8. edycja Szkoły Teledysków

Ruszył nabór do 8. edycji Szkoły Teledysków – projektu edukacyjnego organizowanego przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych Plaster przy wsparciu miasta Warszawa. Do udziału w kreatywnych warsztatach organizatorzy zapraszają  filmowców wszystkich specjalności: reżyserów, scenarzystów, operatorów, kierowników produkcji oraz wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z realizacją wideoklipów, filmów czy reklam.

Po kilku tygodniach wykładów oraz pracy nad scenariuszem młodzi twórcy zrealizują trzy teledyski dla dwóch zespołów i jednego rapera:  

  • BEDOES – rocznik ‘98. Najmłodszy Młody Wilk Popkillera i najmłodszy polski raper na szczycie OLiS. Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów wydawniczych w historii polskiego rapu, który pierwsze miliony w sieci zrobił przed dwudziestką. Raper przenosi typową dla SB kontrowersję na zupełnie nowy poziom, a zarazem jego wyszlifowany błyskawicznie styl, w przeciągu kilku lat sprawił, że stał się jednym z najbardziej obiecujących przedstawicieli nowej szkoły.
  • SONAR – projekt Łukasza Stachurko (Sonar Soul), który współtworzył m.in. duet RYSY. W zespole jedyną wokalistką jest Lena Osińska (znana z The Voice of Poland), a na scenie zobaczyć można również perkusistę Rafała Dutkiewicza (grywającego ze Skalpelem, Mariką i P.Unity) oraz doświadczonego pianistę Artura Bogusławskiego. Nowy album „Torino” ma premierę 23 marca. Gościnnie na płycie pojawił się Holak, Miles Bonny oraz Antar Squair Blaq Jackson.
  • SOUND’N’GRACE – Sound’n’Grace to ponad dwudziestoosobowa grupa wokalna i pięcioosobowy band pod kierunkiem Ani Żaczek i Kamila Mokrzyckiego. Założyli zespół w 2005 roku i od tamtej pory nie wyobrażają sobie bez niego życia. 17 listopada 2017 roku premierę miał drugi album studyjny chóru, zatytułowany Życzenia.

Mentorzy

W tajniki sztuki tworzenia wideoklipów wprowadzą uczestników mentorzy: Agnieszka Gomułka, Roman Przylipiak i Filip Załuska. Stałym elementem Szkoły Teledysków są autorskie wykłady cenionych reżyserów, producentów, scenarzystów i operatorów związanych z wideoklipem, reklamą, filmem. W tej edycji będą to: Konrad Aksinowicz, Olga Czyżykiewicz i Jarosław Szoda. Scenariopisarskie sekrety zdradzi Agnieszka Kruk ze Story.Lab, a o produkcji opowie Alicja Jagodzińska z Wonderland Pictures Company.

Podczas warsztatów uczestnicy stworzą trzy ekipy filmowe. Zadaniem każdej z nich będzie napisanie scenariusza, zorganizowanie planu filmowego, realizacja zdjęć i zmontowanie teledysku do jednego z trzech utworów. Każda z grup otrzyma do dyspozycji profesjonalny sprzęt filmowy oraz budżet na produkcję. Nad pracą każdej z ekip czuwać będzie opiekun artystyczny.

Zajęcia odbywać się będą w Domu Kultury Kadr w Warszawie, przez trzy kwietniowe weekendy. Uroczysta premiera muzyczno-filmowych dzieł planowana jest na 29 maja 2018 roku.

Do tej pory w ramach Szkoły Teledysków powstało kilkanaście wideoklipów dla uznanych i popularnych artystów z różnych stron sceny muzycznej – od hiphopu po pop. Szkołę Teledysków odwiedzili m.in: Bovska, Vienio, Marika, Pablopavo, Bednarek, Ńemy, Abel, Monika Urlik, Sorry Boys, Rebeka czy Solar/Białas. Teledyski, które powstają w ramach warsztatów osiągają wysoki poziom artystyczny, czego dowodem jest 8 nominacji do nagród na Yach Film Festival – największym święcie polskiego wideoklipu. Dotychczasowe efekty pracy uczestników projektu można obejrzeć na kanale YouTube fundacji Plaster.

