24. Camerimage - Polskie filmy w konkursach

Znamy już tytuły polskich filmów, które zostaną pokazane w sekcjach konkursowych 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage (12-19 listopada 2016).

Organizatorzy 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage ogłosili tytuły filmów, które zakwalifikowały się do sekcji konkursowych. Wśród nich znalazły się również polskie produkcje i koprodukcje z polskim udziałem, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Główny

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia. Konkurs Główny istnieje od pierwszej edycji Festiwalu, czyli od 1993 roku, a jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wizualna wartość tych filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe.

  • „Blood and Glory”
Reżyseria: Sean Else
Zdjęcia: Adam Bentel
Produkcja: Dark Matter Studios
RPA, 2016
  • „Lion”

Reżyseria: Garth Davis
Zdjęcia: Greig Fraser
Produkcja: Screen Australia, See-Saw Films, The Weinstein Company, Aquarius Films, Sunstar Entertainment
Polski dystrybutor: Forum Film Poland – CC sp. z o. o. sp. j.
Australia, USA, Wielka Brytania, 2016

  • „Maria Skłodowska-Curie” („Marie Curie”)

Reżyseria: Marie Noelle
Zdjęcia: Michał Englert
Produkcja: Pokromski-Studio
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o.o.
Polska, Niemcy, Francja, 2016

  • „Moonlight”

Reżyseria: Barry Jenkins
Zdjęcia: James Laxton
Produkcja: Plan B Entertainment, A24 Films
USA, 2016

  • „Mroczne bestie” („Oscuro Animal”)
Reżyseria: Felipe Guerrero
Zdjęcia: Fernando Lockett
Produkcja: Mutokino, Gema Films
Grecja, Argentyna, Holandia, Kolumbia, Niemcy, 2016
  • „Nowy początek” („Arrival”)

Reżyseria: Denis Villeneuve
Zdjęcia: Bradford Young
Produkcja: FilmNation Entertainment, Lava Bear Films, 21 Laps Entertainment
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o.o. (UIP Poland)
USA, 2016

  • „Past Life” („Hachataim”)
Reżyseria: Avi Nesher
Zdjęcia: Michel Abramowicz
Produkcja: United King Films, Metro Communication, Artomas Communications, Ars Veritas Productions, Sunshine Productions
Izrael, 2016
  • „Powidoki” („Afterimage”)

Reżyseria: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Paweł Edelman
Produkcja: Akson Studio Sp. z o.o. 
Polski dystrybutor: Akson Dystrybucja Sp. z o.o.
Polska, 2016

  • „Przełęcz ocalonych” („Hacksaw Ridge”)

Reżyseria: Mel Gibson
Zdjęcia: Simon Duggan
Produkcja: AI Film Productions, Argent Pictures, Cross Creek Pictures, Demarest Media, IM Global, Kylin Pictures, Pandemonium, Permut Presentations, Vendian Entertainment
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o.o.
Australia, USA, 2016

  • „Remember”

Reżyseria: Atom Egoyan
Zdjęcia: Paul Sarossy
Produkcja: Serendipity Point Films, Egoli Tossell Film AG
Kanada, Niemcy, 2015

  • „Siedem minut po północy” („A Monster Calls”)
Reżyseria: Juan Antonio Bayona
Zdjęcia: Óscar Faura
Produkcja: Participant Media, River Road Entertainment, Apaches Entertainment, La Trini
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o.o.
Hiszpania, USA, 2016
  • „Snowden”

Reżyseria: Oliver Stone
Zdjęcia: Anthony Dod Mantle
Produkcja: Endgame Entertainment, KrautPack Entertainment, Sacha Inc., Vendian Entertainment
Polski dystrybutor: M2Films
USA, Niemcy, 2016

  • „Tanna”

Reżyseria: Martin Butler, Bentley Dean
Zdjęcia: Bentley Dean
Produkcja: Contact Films
Vanuatu, Australia, 2015

