80. urodziny Teresy Lipowskiej

14 lipca 2017 roku swoje 80. urodziny obchodzi Teresa Lipowska.

Teresa Lipowska urodziła się 14 lipca 1937 roku w Warszawie. „Wszystko zaczęło się jednak w Łodzi. Od mojej dwunastki, gimnazjum, które znajdowało się na ul. Narutowicza 58. Tam pani Ewa Kaczorowska prowadziła kółko dramatyczne i dzięki niej mówiłam pierwsze wiersze na szkolnych akademiach. Do tej szkoły sześćdziesiąt pięć lat temu przyszedł aktor i angażował statystki do filmu »Pierwszy start« Leonarda Buczkowskiego. Miałam wtedy trzynaście lat, ładnie mówiłam wierszyki i dostałam swój pierwszy angaż filmowy” – wspomniała kilka lat temu na łamach „Dziennika Łódzkiego”. Dopiero później ukończyła studia aktorskie w Szkole Filmowej w Łodzi (1957). W latach 1957-85 występowała w warszawskim Teatrze Ludowym (od 1975 r. Nowym). W latach 1985-92 była aktorką Teatru Syrena w Warszawie. Przez wiele lat była również zawodowo związana ze słynnym kabaretem „Dudek”, gdzie pojawiała się u boku takich mistrzów sztuki aktorskiej jak m.in. Edward Dziewoński, Wiesław Michnikowski, Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas oraz Jan Kobuszewski.

Bogata filmografia

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1950 roku malutką rolą junaczki we wspomnianym już „Pierwszym starcie” Leonarda Buczkowskiego. W filmie pojawiła się ponownie 6 lat później w „Szkicach węglem” Antoniego Bohdziewicza. Przez 67 lat filmowej kariery była obsadzana głównie w rolach epizodycznych bądź drugoplanowych. Zagrała m.in. milicjantkę Fredzię Kwaśniewską w „Sublokatorze” Janusza Majewskiego, Żeberkiewiczową w „Przystani” Pawła Komorowskiego czy też porucznik Elżbietę Zalewską w „Złotym kole” Stanisława Wohla. Była też żoną (jedna z nielicznych kreacji pierwszoplanowych) w „Znaku” Ireny Kamieńskiej oraz Broniewiczową w „Pogrzebie świerszcza” Wojciecha Fiwka. Wcieliła się w postać Elżbiety Gorczynowej w „Linii” Kazimierza Kutza. W 1978 roku wystąpiła jako Bigielowa w popularnym serialu „Rodzina Połanieckich” Jana Rybkowskiego. Zagrała też pisarkę Marię Konopnicką w telewizyjnym filmie „Ty pójdziesz górą… (Eliza Orzeszkowa)” w reżyserii Zygmunta Skoniecznego. Już w latach 80. wcieliła się w postać żony generała Sikorskiego w biograficznym filmie „Katastrofa w Gibraltarze”. Obsadzano ją również w niedużych rolach serialowych m.in. w „Blisko, coraz bliżej” (1986) oraz „W labiryncie” (1988-90). Ma też w swojej filmografii kreacje w filmach Macieja Ślesickiego („Tato”, „Sara”). Ostatnio zagrała również w filmie dla dzieci „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja.

Królowa serialu

Od lat 90. nadal regularnie występuje w serialach telewizyjnych: jako Stefania Pawelec w „Matkach, żonach i kochankach” (1995 i 1998) czy też jako farmaceutka w „Klanie” (1997-2007). Jednak największą popularność i uznanie w oczach widzów przyniosła jej kreacja Barbary Mostowiak w od lat bijącym rekordy oglądalności serialu „M jak miłość” (2000-2017). Otrzymała za nią nagrodę Teleekran, przyznawaną przez czytelników „Tele Tygodnia” w kategorii: ulubiona postać kobieca oraz Specjalną „Telekamerę” (2017). W tym roku ukazał się również wywiad-rzeka „Rozmowy nad rodzinnym albumem”, jaki z Teresą Lipowską przeprowadziła scenarzystka (m.in. „M jak Miłość”) i pisarka Ilona Łepkowska.

Marcin Zawiśliński

14.07.2017