Aktualności

Polskie animacje w konkursie festiwalu SXSW

Współfinansowane przez PISF animacje „Własne śmieci” Darii Kopiec oraz „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak wezmą udział w międzynarodowym konkursie amerykańskiego South by Southwest. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się od 16 do 20 marca br. South by Southwest (SXSW) w miejscowości Austin to – obok imprezy w Sundance – jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz pokazów filmowych ważnym elementem są również działania intermedialne, a także spotkania i panele dyskusyjne.
24.02.2021

Polskie krótkie metraże w programie festiwalu w Lille

Cztery polskie produkcje znalazły się w oficjalnej selekcji European Film Festival we francuskim Lille. To „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma (konkurs główny), a także „Marcel” Marcina Mikulskiego, „Tunel” Julii Benedyktowicz i „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz (sekcja Autres Regards). Filmy dostały dofinansowanie z PISF. European Film Festival, którego 37. edycja odbędzie się w dniach 2-7 kwietnia br., to trzeci największy festiwalu krótkich metraży we Francji. Organizatorzy podali, że zgłosiło się 3900 filmów, z czego komitet selekcyjny wybrał 69 najlepszych tytułów. 
23.02.2021

Film „Ściana cieni” w kinach od 26 lutego

Współfinansowany przez PISF film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid – „Ściana cieni” 26 lutego br. wchodzi na ekrany polskich kin. Widzowie będą mogli uczestniczyć w emocjonującej i momentami dramatycznej wyprawie himalaistów na Kumbhakarnę, opowiedzianej z perspektywy nepalskich Szerpów. „Ściana cieni” („The Wall of Shadows”) była dotąd pokazana na festiwalach na całym świecie. Od Hot Docs w Toronto, gdzie odbyła się światowa premiera filmu – przez kanadyjskie Banff Centre Mountain Film Festival oraz Vancouver International Mountain Film Festival – VIMFF (nagroda Best Adventure Film), norweski Bergen International Film Festival (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego), duński Nordic Adventure Film Festival – NAFF, niderlandzki IDFA, aż po brytyjski Kendal Mountain Festival.
22.02.2021

Zwiastun filmu „Każdy ma swoje lato”

Współfinansowany przez PISF film „Każdy ma swoje lato” to debiut fabularny Tomasza Jurkiewicza. Obraz miał swoją premierę podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie był pokazywany w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. 12 marca film trafi na ekrany polskich kin, a już teraz dostępny jest jego zwiastun, który można zobaczyć poniżej. Akcja filmu Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny. W Agacie, która gotuje na oazie, zakochuje się 17-letni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć, nieoczekiwanie prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.  
17.02.2021

Polski projekt nagrodzony na dok.incubator

„Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego otrzymał nagrodę na gali zakończenia międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych dok.incubator 2020/2021. Projekt otrzymał dofinansowanie z PISF. dok.incubator to intensywne sześciomiesięczne warsztaty międzynarodowe w zakresie montażu, marketingu i dystrybucji. Skierowane są do twórców projektów pełnometrażowych filmów dokumentalnych we wczesnej fazie montażu (rough cut). Warsztaty są podzielone na trzy tygodniowe sesje, podczas których osiem wyselekcjonowanych zespołów złożonych z trzech twórców: producenta, reżysera i montażysty korzysta z indywidualnego wsparcia ponad 30 doświadczonych ekspertów: producentów i montażystów, a także specjalistów z zakresu PR i marketingu oraz dystrybutorów. Pracują oni nad ostateczną wersją filmu oraz odpowiednimi strategiami dystrybucji i marketingu dla szerszej publiczności.
15.02.2021

Magnus von Horn z nagrodą na festiwalu w Göteborgu

Reżyser filmu „Sweat” Magnus von Horn otrzymał Angelos Award – nagrodę Church of Sweden’s na 44. Göteborg Film Festival. Współfinansowana przez PISF polsko-szwedzka produkcja rywalizowała tam w Nordic Competition, w którym triumfował szwedzko-włosko-duński obraz „Tygrys” (reż. Ronnie Sandahl). Film Magnusa von Horna to laureat Srebrnych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni, a także nagrody Cineuropa na 32. Trieste Film Festival. W 2020 roku „Sweat” zwyciężył na 56. Chicago International Film Festival, a także znalazł się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, oprócz Srebrnych Lwów, zdobył też pięć nagród indywidualnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za reżyserię (Magnus von Horn), zdjęcia (Michał Dymek), montaż (Agnieszka Glińska), główną rolę kobiecą (Magdalena Koleśnik) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Aleksandra Konieczna).
12.02.2021

Sześć polskich animacji na festiwalu Kaboom w Holandii

„Jestem tutaj” Julii Orlik, „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, „Plantarium” Tomka Duckiego, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, „Marbles” Natalii Spychały i „Kaprysia” Betiny Bożek znalazły się w oficjalnej selekcji Kaboom Animation Festival w Holandii. Większość z filmów dofinansował PISF. Wydarzenie odbędzie w formule online w dniach 31 marca-4 kwietnia br. Autorką scenariusza oraz reżyserką animacji „Jestem tutaj” jest Julia Orlik, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Ma ona na koncie dwa obrazy: ,,Bankiet” (2016) i ,,Mój dziwny starszy brat” (2018). Film „Jestem tutaj” zdobył do tej pory Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii oraz polskim Etiuda&Anima, a także I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto otrzymał specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.
11.02.2021

