacek Bromski, prezes SFP. Zaznaczył, że wcześniej filmy pokazywane były w innych krajach kontynentu m.in. w Japonii i Wietnamie w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Maciej Gaca, dyrektor generalny Biuro Polskiego w Tajpej wyraził nadzieję na dalszą współpracę i uczynienie festiwalu dorocznym wydarzeniem promującym polską sztukę filmową.

Podczas 1. Festiwalu Polskich Filmów pokazane zostały wybrane dzieła ukazujące różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”), przez drugą wojnę światową („Pianista”, „Wołyń”) i Powstanie Warszawskie („Miasto 44”), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”). Te wybrane utwory pozwalają spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela młodszej generacji twórców – Jana Komasę.

Polska delegacja odwiedziła również tajwańskie Ministerstwo Kultury i Taipei Film Commission, by pogłębić bilateralną wymianę kulturalną i stworzyć więcej możliwości współpracy (np. pomysł organizacji wymiany polskich i tajwańskich reżyserów). We wrześniu planowany jest Przegląd Filmów Tajwańskich w Polsce.

Partnerem Festiwalu Polskich Filmów na Tajwanie jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu oraz Biuro Polskie w Tajpej.

Informacja prasowa


18.03.2019