18. Letnia Akademia Filmowa

11 sierpnia rozpocznie się 18. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.
„W tym roku Akademia wchodzi w wiek dojrzały. To dobry moment by obejrzeć się wstecz oraz dokonać bilansu sukcesów i porażek. A także zastanowić się nad jej przyszłością. Jako urodzinowy tort, chcemy zaproponować specjalny filmowy cykl »18 mieć lat to nie grzech«. Znajdą się w nim filmy poświęcone problemom rówieśników LAF, przekraczających ten symboliczny próg dorosłości” – piszą organizatorzy wydarzenia.

W programie wydarzenia znajdą się mniej znane w Polsce filmy Andrzeja Wajdy, takie jak „Nastazja” czy „Powiatowa lady Makbet” – mistrzowi polskiej kinematografii zostanie poświęcona sekcja „Andrzej Wajda – nowe terytoria”.

Z widzami zwierzynieckiej imprezy spotka się Wojciech Marczewski, którego masterclass odbędzie się podczas LAF. W programie 18. edycji imprezy znajdzie się także retrospektywa Mii Hansen-Løve – nagrodzonej za film „Co przyniesie przyszłość” (L’Avenir) Srebrnym Niedźwiedziem. Widzowie obejrzą jej wcześniejsze filmy, m.in. głośny „Eden”. Letnia Akademia Filmowa to również przegląd kina kanadyjskiego („Nie tylko Dolan”), szwajcarskiego („Nowa Fala pod Alpami”) oraz ukraińskiego („Cinema Ukraina”).

Jak zawsze organizatorzy w programie zwracają uwagę na ważne rocznice (sekcja „Jak hartował się terror” przygotowana z myślą o setnej rocznicy rewolucji październikowej) jak i najnowsze dokonania polskich filmowców (cykle „Trzy Szkoły” oraz „W polskim obiektywie”). Pokazane zostaną m.in. „Fugazi – centrum wszechświata” Leszka Gnoińskiego, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Hycel” Darii Woszek i „Nauka” Emi Buchwald. 

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji („Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”) i replik zaprzyjaźnionych festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Etiuda & Anima). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

18. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu odbędzie się w dniach 11-18 sierpnia.

Więcej informacji: www.laf.net.pl.

04.08.2017