Konkurs Filmów Polskich

  • „Ederly” –  Reżyseria: Piotr Dumała, Zdjęcia: Adam Sikora
  • „Las, 4 rano” – Reżyseria: Jan Jakub Kolski, Zdjęcia: Jan Jakub Kolski
  • „Na granicy” – Reżyseria: Wojciech Kasperski, Zdjęcia: Łukasz Żal
  • „Plac zabaw” – Reżyseria: Bartosz Maciej Kowalski, Zdjęcia: Mateusz Skalski
  • „Ostatnia rodzina” – Reżyseria: Jan P. Matuszyński, Zdjęcia: Kacper Fertacz
  • „Szczęście świata” – Reżyseria: Michał Rosa, Zdjęcia: Marcin Koszałka
  • „Zaćma” – Reżyseria: Ryszard Bugajski, Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
  • „Zjednoczone Stany Miłości” – Reżyseria: Tomasz Wasilewski, Zdjęcia: Oleg Mutu

Konkurs Długometrażowych Filmów Dokumentalnych

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.
  • „Behemoth” („Bei xi mo shou”)

Reżyseria: Zhao Liang
Zdjęcia: Zhao Liang
Produkcja: INA Productions
Francja, Chiny, 2015

  • „Cameraperson”

Reżyseria: Kirsten Johnson
Zdjęcia: Kirsten Johnson

Produkcja: Big Mouth Productions, Fork Films
USA, 2016
  • „Don Juan”

Reżyseria: Jerzy Śladkowski
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Produkcja: Firma J.S. Filmproduktion, Ginestra Film
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Szwecja, Finlandia, 2015

  • „Fight Hate With Love”

Reżyseria: Andrew Michael Ellis
Zdjęcia: Andrew Michael Ellis
Produkcja: MediaStorm
USA, 2016

  • „Ikona”

Reżyseria: Wojciech Kasperski
Zdjęcia: Łukasz Żal
Produkcja: Delta Film
Polska, 2016

  • „The Ivory Game”

Reżyseria: Kief Davidson, Richard Ladkani
Zdjęcia: Richard Ladkani
Produkcja: Terra Mater Factual Studios, Vulcan Productions
Austria, 2016

  • „Komunia”
Reżyseria: Anna Zamecka
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
Produkcja: Otter Films, Wajda Studio, HBO Europe
Polski dystrybutor: Aurora Films
Polska, 2016
  • „Niewidzialne. Istota patrzenia” („The Lives of Looking”)
Reżyseria: Dryden Goodwin
Zdjęcia: Dryden Goodwin
Produkcja: Dryden Goodwin Projects, Red Bee Media
Wielka Brytania, 2016
  • „Notes on Blindness”

Reżyseria: Peter Middleton, James Spinney
Zdjęcia: Gerry Floyd
Produkcja: Archer’s Mark
Wielka Brytania, 2016

  • „Ścieżki duszy” („冈仁波齐”)

Reżyseria: Yang Zhang
Zdjęcia: Daming Guo
Produkcja: Helichenguang International Culture Media (Beijing) Co., Ltd.
China, 2015

  • „Tempestad”

Reżyseria: Tatiana Huezo
Zdjęcia: Ernesto Pardo
Produkcja: Pimienta Films, Nicolás Celis and Sebastián Celis
Meksyk, 2016

  • „Zud”

Reżyseria: Marta Minorowicz
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Produkcja: Otter Films, zero one film GmbH
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Niemcy, Polska, 2016

Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 

  • „74”

Reżyseria: Sattar Chamani Gol
Zdjęcia: Heshmat Narenji
Produkcja: Mojenoe Pegah, Setak Film Co.
Kurdystan, Iran, 2015

  • „Dancing For You” („Dans for livet”)

Reżyseria: Erlend E. Mo
Zdjęcia: Erlend E. Mo, Lars Reinholdt Jensen, Tore Vollan
Produkcja: Sant & Usant AS
Norwegia, 2015

  • „Dead Ears” („Šaltos ausys”)

Reżyseria: Linas Mikuta
Zdjęcia: Kristina Sereikaite
Produkcja: Monoklis
Litwa, 2016

  • „Dół” („”Яма”/”The Pit”)

Reżyseria: Danylo Okulov, Anton Yaremchuk
Zdjęcia: Anton Yaremchuk
Produkcja: Danylo Okulov, Anton Yaremchuk
Ukraina, 2016

  • „Drugi świat” („A Second World”)

Reżyseria: Oscar Hudson, Ruben Woodin-Dechamps
Zdjęcia: Ruben Woodin-Dechamps
Produkcja: Oscar Hudson, Ruben Woodin-Dechamps
Słowenia, Serbia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, 2016

  • „Forever, Chinatown”

Reżyseria: James Q. Chan
Zdjęcia: Jeff Den Broeder, Mike Palmieri
Produkcja: Good Medicine Picture Company
USA, 2016

