7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA

1 marca 2019 roku rozpoczął się największy festiwal filmowy w Polsce i jeden z największych na świecie – 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA. W tym roku zawita on do rekordowej ilości ponad 100 miejscowości rozsianych po całej Polsce; wśród nich są m.in. Akademie Sztuki, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki, kina, w tym Kina za Rogiem, klubokawiarnie, licea (nie tylko Plastyczne), Pracownie Filmotek Szkolnych, przedszkola, szkoły podstawowe.  

Rekordowa ilość zgłoszeń

W tym roku organizatorzy otrzymali rekordową ilość zgłoszeń (245). Na festiwal zakwalifikowano w sumie 80 tytułów: 64 do Konkursu Głównego (6 kategorii) oraz 16 do Konkursu „Teraz Dzieci Mają Głos!” (2 kategorie). Ponadto, 10 tytułów znalazło się w Międzynarodowym Konkursie „Oh! People Love Animation”.

W tym roku powraca, po roku nieobecności, Kategoria OFF&GO! obejmująca twórców w pełni niezależnych i amatorów. Jak piszą organizatorzy na uwagę zasługuje też wyjątkowo duża ilość zgłoszeń do kategorii FORMANIMY (eksperymenty i abstrakcje), co przełożyło się także na większą niż zazwyczaj ilość prac w tej kategorii. W kategorii STUDENCKIEJ dojdzie w tym roku do konfrontacji tylko dwóch uczelni: krakowskiej ASP i łódzkiej PWSFTviT; pośród nich pojawi się jednak „rodzynka” (autorka) – debiutujący w tym roku na O!PLA Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Konkurs TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS zaprezentuje z kolei sporo prac zrealizowanych przez dzieci, co nada nazwie konkursu dodatkowego wymiaru.

Pokazy specjalne

O!PLA to jednak nie tylko projekcje konkursowe, ale także specjalne seanse filmów dłuższych i wartych pokazania. W tym roku organizatorzy zaprezentują filmy: JANKA Adeli Kaczmarek – fascynujący portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej; CAŁY TEN SMOG Tomasza Wełny – film edukacyjny z elementami animacji, poświęcony wpływowi smogu na nasze zdrowie; NICZEGO SOBIE. KOMIKSY O MIEŚCIE GLIWICE W 3D – animowaną adaptację 8 komiksów wyprodukowaną przez Tomasza Szabelskiego; SKĄD I DOKĄD Marcina Wołkowicza – fascynującą, edukacyjno-dokumentalną podróż z nurtem największej polskiej rzeki, Wisły; ODWRÓCONA GÓRA ALBO FILM POD STRASZNYM TYTUŁEM Leszka Marka Gałysza – pełnometrażową wersję popularnego serialu dla dzieci świętującą w tym roku swoje 20. urodziny.

Wydarzenia towarzyszące

Tradycyjnie nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących: warsztatów i Lekcji Animacji, wystaw (m.in. Moniki Kuczynieckiej w Płocku), koncertów, spotkań z twórcami i debat na ważne tematy.

7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA odbędzie się w dn. 1.03 – 14.04, z Wielkim Finałem w Opolu (27.04) oraz Małym Wielkim Finałem w Pacanowie (1.05).

Festiwal O!PLA

Festiwal O!PLA jest niezależną inicjatywą Piotra Kardasa (Animation Across Borders) realizowaną od 2013 roku w ścisłej współpracy z lokalnymi organizatorami. Od samego początku celem festiwalu jest przede wszystkim próba odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. „O!PLA” oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”.

Więcej informacji o festiwalu: www.polskaanimacja.pl

Na podstawie informacji prasowej


28.02.2019