11. Dwa Brzegi

29 lipca rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Program

W bogatym programie festiwalu znalazły się polskie i zagraniczne filmy pokazywane na najważniejszych światowych wydarzeniach filmowych. Część z nich zostanie pokazana na Dwóch Brzegach zanim pojawią się w kinach. W sekcji Świat pod namiotem prezentującej kino autorskie, artystyczne i niezależne znalazły się polskie filmy i koprodukcje:

 • „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik,
 • „Amok”, reż. Kasia Adamik,
 • „Beksińscy. Album wideofoniczny”, rez. Marcin Borchardt,
 • „Butterfly Kisses”, reż. Rafał Kapeliński,
 • „Dom/Łódź”, reż. Piotr Szczepański,
 • „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”, rez. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk,
 • „Królewicz Olch”, reż. Kuba Czekaj,
 • „Pokot”, reż. Agnieszka Holland,
 • „Prosta historia o morderstwie”, reż. Arkadiusz Jakubik,
 • „Szron”, reż. Šarūnas Bartas,
 • „Zwierzęta”, reż. Greg Zglinski.

Filmy trwające poniżej 60 minut znalazły się w sekcji Panorama. W tym roku widzowie zobaczą 4 tytuły: „Fugazi. Centrum wszechświata”, reż. Leszek Gnoiński, „I tak wszystko widziałam…”, reż. Michał Tkaczyński, „Kim jesteś”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, „Nie płacz kiedy odjadę”, reż. Sławomir Grünberg.

W ramach cyklu Wielkie kino na Małym Rynku widzowie będą mogli zobaczyć tytuły cieszące się dużą popularnością w kinach lub na festiwalach m.in.; „Jestem mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska, „Wszystkie nieprzespane noce”, reż. Michał Marczak.

Wśród pokazów specjalnych realizowanych przy współpracy z partnerami festiwalu pokazane zostaną m.in.: zrekonstruowany cyfrowo film „300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer, „Młynarski. Piosenka filmowa”, reż. Alicja Albrecht, „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”, reż. Askold Kurow, „Ślady”, reż. Robert Gliński, „Voyage, Voyage”, reż. Aleksandra Potoczek. W sekcji „Dorosłe pytania.  Zakwalifikowane do Jubileusz Janusza Zaorskiego” zaprezentowane zostaną trzy wczesne, mniej znane filmy reżysera oraz obejrzeć jego najnowszy fabularyzowany dokument „Pokolenia”.

O filmach, które zostały zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych pisaliśmy na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/konkurs-krotkich-filmow-na-11-dwoch-brzegach.

Lekcja kina

„Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego” to szczególna forma spotkania specjalnych gości Dwóch Brzegów z festiwalową widownią. W tym roku o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła opowiedzą: Robert Gliński, Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn (aktor jest też bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” i Andrzej Pągowski.

Niesfilmowani

Po raz kolejny Kazimierz Dolny odwiedzają pisarze, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji. Celem spotkań jest pokazanie środowisku filmowemu polskiej literatury, która mogłaby stać się inspiracją dla współczesnego kina.

Dzięki współpracy Dwóch Brzegów ze Studiem Munka Kazimierz Dolny odwiedzą również reżyserzy, którzy aktualnie pracują nad scenariuszami do swoich pierwszych lub kolejnych już produkcji.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej festiwal odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 r.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie: www.dwabrzegi.pl

29.07.2017