16. edycja Cinemaforum

W dniach 8-12 listopada 2017 w Warszawie odbędzie się 16. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF. 

Cinemaforum – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych jest festiwalem prezentującym filmy krótkometrażowe. 16. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 8-12 listopada w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) oraz w kinie Jack’s na ul. Brackiej. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum 2017 zostanie zaprezentowanych 27 krótkometrażowych filmów z 21 krajów, z czego zdecydowana większość będzie pokazywana w Polsce premierowo. Wśród zakwalifikowanych filmów znalazły się również polskie produkcje: „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „NDR” Grzegorza Dębowskiego.

W jury Konkursu Głównego zasiądą w tym roku: Janusz Zaorski (przewodniczący), Zofia Wichłacz, Michał Oleszczyk, Paweł Maślona, Mariusz Włodarski. W Offowej Akademii Filmowej znaleźli się: Barbara Białowąs, Anna Próchniak, Wojciech Solarz oraz Bartosz M. Kowalski. 

Nagrody imienia Jana Machulskiego 

Podczas festiwalu zostaną już po raz 13. wręczone Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy film dokumentalny, najlepszy film animowany.

Lista filmów nominowanych do tegorocznej edycji Nagród jest dostępna na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/pierwsze-ujecie/lista-nominacji-do-nagrod-polskiego-kina-niezaleznego-2017

„Czyste obrazy”

W tym roku organizatorzy zaplanowali też osobną sekcję specjalną zatytułowaną „Czyste obrazy”. Znalazły się w niej filmy oryginalne i osobliwe, o intrygującej formie, opowiadane przede wszystkim obrazem rzadko, jeśli w ogóle, posiłkujące się dialogiem. Udowadniają one jak wiele powiedzieć można w krótkim filmie za pomocą samych angażujących obrazów i dźwięku oraz jak intrygujące filmowe uniwersa za pomocą tych środków wykreować.

Interfilmlab 

W programie znalazły się też branżowe warsztaty i wykłady z cyklu Interfilmlab. Program edukacji profesjonalnej jest poświęcony zagadnieniom rynku filmowego, produkcji, dystrybucji i promocji filmów. Grono polskich ekspertów (Zofia Horszczaruk, Alex Leszczyńska, Joanna Solecka, Katarzyna Wilk, Mariusz Włodarski) poprowadzi wykłady o podstawach dobrego pitchingu, współpracy filmowców z producentem w trakcie developmentu projektu, strategii festiwalowej, promocji filmu w mediach społecznościowych oraz współpracy z agentem sprzedaży.

Tegorocznym gościem Cinemaforum będzie również Mia Bays z wykładem „Finansowanie filmów mikrobudżetowych oraz specyfika ich produkcji”.

Wykłady i warsztaty odbędą się w dniach 8-10 listopada w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na warsztaty obowiązują zapisy, wstęp na wykłady jest wolny.

Pokaz specjalny – „Milczenie polskich owiec”

12 listopada 2017 o godz. 16.00 w Kinotece odbędzie się specjalny pokaz filmu „Milczenie polskich owiec” w reżyserii Macieja Stuhra, który został zrealizowany ze studentami Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. 

Pełen program festiwalu jest dostępny na stronie: cinemaforum.pl

16. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum jest współfinansowane przez PISF.

Na podstawie materiałów organizatora 

06.11.2017