Ważne informacje

Do 8. edycji Szkoły Teledysków organizatorzy przyjmą 36 osób. Nabór zgłoszeń trwa do 29 marca 2018, do godz. 20.00. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 30 marca, do godz. 22.00 (każda zakwalifikowana osoba otrzyma maila). Chętni są proszeni o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Koszt udziału w zajęciach wynosi 280 zł netto (6 dni i plan zdjęciowy) – płatne po zakwalifikowaniu się do projektu, przed rozpoczęciem działań.

Projekt współfinansuje miasto Stołeczne Warszawa. Partnerzy: Dom Kultury Kadr, High Resolution Equipment, Cinelight, SB Maffija, Brand24, Fundacja Przestrzeń Filmowa.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronach internetowych:

Wykładowcy i opiekunowie artystyczni grup

Filip Załuska – ukończył realizację obrazu filmowego i fotografię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych za krótkie formy filmowe m.in. Grand Prix Papaya Young Directors czy Grand Prix Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Zdobył także nagrody na nowojorskim New York Film Week oraz w konkursie Kodak Award (za najlepsze zdjęcia reklamowe). Jego twórczość doceniono również podczas Art Croft Film and Video Festival w USA, gdzie wyróżniono go w kategorii Best Experimental. Twórca teledysku do utworu „Feed Fire” amerykańskiego producenta Eskmo, którego muzykę można usłyszeć w serialu „13 reasons” na Netflix’ie.

Agnieszka Gomułka​ – reżyserka, producentka, montażystka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji, gdzie ukończyła Wydział Reżyserii, a także Wydział Kierownictwa Produkcji. Przez kilka lat związana zawodowo z MTV POLSKA. Wykładowca. Realizuje filmy dokumentalne, fabularne, teledyski i reportaże. Jej krótkometrażowy film „Szczęściarze” był zakwalifikowany do Konkursu Kina Niezależnego 31 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2006 r. Od 2009 r. członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Sekcji Filmu Dokumentalnego. Jej największą pasją jest film dokumentalny.

Roman Przylipiak​ – absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Mistrzowską Szkołę Andrzeja Wajdy. Studiował także fotografią na ASP w Gdańsku i grafikę na ASP w Warszawie. Prowadził opiekę artystyczną w międzynarodowych warsztatach filmowych TENDERMETROPOLIS. Poza twórczością fabularną i eksperymentalną jest autorem kilkudziesięciu teledysków, z których wiele zostało nagrodzonych w kraju i za granicą. Na ostatnim festiwalu Yach Film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. W międzynarodowym konkursie “Crossing Boundaries” organizowanym przez Instytut Goethego otrzymał II nagrodę za film pt.: ”Kurs”. Tworzy także wizualizacje teatralne, m.in. dla teatrów: Powszechnego i Studio w Warszawie, Teatru PWST w Krakowie. Jego portfolio zawiera także projekty z poranicza filmu, fotografii i video-artu. W 2005 wystawił w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę “Pociąg Relacji”, w 2018 w galerii “Wystawa” miała miejsce prezentacja instalacji video-art pt.: “No Selfie”. w 2017 roku ukończył pracę nad 30-minutowym fabularnym debiutem pt. ‘Jerry’. Film zdobył główną nagrodę na Festiwalu  Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera – Akcja” w Łodzi 2017 oraz Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na WAMA Festival 2017. ‘Jerry’ był tak`ze w oficjalnych selekcjach: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017, Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand, Francja, Fresh Wave Festival w Hong-Kongu, Warszawski Festiwal Filmowy, sekcja: Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2017. Wykładowca Uniwersytetu Gdanskiego w Katedrze Filmu.

