"21 x Nowy Jork" w kinach

21 lipca na ekrany polskich kin wszedł film dokumentalny „21 x Nowy Jork” w reżyserii Piotra Stasika. Film był współfinansowany przez PISF. 

„21 x Nowy Jork”

„21 x Nowy Jork” Piotra Stasika jest próbą zmierzenia się z problemami kondycji współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. Efektem jest filmowy esej o poszukiwaniu sensu istnienia, a zarazem hipnotyczny portret miasta, w którym spotykają się rozmaite rasy, kultury i światopoglądy, choć pojedynczy ludzie coraz bardziej się ze sobą rozmijają.

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych.

Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016

Film „21 x Nowy Jork” otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016 w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. Dokument Piotra Stasika był nagrodzony m.in. na 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival (specjalne wyróżnienie jury dla najlepszego reżysera w Konkursie Fiction/Non-Fiction) oraz na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym (nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych). Film Piotra Stasika był prezentowany na takich festiwalach jak m.in. DOK Leipzig, ZagrebDOX, Docpoint Helsinki, Camerimage, DocsBarcelona. 

Film ze wsparciem PISF

Film, rozwijany podczas DOK.Incubator, Doc Lab Poland i prezentowany w Krakowie w ramach 4. edycji Docs to go! oraz we Wrocławiu na Polish Days miał swoją premierę jako film otwarcia podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Piotr Stasik jest również autorem scenariusza i zdjęć do filmu. Producentem filmu jest firma Lava Films (Agnieszka Wasiak). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Film „21 x Nowy Jork” wszedł na ekrany polskich kin 21 lipca 2017. Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

21.07.2017