  • „Goran the Camel Man”

Reżyseria: Marcin Lesisz
Zdjęcia: Marcin Lesisz
Produkcja: Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio
Polska, 2016

  • „How to Destroy the Time Machines”

Reżyseria: Jacek Piotr Bławut
Zdjęcia: Adam Palenta
Produkcja: Studio Filmowe RABARBAR
Polska, 2016

  • „I’m Not From Here” („Yo No Soy de Aquí”)

Reżyseria: Maite Alberdi, Giedrė Žickytė
Zdjęcia: Pablo Valdés
Produkcja: Micromundo Producciones, Moonmakers
Chile, Dania, Litwa , 2015

  • „Irregulars”

Reżyseria: Fabio Palmieri
Zdjęcia: Fabio Palmieri
Produkcja: NotWorkingFilms
Włochy, 2015

  • „Ostatni sezon”
Reżyseria: Sławomir Witek
Zdjęcia: Sławomir Witek
Produkcja: Studio MŁODZI I FILM im. Andrzeja Munka
Polska, 2016
  • „Perfectly Normal”

Reżyseria: Joris Debeij
Zdjęcia: Nate Hurtsellers
Produkcja: Marieke Oudejans
USA, 2016

  • „Polonez”
Reżyseria: Agnieszka Elbanowska
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Produkcja: Studio MŁODZI I FILM im. Andrzeja Munka
Polska, 2016
  • „Remains from the Desert”

Reżyseria: Sebastian Mez
Zdjęcia: Sebastian Mez
Produkcja: Sebastian Mez
Niemcy, 2016

  • „The Sniper of Kobani”

Reżyseria: Reber Dosky
Zdjęcia: Nina Badoux
Produkcja: DeepFocus WebDocs
Holandia, 2015

Konkurs Debiutów Reżyserskich

Konkurs Debiutów Reżyserskich został zainicjowany w roku 2010 jako konsekwencja coraz większego otwarcia na wartych uwagi młodych twórców i kreowane przez nich nowe filmowe zjawiska. Pomysł utworzenia tej sekcji jest naturalną konsekwencją naszych wcześniejszych działań. Od lat bowiem sprzyjamy nowatorskim twórcom, w których projektach spotykają się intelektualna swoboda, przenikliwość spojrzenia na sprawy świata oraz chęć inspirowania innych artystów ekranu.
  • „Agony” („Agonie”)
Reżyseria: David Clay Diaz
Zdjęcia: Julian Krubasik
Produkcja: Bayerischer Rundfunk (BR), Hochschule für Fernsehen und Film München – University of Television and Film Munich (HFF München)
Austria, Niemcy, 2016
  • „All We Had”

Reżyseria: Katie Holmes
Zdjęcia: Brett Pawlak
Produkcja: Mustard & Co
USA, 2016

  • „Alojzy” („Aloys”)
Reżyseria: Tobias Nölle
Zdjęcia: Simon Guy Fässler
Produkcja: Hugofilm Productions GmbH
Polski dystrybutor: Solopan Sp. z o.o.
Szwajcaria, Francja, 2016
  • „Between Sea and Land” („La Cienaga – Entre el Mar y la Tierra”)

Reżyseria: Manolo Cruz, Carlos Del Castillo
Zdjęcia: Robespierre Rodriguez
Produkcja: Mago Films
Kolumbia, 2016

  • „Delivery” („Nacimiento”)

Reżyseria: Martin Mejia Rugeles
Zdjęcia: Nicolas Canniccioni
Produkcja: Martin Mejia Rugeles, Yoreinare Producciones
Kolumbia, 2015

  • „The Demons” („Les démons”)
Reżyseria: Philippe Lesage
Zdjęcia: Nicolas Canniccioni
Produkcja: Productions l’unité centrale, Les Films de l’Autre
Kanada, 2015
  • „Lady Macbeth”

Reżyseria: William Oldroyd
Zdjęcia: Ari Wegner
Produkcja: iFeatures, Sixty Six Pictures
Wielka Brytania, 2016

  • „Miles Davies i ja” („Miles Ahead”)
Reżyseria: Don Cheadle
Zdjęcia: Roberto Schaefer
Produkcja: Sobini Films, Crescendo Productions, Naked City Films, BiFRost Pictures
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o.o. (UIP Poland)
USA, 2015
  • „Ostatnia rodzina”
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Zdjęcia: Kacper Fertacz
Produkcja: Aurum Film Bodzak Hickinbotham Sp. j.
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o.o.
Polska, 2016
  • „Praktykant” („Apprentice”)

