17. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie

Od 5 do 15 października w pięciu litewskich miastach – Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Możejkach oraz, po raz pierwszy, w Niemenczynie odbędzie się 17. Festiwal Filmu Polskiego, którego głównym organizatorem jest Instytut Polski w Wilnie.

„Filmowe Asy. Rozpoczyna się gra wyobraźni”, czyli 17. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie

Widzowie będą mogli obejrzeć aż 21 filmów. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu Filmu Polskiego na Litwie są „Filmowe Asy”. Jak piszą organizatorzy „oglądając polskie filmy często podziwiamy i zachwalamy mistrzowską grę aktorów, świetną scenografię, wspaniałą muzykę, dobrze napisane scenariusze i reżyserię. Poznajemy historie znanych i mniej znanych postaci, wśród których są też prawdziwi bohaterowie. Polskie kino pełne jest mistrzów – »Filmowych Asów«, którzy potrafią umiejętnie rozpalić wyobraźnię widzów na całym świecie. Znajduje to potwierdzenie w wielu międzynarodowych nagrodach zdobywanych przez polską kinematografię”.

10 dni z polskim kinem

17. Festiwal Filmu Polskiego to dziesięć dni wyjątkowego kina pełnego filmowych asów – najlepszych polskich reżyserów, scenarzystów, aktorów oraz stworzonych przez nich filmów. Juliusz Machulski, Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa, Janusz Gajos, to tylko niektóre nazwiska obecne w głównym programie festiwalu. Program specjalny poświęcony będzie śp. Danucie Szaflarskiej, która swoją wieloletnią karierę aktorską zaczynała w Wilnie, zaś w ramach przygotowań do 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Instytut Polski przypomni nietuzinkową postać Eugeniusza Bodo, największego amanta przedwojennego kina i kabaretu. Na ekranach zagości także Maria Skłodowska-Curie, bowiem w tym roku obchodzimy 150. rocznicę jej urodzin, legendy polskiej animacji – Reksio oraz Bolek i Lolek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej świętującego 60-lecie, a także… Vincent van Gogh.

Gościem specjalnym festiwalu będzie znana polska reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz operator Arthur Reinhart, którzy w ramach programu specjalnego festiwalu zaprezentują film „Inny świat” opowiadający o Danucie Szaflarskiej.

Otwarcie

Uroczyste otwarcie 17. Festiwal Filmu Polskiego odbędzie się 5 października 2017 r. o godz. 18.30 w kinie Multikino w Wilnie. Podczas filmowego otwarcia goście zobaczą intrygujący i trzymający w napięciu film „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. To pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana przez 125 zawodowych malarzy, którzy świat znany z obrazów Vincenta van Gogha ożywili na ekranie. Film odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił on samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? Do napisania scenariusza posłużyły listy malarza, a osią narracyjną są wywiady z bohaterami ponad stu obrazów twórcy. Wiosną 2018 roku film ten będzie pokazywany na festiwalu „Kino pavasaris”.

 • W ramach programu głównego zobaczyć możemy 10 najnowszych i najciekawszych  polskich filmów:
 • „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska,
 • „Volta”, reż. Juliusz Machulski,
 • „Jestem mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca,
 • „Sługi boże”, reż. , Mariusz Gawryś,
 • „Konwój”, reż. Maciej Żak,
 • „Maria Skłodowska-Curie”, reż. Marie Noelle,
 • „Szczęście świata”, reż. Michał Rosa,
 • „Słaba płeć”, reż. Krzysztof Lang,
 • „Sprawiedliwy”, reż. Michał Szczerbic,
 • „Bodo”, reż. Michał Kwieciński.

Program dla młodszej widowni

Festiwal tradycyjnie proponuje specjalny program dla najmłodszych widzów. W tym roku, z okazji 60. rocznicy działalności Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej, przypomnimy klasykę polskiej animacji. Na ekranach kin pojawią się Bolek i Lolek, Reksio, Gąska Balbinka i inni bohaterowie. Dla nieco starszych widzów, przygotowaliśmy trzymający w napięciu film fantasy „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja.

Program poświęcony pamięci Danuty Szaflarskiej

Tegoroczny przegląd polskiej kinematografii w sposób szczególny poświęcony będzie zmarłej na początku tego roku Danucie Szaflarskiej, legendzie polskiego kina i teatru, która aktorską karierę rozpoczęła w wileńskim Teatrze na Pohulance. Od 6 do 10 października w wileńskim kinie „Skalvija” przypomniane zostaną jej największe i najbardziej znane role, m.in. w filmie „Zakazane piosenki” Leonarda Buczkowskiego i „Faustyna” Jerzego Łukaszewicza. Film o Danucie Szaflarskiej zaprezentują reżyserka Dorota Kędzierzawska i operator Arthur Reinhart. Wprowadzenia do filmów dokona dziennikarz LRT Tadeusz Tomaszewski.

17. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie patronatem honorowym objął Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorzy i partnerzy

Głównym sponsorem są Orlen Lietuva oraz Stop Cafe. Sponsorem są Polskie Linie Lotnicze LOT. Partnerami festiwalu są: Agencja reklamowa AllCaps, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Clear Channel Lietuva. Partnerami medialnymi są: LRT, 15min.lt, IQ, IQ Life, Radio znad Wilii i portal zw.lt, L24.lt, Wilnoteka.lt, Bernardinai.lt, Kinas, Lietuvos žinios, lzinios.lt.

Pokazy filmów odbywają się w: Multikino, kinie Paska, kinie Skalvija, kinie Romuva, Kultūros Fabrikas w Kłajpedzie, Centrum Kultury w Możejkach, Centrum Kultury w Niemenczynie.

Dokładny program 17. Festiwalu Filmu Polskiego jest dostępny na : http://www.lenkukinas.lt.

Na podstawie informacji prasowej  

28.09.2017