32. Tarnowska Nagroda Filmowa

Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów fabularnych jest wydarzeniem związanym i poświęconym polskiej kinematografii. Zaliczany jest do najstarszych festiwali filmowych w Polsce, po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tegoroczna, 32. edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 21 do 28 kwietnia w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4).

12 filmów w konkursie

Do konkursu wybranych zostało 12 tytułów:

 • „Atak paniki”, reż. Paweł Maślona,
 • „Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski,
 • „Człowiek  z magicznym pudełkiem”, reż. Bodo Kox,
 • „Czuwaj”, reż. Robert Gliński,
 • „Dzikie róże”, reż. Anna Jadowska,
 • „Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski,
 • „Pewnego razu w listopadzie”, reż. Andrzej Jakimowski,
 • „Pomiędzy słowami”, reż. Urszula Antoniak,
 • „Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze,
 • „Twarz”, reż. Małgorzata Szumowska,
 • „Wieża. Jasny dzień”, reż. Jagoda Szelc,
 • „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański.

Projekcjom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z  twórcami.

Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Janusza Zaorskiego. Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz nagrody pieniężne, uzupełni  Aneks, czyli specjalne pokazy sześciu filmów stworzonych przez polskich twórców lub przy ich udziale. Pozwolą one szerzej przedstawić publiczności dorobek polskiej kinematografii w ostatnim roku, zwrócą uwagę na ciekawe zjawiska, niekoniecznie dotyczące filmów fabularnych, oraz nakreślą pełniejszy obraz polskiej produkcji filmowej.

Filmy dla najmłodszych

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce (w sumie 13 bajek). Zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi najnowszy film dla dzieci i młodzieży  „Tarapaty” oraz zaprosi na spotkanie z reżyserką filmu Martą Karwowską.

Program filmowy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Od 12 do 29 kwietnia w Galeriach TCK zaprezentowana zostanie ekspozycja stworzona przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”.

W dniach 15-20 kwietnia 2018 roku, w prologu do festiwalu odbędą się projekcje w cyklu Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego.

Ideą projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest krzewienie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną. Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”), przez drugą wojnę światową („Pianista”, „Wołyń”) i powstanie warszawskie („Miasto 44”), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”).

Tarnowska Nagroda Filmowa jest pierwszym z polskich festiwali filmowych, na których SFP zaprezentuje tę propozycję. Ponadto projekt pokazywany będzie w 2018 roku również na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Australii.

Tarnowski Wieczór Filmowy

Podczas Tarnowskiego Wieczoru Filmowego pokazane zostaną  filmy zrealizowane ostatnio przez twórców o tarnowskich korzeniach („Fanatyk” Michała Tylki, „Le Monde” Gawła Dykasa, „Todmachine” Bogusława Kornasia. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Wystawy w ramach TNF

Program filmowy uzupełnią wystawy:

 • ekspozycja plakatów znakomitego grafika Mieczysława Wasilewskiego, autora plakatu artystycznego tegorocznego festiwalu. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 21 kwietnia w BWA w Tarnowie (Słowackiego 1), a ekspozycję będzie można zwiedzać do 13 maja 2018 r.
 • wystawa outdoor’owa w przestrzeni miejskiej (Pl. Sobieskiego, w dn. 16-30 kwietnia) prezentująca fotosy i opisy 12 filmów konkursowych.

Janusz Majewski laureatem nagrody za całokształt

Od trzynastu lat Kapituła TNF przyznaje nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię, a uhonorowani nią dotychczas zostali: Andrzej Wajda, Janusz  Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta  Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej  Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos.

Decyzją Kapituły 32. TNF, tegorocznym laureatem nagrody został wybitny polski reżyser Janusz Majewski. Laureat odbierze statuetkę „Więź” oraz nagrodę pieniężną  w wysokości 15 000 zł podczas Gali Wręczenia Nagród.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Prezydenta Miasta Tarnowa.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gminy Miasta Tarnowa.

Na podstawie informacji prasowej


26.03.2018