16. Millennium Docs Against Gravity

Znamy tytuły 13 filmów, które powalczą w Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Banku Millennium – Grand Prix 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się w sześciu miastach Polski – po raz pierwszy w Katowicach dzięki współpracy z Silesia Film.

artur-liebhart

Dyrektor festiwalu Artur Liebhart. Fot. Bartosz Mrozowski 

W Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym odbyła się konferencja prasowa odsłaniająca wybrane punkty programu nadchodzącej 16. edycji Millennium Docs Against Gravity.

13 filmów powalczy w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix

W składzie Jury znaleźli się Leila Hosseini, Michał Marczak i Hanna Polak. O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 13 filmów. Wśród nich znalazły się polskie tytuły „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej i „Marek Edelman… i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej.

„In Touch”

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie „In Touch” Pawła Ziemilskiego opowiada o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

Producentem filmu jest Łukasz Długołęcki. Za produkcję odpowiada firma Nur. Film Pawła Ziemilskiego jest współprodukowany przez Join Motion Pictures, TVP, Mx35, Oxymoron, Widok. Autorem zdjęć jest Filip Drożdż, montażu Dorota Wardęszkiewicz. Realizacja dźwięku – Paweł Szygendowski, postprodukcja dźwięku – Piotr Kubiak. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej, Islandzkie Centrum Filmowe, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin i Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Partnerem filmu jest Miejski Ośrodek Kultury, Bydgoszcz.

Pokaz na festiwalu będzie polską premierą filmu.

„Jazda obowiązkowa”

Relacje rodzinne są także tematem „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej. W filmie poznajemy ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które zdecydowało się zamieszkać w Polsce. Ich córka chce wystartować w Mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie figurowym. Udział w zawodach może im pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa. Ale czy mała Julia będzie w stanie rozwinąć skrzydła, niosąc na barkach taki ciężar?

Producentkami filmu Ewy Kochańskiej są Magdalena Borowiec, Tatiana Wasilewska i Daria Zienowicz. Za montaż odpowiada Piasek & Wójcik a za zdjęcia Egor Efimov. Film wyprodukowało Square Film Studio w koprodukcji z DI Factory, Mazowieckim Funduszem Filmowym i MX35. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film był pokazywany na IDFA w sekcji Luminos.

„Marek Edelman… i była miłość w Getcie”

W głównym konkursie festiwalu zostanie pokazany także film Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman… i była miłość w Getcie”. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie, nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

Polskie filmy znalazły się w Konkursie Głównym m.in. razem z pierwszym filmem dokumentalnym obsypanego Oscarami® za „Władcę Pierścieni: Powrót króla” Petera Jacksona – „I młodzi pozostaną” („They Shall Not Grow Old”). Reżyser zgłębia w nim mroczną historię pierwszej wojny światowej, do której czasów przenosimy się za sprawą archiwalnych materiałów filmowych, odrestaurowanych dzięki współczesnym zabiegom techniki.

Warto zaznaczyć, że edycje Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu, Gdyni, Katowicach i Bydgoszczy mają swoje Konkursy Główne w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska przyznawane podczas edycji we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda w Konkursie Głównym przyznawana w Katowicach oraz Nagroda Bydgoszcz ART.DOC AWARD wręczana w Bydgoszczy.

Silna reprezentacja polskich tytułów

W „Symfonii fabryki Ursus”, jednym z filmów prezentowanych w nowym konkursie o Nagrodę National Geographic za Najlepsze Zdjęcia, reżyserka Jaśmina Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Byli pracownicy Ursusa odtwarzają jeden dzień pracy zakładu, współtworząc porywającą wizualnie i akustycznie opowieść.

Za zdjęcia odpowiadają Jakub Wróblewski i Kacper Czubak. Producentami filmu są Zuzanna Król i Wojciech Marczewski. Film został wyprodukowany przez Wajda School & Studio. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Symfonii fabryki Ursus” znalazła się w programie m.in. festiwalu w Rotterdamie i na ZagrebDox.

Wyjątkowe biografie bohaterów i ich związek z miastem są tematem filmu „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, który miał światową premierę na festiwalu IDFA. Tym postaciom przyglądamy się z bliska – kamera towarzyszy im w przestrzeni przypominającej gabinet psychoterapeuty. Poznajemy w ten sposób ich najskrytsze pragnienia, wspomnienia miłości i relacji z ważnymi dla nich ludźmi.

Zdjęcia do filmu Ewy Podgórskiej zrealizował Marek Kozakiewicz. Producentką filmu jest Małgorzata Wabińska z Entertain Pictures. Jest to debiut reżyserski i producencki.

Film był pokazywany na IDFA w konkursie debiutów.

Relacji jednej z najsłynniejszych polskich par artystów przygląda się w niezwykłym wizualnie eseju z pogranicza kina i teatru Borys Lankosz („Rewers”). W filmie „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” występują Agata Buzek i Łukasz Simlat.

Debaty, koncerty i spotkania z wyjątkowymi gośćmi

Jak co roku w ramach Akademii Dokumentalnej podczas festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące ściśle powiązane z filmowym programem organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi, instytucjami i partnerami medialnymi. Akademia Dokumentalna to także program skierowany do różnych grup widzów m.in. najmłodszych i seniorów.

Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Rob Miller i Henry Singer (współreżyserzy i współproducenci filmu „Proces Ratko Mladicia”), Alan Tieger, który pełnił funkcję prokuratora w tym procesie, Witalij Manski („Świadkowie Putina”, „Pod opieką wiecznego słońca”), Roberto Minervini („Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu”, „Po tamtej stronie”), Mads Brügger („Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”, „Ambasador”), André Singer (współreżyser filmu „Herzog/Gorbaczow”), Janus Metz, reżyser prezentowanego na festiwalu „Za głosem serca” („Heartbound”) i głośnego „Armadillo – wojna jest w nas”.

Festiwal w sześciu miastach Polski

Festiwal odbędzie się w tym roku w aż sześciu miastach Polski: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), Lublinie (Centrum Spotkania Kultur), Bydgoszczy (Kino Orzeł) i po raz pierwszy w Katowicach – dzięki współpracy z Silesia Film. Festiwalowe pokazy odbędą się w tym mieście w Kinie Kosmos, Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie, w Gdyni 15-24 maja, a w Katowicach 12-19 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 11-18 maja.

Bank Millennium jest związany z festiwalem i sponsorem Nagrody Głównej Banku Millennium od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Więcej informacji: https://mdag.pl

Na podstawie informacji prasowej 


13.03.2019