„Boże Ciało” z nominacją do francuskich Cezarów

Współfinansowany przez PISF film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Polska produkcja znalazła się wśród pięciu tytułów i o statuetkę Cezara powalczy w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. W tym gronie obok „Bożego Ciała” są też: koprodukcja hiszpańsko-indyjsko-kanadyjsko-amerykańsko-brytyjska „1917” Sama Mendesa, amerykańskie „Mroczne wody” Todda Haynesa, duński „Na rauszu” Thomasa Vinterberga oraz hiszpański „La Virgen de Agosto” Jonasa Trueby. 46. ceremonia wręczenia francuskich Cezarów odbędzie się 12 marca br. Pełna lista nominacji
10.02.2021

„Szarlatan” i „Aida” powalczą o nominacje do Oscara

Współfinansowane przez PISF filmy „Szarlatan” Agnieszki Holland i „Aida” Jasmili Žbanić znalazły się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na nominację do Oscara ma także szansę „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, w której shortlista nie jest ogłaszana. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca br. „Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzko-słowacka koprodukcja, która w oscarowym wyścigu reprezentuje Czechy. To oparty na faktach dramat, który opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu – Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier i prezydent kraju Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.
10.02.2021

Polska koprodukcja na Berlinale

Współfinansowany przez PISF film „Misja Ulji Funk” będzie mieć swoją światową premierę na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ta familijna komedia przygodowa, będąca międzynarodową koprodukcją z udziałem polskich twórców, zostanie zaprezentowana w sekcji konkursowej „Generation”. Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal w Berlinie odbędzie się w hybrydowej formule. W dniach 1-5 marca jurorom zostaną zaprezentowane filmy na zamkniętych pokazach, a targi European Film Market dla branży przeniesiono w całości do Internetu. Pokazy z udziałem widzów zaplanowane są na czerwiec tego roku. Więcej informacji o projekcie i jego premierze na Berlinale tu: https://www.berlinale.de/en/news-topics/news/detail_64265.html
09.02.2021

Film „Geniusze” na festiwalach w Australii i USA

Opowieść o życiu wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama będą mieli szansę zobaczyć widzowie w Australii i USA. Film „Geniusze” znalazł się w programie imprez m.in. w Nowym Jorku, Atlancie, Portland, Palm Beach, San Diego, Seattle, San Francisco oraz australijskim Jewish International Film Festival. Do polskich kin film ma trafić jeszcze w tym roku. Jego światowa premiera odbyła się w styczniu 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs. Następnie prezentowany był jako film otwarcia International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei i w ramach festiwalu AMPLIFY! w Wielkiej Brytanii. Następnie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale (USA), gdzie otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Jury dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego. Na festiwalu filmowym w Cottbus film otrzymał nagrodę „Cottbus to Theaters”.
08.02.2021

„Dalej jest dzień” nagrodzony na festiwalu w Clermont-Ferrand

Krótkometrażowy film Damiana Kocura „Dalej jest dzień” otrzymał nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu w konkursie międzynarodowym na 43. Festival International du Court Métrage de Clermont-Ferrand we Francji. To pozwoli mu ubiegać się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Festiwal w Clermont-Ferrand to największa tego typu impreza poświęcona filmom krótkometrażowym na świecie. „Dalej jest dzień” był jedynym polskim tytułem wyselekcjonowanym do konkursu międzynarodowego spośród 7 tysięcy obrazów z całego świata. Jury w składzie: Bertrand Faivre, Bérangère Mc Neese, Pascale Faure, Anthony Nti i Hefang Wei doceniło humanistyczny i uniwersalny wydźwięk filmu.
08.02.2021

Nie żyje Krzysztof Kowalewski

Zmarł Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, a także pedagog. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach telewizyjnych oraz zagrał tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Od lat związany był ze sceną warszawskiego Teatru Współczesnego. Miał 83 lata. W 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku zadebiutował na ekranie epizodyczną rolą w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Następnie zagrał Rocha Kowalskiego w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Wystąpił m.in. w takich filmach jak: „Nie ma róży bez ognia”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Miś” Stanisława Barei, „Rodzina Leśniewskich” Janusza Łęskiego, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” Jerzego Sztwiertni, „C.K. Dezerterzy” Janusza Majewskiego, „Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego oraz „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.
06.02.2021

„Aida” na skróconej liście do nagród BAFTA

Współfinansowana przez PISF koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski – „Aida” Jasmili Žbanić znalazła się na skróconej liście kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w dwóch kategoriach: film zagraniczny i reżyser. Nominacje zostaną ogłoszone 3 marca, a wręczenie nagród zaplanowano na 11 kwietnia br. „Aida” („Quo vadis, Aida?”) to dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiadający historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Przy produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. Polskim producentem jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz.
05.02.2021

