16. Gdańsk DocFilm Festival

W dniach 6–10 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności odbywa się 16. edycja Gdańsk DocFilm Festival, której organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tegoroczna odsłona odbywającej się pod hasłem Godność i praca imprezy jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy filmy walczyć będą o nagrody nie w jednym, a w dwóch konkursach.

9 polskich filmów w Konkursie Głównym

Jak co roku w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza rywalizować będą dokumenty z całego świata. W jury Konkursu Głównego zasiadają: Kinga Dębska (przewodnicząca), oraz członkowie: Karolina Bielawska i Rick Minnich. W tym roku konkursowych obrazów dokumentalnych jest 27, a wśród nich tytuły z Holandii, Izraela, Iranu, Austrii, Włoch, Szwecji, Australii, Niemiec czy Serbii. Rodzime kino dokumentalne również posiada silną reprezentację – w konkursie znalazło się aż 9 polskich produkcji.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz pierwszy, znalazło się 20 tytułów. Obrazy również ocenia troje jurorów. Na ich czele stoi Ryszard Bugajski, a towarzyszą mu Anna Próchniak i Leszek Starzyński. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jak co roku, po festiwalowych projekcjach odbywają się spotkania z twórcami niektórych filmów. Po pokazach zaplanowano rozmowy m.in. z reżyserem „Wyspy słońca”, wybitnym filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim w Yale, Columbii i Amsterdamie profesorem Thomasem Elsaesserem, z twórcą filmu „Przerwana misja” Petro Aleksowskim, reżyserem wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcinem Borchardtem, autorem obrazu „Hugo” Wojciechem Klimalą, a także ekipą filmu „Miss Holocaust” – reżyserką Michaliną Musielak oraz producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą. Projekcje polskich krótkometrażowych fabuł to okazja do rozmów z twórcami: m.in. z reżyserką filmu „Jest naprawdę ekstra” Katarzyną Warzechą, autorem „Nowego Bronxu” Filipem Ignatowiczem oraz reżyserem filmu „Modus Operandi” Remigiuszem Biernackim, a także jego producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą.

Troje zagranicznych reżyserów filmów dokumentalnych spotka się z publicznością na telekonferencjach. Po filmie „A w Oddali Ujadały Psy” jego reżyser Simon Lereng Wilmont, po projekcji „Hatsune Miku – Świat Należy do Mnie” Ann Oren, a Ruth Kaaserer po pokazie jej najnowszego obrazu „Gwendolyn”.

Pokazy specjalne

Oprócz projekcji filmów konkursowych organizatorzy festiwalu zaplanowali pokazy specjalne, w tym retrospektywy przewodniczących jury, Kingi Dębskiej i Ryszarda Bugajskiego, a po nich spotkania z wybitnymi twórcami. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu pokazano dwa filmy pozakonkursowe: nowelowy film fabularny „Trzy Kroki w Szaleństwo” w reżyserii Federico Felliniego, Rogera Vadima i Louisa Malle’a oraz „The Silent Child”, film Chrisa Overtona, który otrzymał w tym roku statuetkę Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.

Zwycięzców obu konkursów poznamy 10 czerwca podczas gali rozdania nagród.

Więcej informacji, pełen program godzinowy oraz opisy filmów dostępne są na stronie www.gdanskdocfilm.pl.

Informacja prasowa


04.06.2018