75. urodziny Ryszarda Bugajskiego

27 kwietnia 2018 roku 75. urodziny obchodzi Ryszard Bugajski – reżyser, pisarz i scenarzysta.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Tłumacz sztuk teatralnych, autor opowiadań i powieści: „Przesłuchanie”, „Przyznaję się do winy”, „Sól i pieprz”. Drogę zawodową zaczynał w latach 70. jako asystent twórcy filmów animowanych Daniela Szczechury i cenionego reżysera fabuł Krzysztofa Zanussiego. Członek Zespołu X Andrzeja Wajdy. W 1982 roku, na podstawie własnej powieści, zrealizował film „Przesłuchanie, który został zatrzymany przez cenzurę. Zaczęto go rozpowszechniać dopiero w 1989 roku. Obraz ten otrzymał m.in. Złotą Palmę za Najlepszą Rolę Żeńską (Krystyna Janda) na 43. MFF w Cannes w 1990 roku.

Nie lubię dzielić filmów na współczesne i historyczne

„Myśląc o realizacji filmu, zawsze wychodzę od historii jakiegoś człowieka. Hasła tematyczne mnie nie obchodzą” – mówił reżyser „Zaćmy” w rozmowie z Tadeuszem Sobolewskim. „Nie lubię dzielić filmów na współczesne i historyczne. Zresztą w tak zwanych filmach historycznych też można pokazać wiele współczesnych problemów. Rozumiem, że czasami kogoś dręczy dzisiejszy dzień. Że się nie potrafi w tym wszystkim odnaleźć. Ale to tylko jedna z możliwości w kinie. Jedna ścieżka. Dość wąska, którą można iść, ale ona daleko nie zaprowadzi” – mówił z kolei w rozmowie z Ryszardą Wojciechowską.

W połowie lat 80. Ryszard Bugajski zmuszony był wyemigrować do Kanady, gdzie realizował seriale telewizyjne oraz nakręcił film „Clearcut” (1991). Do kraju powrócił pod koniec lat 90. Główny reżyser Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP S. A.(od 1997 do 1999). Reżyser filmów „Generał Nil” (2009), „Układ zamknięty” (2013), „Zaćma” (2016).

Tak o jego filmie Generał Nil pisał Zdzisław Pietrasik: „Ryszard Bugajski, twórca głośnego «Przesłuchania» i telewizyjnego spektaklu «Śmierć rotmistrza Pileckiego», jeszcze raz udowadnia, że jak nikt inny potrafi opowiadać o najbardziej tragicznym okresie historii PRL. Szacunek budzi niezwykle staranna realizacja, dbałość o każdy scenograficzny szczegół, wreszcie doskonała obsada”.

W czerwcu 2008 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

29 października 2008 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marta Sikorska

 

 


27.04.2018