65. urodziny Jana A.P. Kaczmarka

29 kwietnia 2018 roku 65. urodziny obchodzi Jan A. P. Kaczmarek – wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.

Jest autorem muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych. Laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, którego otrzymał w 2005 roku.

Urodzony w 1953 roku w Koninie, absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na fortepianie grał od dziecka (jako uczeń był autorem hymnu szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, do którego uczęszczał), ale za przełom w swojej muzycznej karierze uważa staż w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Pod koniec lat 70., podczas współpracy z poznańskim Teatrem Ósmego Dnia współtworzył słynną Orkiestrę Ósmego Dnia, przez 10 lat (1978 – 1988) współpracował także z Teatrem Polskim w Poznaniu.

Jak możemy przeczytać na stronach Culture.pl w 1989 roku Jan A.P. Kaczmarek przeprowadził się na stałe do Los Angeles, gdzie rozpoczął współpracę z czołowymi amerykańskimi teatrami. Już trzy lata później został uhonorowany prestiżową, przyznawaną przez krytyków teatralnych, nagrodą Drama Desk Award dla autora najlepszej ścieżki dźwiękowej roku. W 2004 roku założył na wzór Sundance Institute Instytut „Rozbitek” w Poznaniu, który zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego. Kaczmarek jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Wśród wielu udźwiękowionych przez niego filmów, wyróżnić trzeba ścieżki do „Niewiernej” Adriana Lyne’a, „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Straconych dusz” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza czy wreszcie „Marzyciela” Marca Forstera. Jest stałym współpracownikiem Agnieszki Holland, z którą zrealizował m.in. filmy „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” oraz „Trzeci cud”.

Od 2011 roku jako twórca i dyrektor kieruje międzynarodowym festiwalem filmu, muzyki i idei Transatlantyk.

Laureat Złotego Medalu Zasłużonego Kulturze Gloria Artis (2006) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury (2015).

Marta Sikorska


29.04.2018