Wykładowcy

​Olga Czyżykiewicz – reżyserka/ kompozytorka i wokalistka. Absolwentka Historii Sztuki na UW oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Jej największą pasją jest obraz, gdyż jest najlepszym narzędziem do tworzenia piękna i kreowania nowej rzeczywistości. Swoimi pracami chce zwrócić uwagę widzów na ich wewnętrzne piękno i pasje. Współpracowała z topowymi polskimi artystami takimi jak: Margaret/ Sylwia Grzeszczak/ Natasza Urbańska/ Sarsa/ Natalia Niemen/ Wilki/ Nergal/ Mezo/Sebastian Karpiel-Bułecka/ Piotr Cugowski/ Marika/ The Dumplings/ Mateusz Ziółko/ Grzegorz Turnau/ Marek Napiórkowski/ Wojtek Mazolewski / John Porter/ Matt Dusk, a także z topowymi polskimi aktorami: Piotr Adamczyk/ Danuta Stenka/ Paweł Małaszyński/ Iza Kuna. Współpracowała z takimi światowymi markami jak: Adidas/ Revlon. Na liście nagród za teledyski ma już Music Eska Award dla najlepszego teledysku, wygraną na festiwalu Indie Music Awards czy nominację do YACH. Filmowo zajęła 1. miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tarnowie dokumentem „Dotknięcie” oraz zdobyła 1. nagrodę na Warszawskim Festiwalu Teatralnym za scenariusz i reżyserię spektaklu „Kobiety Witkacego”. Szczególną nagrodą jest także fakt, że teledysk Sylwii Grzeszczak wyreżyserowany przez Olgę na podstawie napisanego przez nią scenariusza został najchętniej oglądanym teledyskiem w Polsce w 2016, osiągając ponad 93 mln wyświetleń na YT.

Konrad Aksinowicz​ – reżyser („Zamiana”, „W spirali”. Powrót do Legolandu”), scenarzysta („Powrót do Legolandu”), aktor, muzyk, kompozytor, wykładowca, reżyser reklam telewizyjnych i teledysków. Od 2010 roku prowadzi seminarium pt. „Samorealizacja filmowa”. Wykłada w Szkole Teledysków, Warszawskiej Szkole Filmowej, Interscenario, Script Fiesta i w Szkole Wajdy. Autor książki „Samorealizacja filmowa” (wyd. Wojciech Marzec).

Jarosław Szoda – operator filmowy. W ramach stypendiów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w 1991 i 1992 roku odbywał staż m.in. w National Film & Television School w Londynie, w Panavision Europe, Technovision, Pinewood Studios, New York University, Arriflex USA, Panavision. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Agnieszka Kruk​ – scenarzystka i instruktorka scenariopisarstwa. “Zawsze byłam ciekawa  świata i głodna nowej, inspirującej wiedzy. Zostałam scenarzystką. Zawód ten w naturalny  sposób łączył moje wcześniejsze zainteresowania aktorstwem i pisaniem spektakli teatralnych,  wiedzę zdobytą na studiach literaturoznawczych oraz doświadczenie pracy w telewizji. Głód wiedzy i chęć ciągłego doskonalenia się sprawiły, że gdy zaczęłam zawodowo pisać  scenariusze, włączył się u mnie wampir na dokształcania się w tej dziedzinie. Ukończyłam więc studia scenariopisarskie – zarówno w Warszawie (WSF), jak i w Łodzi (PWSFTViT) – oraz  uczestniczyłam w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach i wydarzeniach scenariopisarskich w Polsce i poza granicami kraju.”

Alicja Jagodzińska – Absolwentka PWSFTvIT w Łodzi oraz Programu Media Business School w Hiszpanii. Producentka wykonawcza krótkich form m.in. filmu „Czarnowidzka” czy teledysków takich artystów jak: Margaret, Sylwia Grzeszczak czy Nergal. Na rynku teledyskowym działała z wytwórniami tj. Warner Music, Universal, Prosto, Asfalt Records i innymi. Pracowała przy pełnometrażowych produkcjach, kilkunastu filmach krótkometrażowych i reklamach. Doświadczenie zdobywała także jako koordynator produkcji w międzynarodowej firmie czy w HanWay Films w Londynie – jednej z największych agencji sprzedaży filmów w Europie. Swoim doświadczeniem dzieli się wykładając w Szkole Teledysków i w RedHood Art.Studio. Wiele filmów przy których pracowała zdobywało nagrody w Polsce i za granicą, np „Lokatorki”- zdobywca Studenckiego Oscara 2016, czy „Najpiękniejsze Fajerwerki Ever”- nagrodzone w Cannes 2017. Ostatnimi czasy pracowała przy realizacji serialu „Wojenne Dziewczyny”. Obecnie skupia się na rozwoju własnej firmy i produkowanych w niej projektach – Wonderland Pictures Company.

Informacja prasowa


14.03.2018