Aktualności

ACE 31 czeka na producentów filmowych

Do 3 maja można składać aplikacje do programu szkoleniowego ACE 31 dla producentów filmowych. Zakwalifikowanych zostanie 18 projektów, które będą spełniały warunki koprodukcji i skierowane będą na rynek międzynarodowy. Ich producenci po odbyciu szkolenia mają szansę dołączyć do sieci ACE. Według organizatorów program szkoleń ma na celu wzmocnić niezależnych producentów, a także pomóc im poradzić sobie z wyzwaniami jakie niesie ze sobą zmieniający się rynek filmowy. Zgłosić może się właściciel, partner bądź pracownik firmy producenckiej, która ma w dorobku przynajmniej jeden film pełnometrażowy oraz dysponuje projektem, który może przyciągnąć międzynarodowych partnerów. Zainteresowani aplikowaniem powinni skontaktować się poprzez: info@ace-producers.com, aby ustalić czy spełniają warunki zgłoszenia do programu i umówić się na spotkanie z koordynatorem Alem Williamsem.
24.02.2021

Nabór filmów na festiwal Dwa Brzegi

Do 15 maja można zgłaszać filmy do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 15 edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 31 lipca-8 sierpnia br. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Do konkursu zakwalifikowane zostaną filmy trwające maksymalnie 35 minut, wyprodukowane w 2020 lub 2021 roku. Starsze zostaną dopuszczone, o ile ich pokaz na festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. Zgłaszać można fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne. Nabór odbywa się poprzez platformę FilmFreeway. Wystarczy założyć swojemu filmowi konto, załadować kopię podglądową i zgłosić go na Dwa Brzegi: www.filmfreeway.com/festival/tworiversides. Opłata za zgłoszenie wynosi 5 USD. Filmy zakwalifikowane do konkursu oceniane są przez jury, które przyzna nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.
19.02.2021

Wenecki Tydzień Krytyków czeka na zgłoszenia

Do 1 lipca można zgłaszać filmy na Międzynarodowy Tydzień Krytyków Filmowych w Wenecji. Organizatorzy czekają przede wszystkim na pełnometrażowe filmy debiutantów z całego świata. 36. edycja imprezy odbędzie się od 1 do 11 września br. Międzynarodowy Tydzień Krytyków to niezależne wydarzenie odbywające się równolegle do Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jego organizatorem jest Italian National Syndicate of Film Critics. Filmy, które znajdą się w selekcji będą rywalizować o Venice International Film Critics’ Week Audience Award (5 tys. EUR) oraz inne nagrody. Ponadto mogą się ubiegać o Lwa Przyszłości, czyli nagrodę im. Luigiego De Laurentiisa dla debiutanckiego filmu (100 tys. USD), której laureat zostanie wyłoniony spośród wszystkich sekcji weneckiego festiwalu.
17.02.2021

Ruszył nabór na CEDOC MARKET

Do 21 marca potrwa nabór na kolejną edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market). Odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako element programu Doc Lab Poland. Zgłaszać mogą się producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem.  
15.02.2021

Trwa nabór zgłoszeń do Nagród PSC

Do 26 lutego można zgłaszać propozycje produkcji do Nagród PSC. Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz kolejny uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego, a po raz trzeci również autorów zdjęć do filmu dokumentalnego i serialu. Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba być członkiem PSC. Z kolei prawo do głosowania na  Nagrodę  PSC mają wyłącznie autorzy zdjęć zrzeszeni w Stowarzyszeniu. 13 marca zostanie ogłoszonych 5 nominowanych filmów w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny”, a galę wręczenia nagród zaplanowano na 27 marca br. Podobnie jak w poprzednich latach podczas uroczystości artystom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i promocji polskiej kinematografii zostaną wręczone nagrody specjalne.
12.02.2021

Giornate degli Autori czeka na zgłoszenia filmów

Ruszył nabór filmów na Giornate degli Autori w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcje do selekcji można zgłaszać do 18 czerwca. 18. edycja wydarzenia odbędzie się od 1 do 11 września br. Zgłaszane produkcje muszą być przed światową premierą (dotyczy filmów włoskich) lub międzynarodową (dla pozostałych). Przyjmowane są wyłącznie fabuły oraz dokumenty dłuższe niż 60 minut.
11.02.2021

