65. OKFA w Koninie

W dniach 29.05-2.06. w Koninie odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA im. prof. Henryka Kluby. W programie między innymi najlepsze filmy polskiego offu, spotkanie z Krzysztofem Zanussim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, koncert „Art Pop” Miki Urbaniak i Victora Daviesa i pokazy specjalne autorskiego, oryginalnego kina.

OKFA

OKFA to najstarsze w Polsce wydarzenie dedykowane kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. W tym roku w konkursie głównym będzie można zobaczyć 60 produkcji wyłonionych ze 198 nadesłanych. Nagrody główne, w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Magdalena Łazarkiewicz, Anna Zamecka, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski i Tomasz Drozdowicz. Swój werdykt na OKFA przedstawi również jury młodych oraz jury społeczne.

Goście specjalni

Tegoroczną edycję OKFA zainauguruje jedna z legend artystycznego Krakowa Jan Kanty Pawluśkiewicz. Twórca otworzy wystawę „Voyage”, na którą składają się prace wykonane autorską, unikatową techniką żel-artu. Artysta nie tylko opowie o swoich obrazach, ale będzie go można zobaczyć także w muzycznej odsłonie.

Drugim gościem specjalnym festiwalu będzie reżyser, producent, scenarzysta Krzysztof Zanussi, który po projekcji filmu „Eter” spotka się z publicznością. Twórca w tym roku świętuje 80. urodziny, a na OKFA pojawi się po 60-letniej przerwie. Krzysztof Zanussi debiutował na 6. OKFA w Warszawie w 1959 r. Reprezentował wówczas AKF „Warszawa” i otrzymał Wielką Nagrodę za krótki metraż „Tramwaj do nieba”.

Pokazy specjalne

OKFA to okazja do zobaczenia interesujących filmów w ramach pokazów specjalnych, między innymi „Monumentu” Jagody Szelc, „Córki trenera” Łukasza Grzegorzka czy „Zwierząt” Grega Zglińskiego. W programie znalazł się również dokument Tomasza Drozdowicza „Maksymiuk. Koncert na dwoje”, opowiadający o charyzmatycznym artyście, słynnym dyrygencie, Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie.

Organizatorami festiwalu są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych. 65. OKFA jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej


29.05.2019