15 lat Warszawskiej Szkoły Filmowej

28 września 2019 roku Warszawska Szkoła Filmowa obchodziła 15-lecie swojej istnienia. Działalność Warszawskiej Szkoły Filmowej jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Szkoła założona w 2004 r. przez reżysera, producenta i scenarzystę Macieja Ślesickiego oraz aktora Bogusława Lindę obchodzi jubileusz 15 lat działalności.

28 września w należącym do kampusu uczelni Kinie Elektronik odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięły władze szkoły: Rektor Janusz Majewski, Maciej Ślesicki i Bogusław Linda, ważne postacie świata kultury, znani aktorzy i politycy, a także absolwenci, m.in. nagrodzona na MFF w Berlinie Katarzyna Rosłaniec („Baby Blues”) czy Tomasz Śliwiński (nominowana do Oscara® etiuda „Nasza Klątwa”).

„Ponieważ zajmujemy się kinem, postanowiliśmy, że zamiast odsłonięcia pomników będą dzisiaj ruchome obrazy, a zamiast oficjalnych przemówień – rozmowy, bo kino jest też rozmową” – przywitała gości Magdalena Felis, która poprowadziła towarzyszące wydarzeniu spotkanie z założycielami Warszawskiej Szkoły Filmowej – Maciejem Ślesickim i Bogusławem Lindą.

„Szanujemy wszystkich. Szkoła filmowa to instytucja kultury, a w instytucji kultury nie ma miejsca na krzyki i waśnie, natomiast jest miejsce przede wszystkim na rozmowę i szacunek (…). Ta szkoła jak już wspomnieliśmy jest w pewien sposób inna niż wszystkie – my od początku stawiamy na zajęcia praktyczne w naszym kompleksie szkół i muszę powiedzieć, że to powoduje, iż do nas się ludzie garną (…). To nie jest tak, że skończywszy szkołę filmową potem każdy musi kroczyć po czerwonym dywanie w Cannes, natomiast ci ludzie mają pracę. I to jest ważne, że istnieje taka uczelnia, która daje dobre wykształcenie, po której ludzie mają dobrą pracę. Z tego też jesteśmy dumni” – podkreślał Maciej Ślesicki, opowiadając o swoim pomyśle na szkołę filmową.

„My właściwie nie umiemy się już zatrzymać, ponieważ ciągle przychodzą nam do głowy nowe pomysły. Na początku nie było ani siedziby, ani pieniędzy – był tylko pomysł. I nagle siedzimy w największym zespole szkół filmowych w Polsce. W ogromnej instytucji, która zatrudnia ponad 200 wykładowców i nauczycieli, która ma ponad 1000 studentów i uczniów. I to jest wspaniałe” – dodawał Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, dziękując m.in. współpracownikom.

„Na pewno dochodzi jeszcze jedna rzecz: ludzie, którzy przychodzą do szkoły i ludzie którzy z niej wychodzą to zupełnie inny gatunek ludzki. Towarzyszy nam olbrzymia satysfakcja z tego, że dziewczyny i chłopaki dorastają tutaj, że nabierają swojego własnego światopoglądu, to stwarza wiecznie nieustający ferment i jest to fantastyczne. Przy okazji ten ferment się dzieje w tej dzielnicy, która nas przygarnęła, która nas hołubi i w której czujemy się świetnie. Myślę, że wrośliśmy już w to wspaniałe miejsce” – dodawał Bogusław Linda.

Magdalena Felis pytała swoich rozmówców nie tylko o początki Szkoły, ale też o to, czego sami nauczyli się, ucząc innych. „Ja się nauczyłem bardzo wielu rzeczy, dlatego, że ucząc sam się uczysz – to jest oczywiste. I tak po prostu jest. Ale nauczyłem się nie tylko spraw zawodowych, ale też wielu, jak myślę, spraw ogólnoludzkich. Trochę psychologii, trochę też rozmowy z ludźmi” – mówił Maciej Ślesicki.

Film z uroczystości dostępny jest na kanale YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Informacja prasowa


08.10.2019