Przedłużony nabór do NEW POLISH FILMS i NEW POLISH SHORTS

Do 14 lutego przedłużony został czas na zgłoszenia filmów w związku z przygotowaniem katalogów NEW POLISH FILMS i NEW POLISH SHORTS 2021. Chodzi o pełnometrażowe i krótkometrażowe projekty fabularne, animowane i dokumentalne. Zgłoszenia do PISF należy dokonać poprzez wypełnienie formularza. Katalogi prezentują polskie filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe wszystkich rodzajów (fabuła, animacja, film dokumentalny) po zakończeniu okresu zdjęciowego i będą dostępne w formie dwóch plików PDF na European Film Market oraz Marche du Film. Obecność filmu w katalogach PISF jest szansą na promocję tytułu wśród potencjalnych koproducentów, inwestorów, selekcjonerów festiwali, agentów sprzedaży i innych przedstawicieli branży filmowej.
08.02.2021

Zgłoś swój film na BOSIFEST w Serbii

Do 20 kwietnia można zgłaszać swoje filmy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla osób niepełnosprawnych. 12. edycja BOSIFEST odbędzie się od 18 do 20 października br. w Belgradzie w Serbii. Tematem festiwalu jest praca i życie osób z niepełnosprawnościami. Program wydarzenia podzielony jest na sekcję konkursową i pozakonkursową. Filmy, które nie zostaną zakwalifikowane do części konkursowej zostaną pokazane poza konkursem. Otwarty został też nabór na warsztaty, które odbywać się będą w trakcie BOSIFEST 2021.
05.02.2021

Nabór na American Film Festival

Rozpoczął się nabór nowych filmów wyprodukowanych w USA, które trafią do sekcji konkursowych American Film Festival. 12. edycja odbędzie się między 9 a 14 listopada br. American Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących europejskiemu widzowi różnorodność amerykańskiego kina. Od początku swojego istnienia jest platformą prezentującą współczesne niezależne kino z USA, zapomniane klasyki i retrospektywy mistrzów.
02.02.2021

Ostatnie dni naboru na CEE Animation Forum 2021

Tylko do 17 stycznia można zgłaszać się do tegorocznej edycji CEE Animation Forum. To wydarzenie związane z pitchingiem, finansowaniem i koprodukcją animowanych projektów filmowych. Projekty można zgłaszać w kategoriach: Short Films, TV Series and Specials, Feature Films, XR immersive media i Rising stars (krótkometrażowe filmy studenckie). CEE Animation Forum 2021 odbędzie się w maju albo czerwcu, a jego formuła jest zależna od sytuacji epidemicznej.
12.01.2021

Nabór na Producers Meet Producers podczas FIPA DOC

To już ostatnie dni na zgłoszenia do udziału w jednym z wydarzeń w ramach FIPA Industry – Producers Meet Producers: France – Visegrad Countries. Producenci filmów dokumentalnych mają na to czas do 13 stycznia. Część wydarzeń branżowych festiwalu FIPA DOC we francuskim Biarritz, szczególnie tych przeznaczonych dla branży międzynarodowej, odbędzie się online. Podczas tegorocznej edycji festiwalu w dniach 18-24 stycznia br. odbędzie się, organizowany we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową i Polish Docs – Focus Visegrad, promujący kinematografię dokumentalną z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Oprócz szerokiego programu filmowego na kinematografii tego regionu skupią się także wydarzenia branżowe. W ramach FIPA DOC Industry Days odbędą się m.in. panele, prezentacje, sesje tematyczne, masterclassy, International Pitching Forum oraz Producers Meet Producers. Ostatnie wydarzenie to sesja networkingowa dla producentów z Francji i krajów wyszehradzkich, którzy są zainteresowani współpracą oraz zainicjowaniem koprodukcji.
08.01.2021

Nabór filmów na Nowe Horyzonty

Do 7 marca przyjmowane są zgłoszenia filmów na międzynarodowy konkurs w ramach Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. To najważniejsza sekcja tego wydarzenia, służąca prezentacji kina artystycznego, wykraczającego poza granice konwencjonalnego filmu. 21. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22 lipca-1 sierpnia 2021 roku we Wrocławiu. W Konkursie mogą brać udział filmy o czasie trwania powyżej 60 minut, zrealizowane po 1 stycznia 2020 roku, nieprezentowane wcześniej w Polsce na pokazach publicznych. Organizatorzy festiwalu preferują premiery światowe, międzynarodowe i europejskie – oryginalne, autorskie fabuły, dokumenty, eseje, animacje – eksperymentujące z formą i językiem filmowym. Najlepszy film otrzyma nagrodę Grand Prix oraz 15 tysięcy euro. Swoją nagrodę przyzna również festiwalowa publiczność.
05.01.2021

