19. Letnia Akademia Filmowa

3 sierpnia rozpocznie się 19. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Co roku miejsce artystycznych spotkań odwiedzają tysiące pasjonatów kultury i sztuki

19. edycja Letniej Akademii Filmowej to setki projekcji filmowych, retrospektywy najwybitniejszych reżyserów, spotkania z twórcami, aktorami i krytykami filmowymi.

W tegorocznym programie organizatorzy przypomną sylwetkę polskiego dokumentalisty Sławomira Grünberga, tworzącego głównie na terenie USA a także przybliżą reżyserskie dokonania Adama Sikory, wybitnego operatora filmowego.

Akademię zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu „Córka trenera” a gościem specjalnym tego wydarzenia będzie reżyser filmu Łukasz Grzegorzek. W programie zaplanowane są także spotkania z polskimi aktorami: Adamem Woronowiczem („Zimna wojna”), Jowitą Budnik („Ptaki śpiewają w Kigali”) czy Urszulą Grabowską („Wspomnienie lata”).

Autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”

Nową inicjatywą w programie Letniej Akademii Filmowej będzie autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Ceniony krytyk filmowy zaprosi do rozmowy twórców filmów, które uznał za najlepsze produkcje tego sezonu. Uczta intelektualna i kulturalna gwarantowana.

W kalendarzu Akademii znajdzie się wiele pokazów przedpremierowych – wśród nich „Boso po ściernisku” w reżyserii Jana Sveraka, „Nadmiar łaski”, „Utoya – 22 lipca”(nagroda Jury Ekumenicznego na Berlinale), „Kapitan”, „Becoming Astrid” – biografia szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, „Tranzyt” (Nominacja do Złotego Niedźwiedzia i Złotego Grona), „Do zobaczenia w zaświatach” (Nagroda Cezara, Nagroda specjalna na MFF w San Sebastian, Srebrny Lew na MFF w Wenecji), „Fokstrot”, „Ramen”, „Smak wspomnień”, „Jesień we Francji”, „Nasze zmagania”, „Amatorzy”, „Człowiek, który zabił Don Kichota”.

Nie zabraknie stałych pozycji Akademii („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). Letnia Akademia filmowa to także nocne pokazy, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Gratką dla fanów muzyki będzie przegląd zatytułowany „Bob Dylan – Noblista na ekranie” podczas którego zaprezentowane zostaną 4 oblicza artysty: muzyka, aktora, reżysera i bohatera filmowego.

W ramach cyklu imprez towarzyszących odbędą się także koncerty m.in. zespołu Chudoba, który zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową.

Szczegółowy program LAF dostępny jest na stronie internetowej i na Facebooku Letniej Akademii Filmowej www.laf.org.pl oraz na www.facebook.com/LetniaAkademiaFilmowa.

Informacja prasowa


31.07.2018