3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru

W dniach 12-16 lipca 2017 roku odbędzie się 3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi. Gościem specjalnym festiwalu będzie w tym roku reżyser Wojciech Smarzowski.

Z Kargowej do Zielonej Góry

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Zainteresowanie, którym cieszył się festiwal zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do większego miasta. Od 2015 roku wydarzenie odbywa się w Zielonej Górze.

Festiwal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi… plus dwie ważne postaci kultowych artystów, obecnych na festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów festiwalu znaleźli się: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi.

Tegoroczna edycja

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także konkurs obejmujący polskie filmy akcji wyprodukowane w latach 2016-2017: kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, kino prowincji. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna statuetki Klaps 2017 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2017 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2017 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2017 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 10 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

W programie znalazła się również retrospektywa filmów Wojtka Smarzowskiego , m.in. „Wołyń” oraz filmy sensacyjne w cyklu Kozzi Gangsta Film, m.in. „Jestem mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca czy „Prosta historia o morderstwie”, reż. Arkadiusz Jakubik.

Kino biograficzne reprezentują m.in. filmy: „Powidoki”, reż. Andrzej Wajda, „Ostatnia Rodzina”, reż. Jan P. Matuszyński czy „Sztuka kochania”, reż. Maria Sadowska.

Niemiecka panorama to m.in: pokazy najnowszych filmów wyselekcjonowanych spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Cottbus FilmFestival.

Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy zaprosili do współpracy ks. prof. dr hab. Andrzeja Dragułę, wykładowcę uniwersyteckiego, teologa i kulturoznawcę z cyklem Rekolekcje filmowe, który stał się wydarzeniem ubiegłorocznych prezentacji. Rekolekcje to przede wszystkim rozmowy o projekcjach filmowych.

Wśród innych wydarzeń należy wspomnieć Lubuskie Konotacje, artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem i Przystanek Teatralny oraz spotkania z książką filmową i teatralną.

Festiwal uzupełni szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne, wspólne gotowanie, czyli warsztaty kulinarne z Pracownią kulinarną EnceRęce, a także „Gry bez prądu”, czyli spotkanie z grami planszowymi, przeróżne animacje, gry i zabawy.

Goście

Wśród gości Kozzi Cybulski Wilhelmi, którzy zapowiedzieli przyjazd są m.in.: reżyser Wojciech Smarzowski, aktorki: Ewa Błaszczyk, Joanna Brodzik, Katarzyna Kołeczek, Agnieszka Mandat, Teresa Lipowska, aktorzy Piotr Machalica, Jacek Fedorowicz, Lech Dyblik, krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi Łukasz Maciejewski, satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor Krzysztof Daukszewicz oraz dyrektor programowy Cottbus FilmFestival Bernd Buder.

Miejsca festiwalowe

Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach.

Wydarzenia festiwalowe prezentowane są w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Sala Dębowa Biblioteki im. C. Norwida, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Cinema City, Kino Newa i Centrum Nauki Keplera. Po raz pierwszy w Galerii Focus Mall powstanie Miasteczko Filmowe. W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, festiwal będzie obecny na Rynku Miasta, w salach Ratusza i Państwowej Szkoły Muzycznej im. Telemanna, Galerii ŻDK i kawiarni Pod Lwem; w Szprotawie w Bibliotece, sali Szprotawskiego Domu Kultury i zabytkowym Kościele pw. św. Andrzeja w Szprotawie-Iławie.

Dzięki uprzejmości właściciela Pałacu Wiechlice w sobotę 15 lipca odbędzie się tam festiwalowa gala, z wręczeniem nagród i statuetek Klaps. Gościem specjalnym festiwalu i gali będzie reżyser Wojciech Smarzowski.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną już w kraju, przyjął od przydomka urodzonego tu Maćka Kozłowskiego: Kozzi Gangsta Festival. Pomysłodawcą nazwy był muzyk i przyjaciel aktora Zbigniew Hołdys. Społeczność Kargowej zapamiętała Macieja Kozłowskiego nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim wrażliwego, dobrego człowieka.

Od 2012 roku partnerem festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival w Cottbus (Niemcy). Współpracując z Cottbus Film Festival, organizatorzy wzbogacają program festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego.

Organizatorzy

Od początku festiwal tworzą członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze. Dyrektorem festiwalu jest Andrzej Buck, a szefem organizacyjnym Anna Polus.

3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi odbędzie się w dniach 12-16 lipca 2017 roku.

Szczegóły: www.festiwal.zgora.pl  oraz www.facebook.com/festiwalzgora.

Informacja prasowa  

10.07.2017