11. Festiwal Pięć Smaków

15 listopada rozpocznie się 11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Festiwal odbędzie się w dniach 15-22 listopada w Warszawie w Kinie Muranów, Kinotece i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wrocławska replika festiwalu odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 17-23 października. Festiwal od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.

7 sekcji, ponad 40 filmów

„W tym roku na festiwalu pokażemy ponad 40 pełnometrażowych filmów fabularnych, 9 filmów krótkometrażowych w 2 zestawach. Po raz pierwszy w naszym programie znalazły się 2 międzynarodowe premiery – będą to pierwsze pokazy tych tytułów poza granicami Azji. Mamy też 2 europejskie premiery. Większość filmów pokazywanych na naszym festiwalu to prezentacje premierowe w Polsce. W tym roku program Pięciu Smaków to 7 sekcji. Główną sekcją jest konkursowe Nowe Kino Azji. W sekcji Focus zawsze przedstawiamy kinematografię jednego państwa, lub poświęcamy ją jakiemuś wybranemu tematowi. W tym roku kinematografią, jakiej przyjrzymy się bliżej będzie kino Bhutanu. To sekcja nad którą dość długo pracowaliśmy” – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jakub Królikowski. „Co istotne, wiele z filmów w tej sekcji będzie po raz pierwszy prezentowanych poza granicami Bhutanu, czy nawet zostanie przetłumaczonych na angielski, co na pewno stanowi znaczący moment dla tej kinematografii i już inne światowe festiwale podążając za nami zainteresowały się tymi tytułami” – podkreślał.

Nowe Kino Azji

„Nasz konkurs Nowe Kino Azji to zawsze przegląd świeżych talentów, nowych głosów i filmów, które dotykają bardzo aktualnych problemów. W tym roku w tej sekcji prezentujemy filmy m.in. z Bangladeszu, Malezji, Indonezji czy Japonii i Hongkongu. Zawsze ta sekcja jest skupiona na tematyce społecznej, w tym roku mamy też wyjątkowo dużo kina gatunkowego. To rzeczywiście program pokazujący tak charakterystyczne dla kina azjatyckiego spotkanie kina posługującego się pewnymi konwencjami z lokalną tematyką i problemami społecznymi” – mówiła Jagoda Murczyńska. „To bardzo barwny, niezwykle intensywny i aktualny przegląd tego, co w tej chwili słychać w kinie azjatyckim” – dodała.

W programie Pięciu Smaków znajdzie się też retrospektywa kluczowej autorki nowej fali i najbardziej wpływowej reżyserki współczesnego kina Hongkongu – Ann Hui [huei]. Nie zabraknie też wysokiej jakości kina gatunkowego, które pojawi się m.in. w sekcji poświęconej awangardowej japońskiej erotyce, a także przeglądzie Asian Cinerama, obejmującym filmy nagradzane i nominowane w ramach Asian Film Awards. Filmy gatunkowe będą też bohaterami sekcji prezentującej odnowione klasyki filmowych archiwów.

Łączenie ludzi i kultur

„Naszą misją jest pokazywanie nie tylko kina, ale łączenie ludzi i łączenie kultur. Temu służą nie tylko filmy, ale też towarzysząca festiwalowi Akademia Azjatycka” – wspomniała podczas konferencji Jagoda Murczyńska. „Nasz festiwal stał się rozpoznawalny, jest kojarzony przez azjatyckich producentów i ludzi z branży filmowej, którzy chcą odwiedzić Polskę. Wielu twórców jest zainteresowanych poznawaniem polskiej kultury. Bardzo nam zależy, by takich spotkań i połączeń było jak najwięcej” – podkreślała.

„Bardzo nam zależy, aby wokół tych filmów dużo się działo, aby towarzyszyła temu dobra atmosfera. Wkładamy dużo energii w przygotowanie sesji Q &A (pytań i odpowiedzi) po seansach, zostawiając na rozmowy z widzami dużo czasu. Te spotkania prowadzą profesjonaliści, a sami twórcy oceniają je bardzo wysoko” – mówił dyrektor festiwalu. Jednym z przedsięwzięć, dzięki którym buduje się wokół festiwalu społeczność jest także projekt People’s Jury, w którym filmy konkursowe w sekcji Nowe Kino Azji ocenia jedenastoosobowe grono jurorów – amatorów i półprofesjonalistów, wybrane w drodze konkursu ze zgłoszeń z całej Polski.    

Jak podkreślał Jakub Królikowski, festiwal ciągle się rozwija. Niedawno do polskich kin trafił filipiński dramat „Dziecko apokalipsy” w reżyserii Mario Cornejo – laureat Grand Prix 10. Pięciu Smaków. To pierwszy tytuł dystrybuowany przez Pięć Smaków Kino Azji, wkrótce dołączą do niego kolejne filmy.

Więcej informacji: www.piecsmakow.pl.

11. Festiwal Pięć Smaków odbędzie się w dniach 15 – 22 listopada 2017. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.  

13.11.2017