70. urodziny Tadeusza Sobolewskiego

31 października 2017 roku swoje 70. urodziny obchodzi Tadeusz Sobolewski.

Tadeusz Sobolewski urodził się 31 października 1947 roku w Warszawie. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad czterech dekad pisze artykuły o tematyce kulturalnej i filmowej. Jest jednym z najbardziej cenionych krytyków filmowych w Polsce.

Dziennikarz z krwi i kości

Tadeusz Sobolewski to autor licznych tekstów, pogłębionych analiz oraz recenzji, pisanych nieczęsto już dziś spotykaną, pełną poetyckich fraz i metafor, polszczyzną. W latach 1974-81 pracował w tygodniku „Film”. Od początku lat 80. jest związany z miesięcznikiem „Kino”. W latach 1990-94 był redaktorem naczelnym tego pisma, a do chwili obecnej w rubryce „Swoimi słowami” publikuje tam swoje felietony. Od połowy lat 90. pisze o polskim i światowym kinie i jego twórcach także na łamach „Gazety Wyborczej”. Przez wiele lat wespół z Grażyną Torbicką na antenie TVP 2 prowadzili, cieszący się sporą popularnością, program „Kocham kino”.

Filmowe próby i laury

Razem z Piotrem Szulkinem, reżyserem „Golemu”, napisał scenariusz do tego filmu. Obaj otrzymali za niego nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Madrycie (1981). Tadeusz Sobolewski pomagał również w realizacji biograficznego dokumentu „Dziennikarka. Ewa Berberyusz”, który nakręciła Maria Zmarz-Koczanowicz. Jako aktor zagrał m.in. siebie w „Amatorze” Krzysztofa Kieślowskiego oraz gościa na pikniku w „Białym małżeństwie” Magdaleny Łazarkiewicz. Jest redaktorem serii PWA „Polska Szkoła Dokumentu”, w której ukazały się DVD z filmami mistrzów polskiego kina, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Karabasza, Marcela Łozińskiego oraz Jacka Bławuta. Autor książek: „Dziecko Peerelu: esej, dziennik”, „Malowanie na Targowej”, „Za duży blask: o kinie współczesnym” oraz „Człowiek Miron”. Był konsultantem przy dokumencie „Pokolenie 89” oraz fabule „Parę osób, mały czas”. W 2004 roku zdobył nagrodę na festiwalu Teatru Telewizji w Sopocie za adaptację „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. Jest również laureatem Nagrody PISF za 2012 rok w kategorii Krytyka filmowa oraz Nagrody ZAiKS im. Krzysztofa T. Toeplitza (2015).

Marcin Zawiśliński

31.10.2017