Reżyseria: Boo Junfeng
Zdjęcia: Benoît Soler
Produkcja: Zhao wei Films, Augenschein Filmproduktion GmbH, Akanga Film Productions, Cinémadefacto, Peanut Pictures
Polski dystrybutor: Aurora Films
Singapur, Niemcy, Francja, 2016

Konkurs Debiutów Operatorskich 

Konkurs Debiutów Operatorskich został zainicjowany w roku 2010 jako konsekwencja coraz większego otwarcia na wartych uwagi młodych twórców i kreowane przez nich nowe filmowe zjawiska. Pomysł utworzenia tej sekcji jest naturalną konsekwencją naszych wcześniejszych działań. Od lat bowiem sprzyjamy nowatorskim twórcom, w których projektach spotykają się intelektualna swoboda, przenikliwość spojrzenia na sprawy świata oraz chęć inspirowania innych artystów ekranu.
  • „Agony” („Agonie”)

Reżyseria: David Clay Diaz
Zdjęcia: Julian Krubasik
Produkcja: Bayerischer Rundfunk (BR), Hochschule für Fernsehen und Film München – University of Television and Film Munich (HFF München)
Austria, Niemcy, 2016

  • „Alojzy” („Aloys”)

Reżyseria: Tobias Nölle
Zdjęcia: Simon Guy Fässler
Produkcja: Hugofilm Productions GmbH
Polski dystrybutor: Solopan Sp. z o.o.
Szwajcaria, Francja, 2016

  • „Codename Holec” („Deckname Holec”)

Reżyseria: Franz Novotny
Zdjęcia: Robert Oberrainer
Produkcja: Dawson Productions, Novotny & Novotny Filmproduktion GmbH
Austria, Czechy, 2016

  • „The Eyes of My Mother”

Reżyseria: Nicolas Pesce
Zdjęcia: Zach Kuperstein
Produkcja: Borderline Presents, Tandem Pictures
USA, 2016

  • „Plac zabaw”
Reżyseria: Bartosz Maciej Kowalski
Zdjęcia: Mateusz Skalski
Produkcja: FILM IT Sp. z o.o.
Polski dystrybutor: NEXT FILM Sp. z o.o.
Polska, 2016
  • „Play the Devil”

Reżyseria: Maria Govan
Zdjęcia: James David Wall
Produkcja: Play the Devil Pictures Ltd.
Trynidad i Tobago, 2016

Konkurs Etiud Studenckich 

Konkurs Etiud Studenckich powstał w 1997 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu na Camerimage. Zwycięzców wyłania międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury.

Autor zdjęć do najlepszej etiudy zostanie nagrodzony Złotą Kijanką – Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa. Pozostałe nagrody to Srebrna i Brązowa Kijanka. Dodatkowo Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodzi zwycięzcę Konkursu Etiud Studenckich czekiem w wysokości 10 000 PLN.

  • „Alda”

Reżyseria: Franklin Henriksen
Zdjęcia: Franklin Henriksen
Szkoła: Szkoła Filmowa w Łodzi
Wyspy Owcze, 2016

  • „Butter Brioche”

Reżyseria: Christopher Kaufmann
Zdjęcia: Arend Krause
Szkoła: Hamburg Media School (HMS)
Niemcy, 2015

  • „The Dark Box”

Reżyseria: Iness Rychlik
Zdjęcia: Iness Rychlik
Szkoła: Edinburgh Napier University – School of Arts & Creative Industries
Wielka Brytania, 2016

  • „Dennis Doyle”

Reżyseria: Felix Robinson
Zdjęcia: Tatiana Telle
Szkoła: Cambridge School of Art – Anglia Ruskin University
Wielka Brytania, 2016

  • „Echoes of a Note”

Reżyseria: Chris Matthews
Zdjęcia: Trent Spivey
Szkoła: University of North Carolina School of the Arts School of Filmmaking
USA, 2016

  • „The Fare”

Reżyseria: Santiago Paladines
Zdjęcia: Rasa Partin
Szkoła: American Film Institute Conservatory
USA, 2016

  • „Filling the Shoes” („Nach dem Krieg”)

Reżyseria: Sascha Vredenburg
Zdjęcia: Christine Lüdge
Szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
Niemcy, 2015