Polska obecność na festiwalu Anima w Brukseli

Pięć polskich produkcji znalazło się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli. Oprócz pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, są to krótkie metraże: „Plantarium” Tomka Duckiego, „Psie pole” Michaliny Musialik, „Marbles” Natalii Spychały oraz „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej. Większość z nich dofinansował PISF. Festiwal Filmów Animowanych Anima w Brukseli to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych animacji. Jego 40. edycja odbędzie się w dniach 12-21 lutego br. W programie znajduje się pięć sekcji konkursowych oraz pięć oficjalnych selekcji. Częścią festiwalu jest także wydarzenie Futuranima dla profesjonalistów z branży. Całość odbędzie się w formule online na platformie Anima Online: https://online.animafestival.be 
05.02.2021

Osiem polskich produkcji na festiwalu IN THE PALACE

Współfinansowane przez PISF filmy „Tak jest dobrze” Marcina Sautera, „Własne śmieci” Darii Kopiec i „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego znalazły się w oficjalnej selekcji IN THE PALACE International Short Film Festival w Bułgarii. 18. edycja imprezy odbędzie się w dniach 27 lutego-6 marca br. W sekcjach studenckich festiwalu znalazło się jeszcze pięć polskich produkcji. To krótkometrażowe fabuły „Wschód-Zachód” Natalii Koniarz i „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, a także animacje: „Wina” Marcjanny Urbańskiej, „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej i „Takie piękne miasto” Marty Koch.
04.02.2021

Film z Kulig i Woronowiczem z główną nagrodą w Londynie

Współfinansowany przez PISF krótkometrażowy film „Play” Piotra Sułkowskiego zdobył Główną Nagrodę Jury na Story Image Film Festival w Londynie. Produkcja Szkoły Filmowej w Łodzi z Joanną Kulig i Adamem Woronowiczem ma w dorobku już ponad 100 selekcji festiwalowych i 40 nagród. Film został doceniony wcześniej na imprezach w USA, Indiach, RPA, Grecji, Austrii, Rosji czy Wielkiej Brytanii. Zdobył też dwie nagrody dla Najlepszego Międzynarodowego Filmu Krótkometrażowego na ReelHeART International Film and Screenplay Festival w Kanadzie, nagrodę za dźwięk i muzykę na amerykańskim Los Angeles Feedback Film Festival oraz Nagrodę Publiczności na RojaL Film Festival na Łotwie.
01.02.2021

Polskie filmy z nagrodami na festiwalu w Trieście

Współfinansowany przez PISF film „Sweat” Magnusa von Horna zdobył nagrodę Cineuropa na 32. Trieste Film Festival. Z kolei najlepszym filmem krótkometrażowym okazał się obraz Damiana Kocura „Dalej jest dzień”. Laureat Srebrnych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni, bierze też udział w trwających właśnie festiwalach w Göteborgu i Rotterdamie. W 2020 roku „Sweat” zwyciężył na 56. Chicago International Film Festival, a także znalazł się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Film Magnusa von Horna, oprócz Srebrnych Lwów, zdobył też pięć nagród indywidualnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za reżyserię (Magnus von Horn), zdjęcia (Michał Dymek), montaż (Agnieszka Glińska), główną rolę kobiecą (Magdalena Koleśnik) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Aleksandra Konieczna).
01.02.2021

Premiera „Prime Time” na Sundance Film Festival

Współfinansowany przez PISF debiut Jakuba Piątka – „Prime Time” z Bartoszem Bielenią i Magdaleną Popławską w rolach głównych, 30 stycznia br. miał swoją światową premierę na Sundance Film Festival. O nagrodę w konkursie World Cinema Dramatic rywalizuje z dziewięcioma tytułami z całego świata. Pokazowi online towarzyszyło spotkanie Q&A z twórcami filmu: Jakubem Piątkiem, Bartoszem Bielenią oraz Jakubem Razowskim. Wywiad z Bartoszem Bielenią i Jakubem Piątkem, przeprowadzony przez Deadline w ramach Sundance Studio
30.01.2021

Polska obecność na festiwalu w Clermont-Ferrand

Krótkometrażowy film Damiana Kocura „Dalej jest dzień” bierze udział w konkursie międzynarodowym festiwalu w Clermont-Ferrand. W ramach towarzyszących mu targów odbędzie się premiera programu POLISH SHORTS ONLINE 2020/21. Całość potrwa od 29 stycznia do 6 lutego w formie online. Festiwal oraz targi w Clermont-Ferrand to największa tego typu impreza poświęcona filmom krótkometrażowym na świecie. Ze względu na pandemię zamiast tradycyjnych stoisk na targach, w tym roku odbędą się wirtualne spotkania, dyskusje, pitchingi i prezentacje, w których wezmą udział delegacje z poszczególnych krajów.
29.01.2021

Nie żyje Ryszard Kotys

Zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, a także reżyser i scenarzysta. Zagrał w 150 filmach, m.in. w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy,  „Wodzireju” Feliksa Falka czy w „Erratum” Marka Lechkiego. Miał 88 lat. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W następnych latach związany był z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, Teatrem Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.
29.01.2021