80. urodziny Mai Komorowskiej

23 grudnia Maja Komorowska kończy 80 lat.

Maja Komorowska urodziła się 23 grudnia 1937 roku w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim krakowskiej PWST (1960) i swoją drogę artystyczną zaczynała w krakowskim Teatrze Lalki i Maski „Groteska”. Potem przez kilka lat (1961-1968) była zawodowo związana ze słynnymi, eksperymentalnymi scenami teatralnymi, których twórcą był Jerzy Grotowski (Teatr 13 Rzędów, Teatr Laboratorium). Na początku lat 70. wróciła do Warszawy, gdzie występowała na deskach – kierowanego przez Erwina Axera – Teatru Współczesnego. W tym samym czasie zaczęła się również jej przygoda z filmem.

Aktorka Zanussiego i Wajdy

„Teatr bardziej przypomina życie. Natomiast film jest przygodą” – powiedziała kilka lat temu w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Polityka”. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1970 roku rolą Belli Braun w „Życiu rodzinnym” Krzysztofa Zanussiego. Do dziś zagrała w większości produkcji tego twórcy i jest jego ulubioną aktorką. Do historii polskiego kina przeszły jej kreacje m.in. w takich filmach tego reżysera jak choćby: „Za ścianą”, „Spirala”, „Drogi pośród nocy”, „Kontrakt”, „Rok spokojnego słońca”, „Stan posiadania”, „Bilans kwartalny” czy też „Cwał”.  Za role w dwóch ostatnich zdobyła nagrody aktorskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, pierwszą w Gdańsku, a drugą już w Gdyni.

Drugim wybitnym reżyserem, który dostrzegł w Mai Komorowskiej nieprzeciętną osobowość oraz talent aktorski (szczególnie do ról dramatycznych), był Andrzej Wajda. W świadomości widzów pozostanie m.in. jej rola Racheli w „Weselu”, rola Joli w nominowanych do Oscara „Pannach z Wilka”, matka zamordowanego rotmistrza Andrzeja w „Katyniu” czy też matka Kłosa w znakomitym, telewizyjnym „Wyroku na Franciszka Kłosa”.

Filmy, spektakle i wyróżnienia

Maja Komorowska zagrała też m.in. w „Jak daleko stąd, jak blisko” oraz „Lawie” Tadeusza Konwickiego, „Ocaleniu” Edwarda Żebrowskiego, „Limuzynie Daimler-Benz” Filipa Bajona, w pierwszym odcinku „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz w „Sercu, serduszku” Jana Jakuba Kolskiego.  Jej ostatnią – jak dotąd – filmową rolą jest matka Pajtka, Dziuni i Zosi w „Sprawiedliwym” (2016) Michała Szczerbica. Ma w swoim jakże bogatym aktorskim dorobku wiele kreacji w spektaklach Teatru Telewizji. Jest także autorką książki „31 dni maja” oraz bohaterką biografii „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską” autorstwa Barbary Osterloff. W 2008 roku została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, zaś w 2011 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej”, bo należy dodać, że Maja Komorowska to nie tylko wybitna aktorka, ale także ceniony pedagog. Otrzymała też m.in. Order Sztuk i Literatury przyznawany przez Ministra Kultury Francji (2010).

Marcin Zawiśliński


23.12.2017