  • „Han”

Reżyseria: Jonathan Choo
Zdjęcia: Rachel Liew
Szkoła: Nanyang Technological University of Singapore – School of Art Design and Media
Singapur, 2016

  • „Harvest”

Reżyseria: Amaan Hassen
Zdjęcia: Jovan Atanackovic
Szkoła: Sydney Film School
Australia, 2015

  • „I See a Darkness”

Reżyseria: Jasmin Baumgartner
Zdjęcia: Anna Hawliczek
Szkoła: Institut für Film und Fernsehen FILMAKADEMIE WIEN
Austria, 2015

  • „It Wasn’t Me” („Yo No He Sido”)

Reżyseria: Ángel Ripalda
Zdjęcia: Juan Plaza
Szkoła: Escuela de Cinematografia y del Audiovisual de la Comunidad de Madrid (ECAM)
Hiszpania, 2015

  • „Lato”
Reżyseria: Martyna Jakimowska, Karol Lindholm
Zdjęcia: Martyna Jakimowska
Szkoła: Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)
Polska, 2016
  • „Lokatorki”
Reżyseria: Klara Kochańska
Zdjęcia: Zuzanna Kernbach (Pyda)
Szkoła: Szkoła Filmowa w Łodzi
Polska, 2015
  • „Powrót”
Damian Kocur
Zdjęcia: Kacper Sędzielewski
Szkoła: Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)
Polska, 2016
  • „The Rambler”

Reżyseria: Marileina Pearson
Zdjęcia: Gabriela Osio Vanden
Szkoła: York University
Kanada, 2016

  • „Rubrum”

Reżyseria: Irman Thiessen
Zdjęcia: Nikita Romanov
Szkoła: MHMK Macromedia Hochschule Köln
Niemcy, 2016

  • „The Sleeping Saint” („La Santa Che Dorme”)
Reżyseria: Laura Samani
Zdjęcia: Ilya Saphea
Szkoła: Centro Sperimentale di Cinematografia – Scuola Nazionale di Cinema (CSC)
Włochy, 2016
  • „Spowiedź”
Reżyseria: Eliasz Waszczuk
Zdjęcia: Grzegorz Tatar
Szkoła: Warszawska Szkoła Filmowa
Polska, 2015
  • „Still” („Die Stille”)

Reżyseria: Lily Erlinger
Zdjęcia: Anne Bolick
Szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
Niemcy, 2015

  • „Streetwalker” („Lehká”)
Reżyseria: Myroslava Klochko, Tomáš Šťastný
Zdjęcia: Tomáš Šťastný
Szkoła: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU)
Czechy, 2016
  • „Ten Thousand Miles”

Reżyseria: Nathan Ellis
Zdjęcia: Matthew Halla
Szkoła: University of Southern California (USC) School of Cinematic Arts
USA, 2016

  • „Theta”

Reżyseria: Magdalena Bojdo
Zdjęcia: Magdalena Bojdo
Szkoła: Szkoła Filmowa w Łodzi
Polska, 2015

  • „Those Who Are Lost”

Reżyseria: Sam Mcmullen
Zdjęcia: Hamish Anderson
Szkoła: National Film and Television School (NFTS)
Wielka Brytania, 2016

  • „The Waste Land”

Reżyseria: Brian Brooks II
Zdjęcia: Brian Sergott
Szkoła: University of Southern California (USC) School of Cinematic Arts
USA, 2016

  • „When Grey Is A Colour” („Grijs Is Ook Een Kleur”)

Reżyseria: Marit Weerheijm
Zdjęcia: Martijn Melis
Szkoła: Nederlandse Filmacademie (AHK)
Holandia, 2016

  • „The White Orchid Hotel”

Reżyseria: Zhannat Alshanova
Zdjęcia: Emir Togrul
Szkoła: London Film School (LFS)
Wielka Brytania, 2016

  • „Yahrzeit”

Reżyseria: Thomas Eggel
Zdjęcia: Arend Krause
Szkoła: Hamburg Media School (HMS)
Niemcy, 2016

  • „Zeppelin” („Дирижабль”)

Reżyseria: Maria Vikhrova
Zdjęcia: Mikhail Vikhrov
Szkoła: HSCF Higher Courses of Scriptwriters and Film Directors
Rosja, 2016

24. Camerimage

24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 12-19 listopada 2016. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 
Źródło informacji: www.camerimage.pl
24.10.2016