Trwa nabór filmów na festiwal Młodzi i Film

Do 9 kwietnia trwa nabór filmów na 40. edycję Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Zgłoszenia dotyczą dwóch konkursów: Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Przyszłoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu Młodzi i Film ma odbyć się w dniach 14-19 czerwca 2021 roku. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z jego regulaminem. Niezmienna pozostaje data produkcji filmów zgłaszanych do obydwu konkursów – chodzi o obrazy wyprodukowane po 1 stycznia 2019 roku.
04.01.2021

Nabór na Berlinale Co-Production Market

Do 10 stycznia przedłużony został nabór zgłoszeń od producentów zainteresowanych wzięciem udziału w Visitors Programme. Program odbędzie się online w ramach Berlinale Co-Production Market. Visitors Programme to projekt skierowany dla producentów, którzy nie mają doświadczenia w koprodukcjach międzynarodowych, bądź posiadają niewielkie doświadczenie w tym zakresie. Zakwalifikowani producenci będą mieli dostęp do wybranych wydarzeń organizowanych w ramach Berlinale Co-Production Market, w tym sesjach case studies, theme talks, country sessions czy spotkań networkingowych. Visitors Programme 2021 odbędzie się w formule online, a Berlinale Co-Production Market potrwa w dniach 1-5 marca 2021 roku (nowy termin).
18.12.2020

Nabór filmów i seriali na ANIMATOR 2021

21 grudnia startuje nabór filmów i seriali do czterech konkursów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Na zgłoszenia jest czas do 15 marca 2021 roku. Nabór jest bezpłatny, a pula nagród 14. edycji festiwalu to 146 tys. zł. W programie Animatora 2021, który odbędzie się w dniach 9-15 lipca, znajdą się aż cztery konkursy: Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych, Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL i – po raz pierwszy – Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na platformie: filmfreeway.com/ANIMATORFestival 
18.12.2020

Festiwal w Pekinie czeka na filmy

Do 20 stycznia można zgłaszać filmy na Beijing International Film Festival (BJIFF). W programie znajdzie się pięć sekcji: „Tiantan Award”, „Beijing Film Panorama”, „Forward Future”, Science & Technology i Virtual Reality (VR). 11. edycja festiwalu odbędzie się w Pekinie w kwietniu 2021 roku. Komitet Organizacyjny podał, że preferowane będą światowe bądź międzynarodowe premiery. Zgłoszenia, za które nie jest pobierana opłata, mogą dokonywać producenci, którzy są w posiadaniu praw autorskich do zarejestrowanych filmów.
17.12.2020

Visions du Réel czeka na filmy i projekty

Do 22 grudnia można wysyłać zgłoszenia na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyonie. Nabór dotyczy filmów do oficjalnej selekcji oraz projektów na wydarzenia branżowe. 52. edycja szwajcarskiej imprezy odbędzie od 15 do 25 kwietnia 2021 roku. Visions du Réel organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach jego istnienia pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.
11.12.2020

Millennium Docs Against Gravity ogłosił nabór

Do 15 lutego przyjmowane są zgłoszenia filmów na Millennium Docs Against Gravity. 18. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-23 maja 2021 w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy i Poznaniu, a od 27 maja do 13 czerwca także online. Do sekcji konkursowych przyjmowane są produkcje, które podczas festiwalu będą miały swoją polską premierę, oraz których czas trwania przekracza 45 minut.
10.12.2020

Zgłoś się do programu TIFF Writers’ Studio

Do 18 grudnia można zgłaszać się do TALENT DEVELOPMENT TIFF Writers’ Studio. To program rozwoju zawodowego przeznaczony dla autorów scenariuszy. Nowa edycja po raz pierwszy dostępna będzie nie tylko dla kanadyjskich, ale także scenarzystów i reżyserów z zagranicy. TIFF Writers’ Studio oferuje utalentowanym twórcom wyjątkową okazję rozwoju swoich projektów i pogłębienia wiedzy na temat branży filmowej. Program potrwa pięć dni i odbędzie się w formule online w marcu 2021 roku. W tym czasie uczestnicy będą intensywnie współpracować z kanadyjskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz autorami scenariuszy.
09.12.2020

Nabór na DOC LAB POLAND 2021

Do 15 stycznia można zgłaszać się do programu DOC LAB POLAND dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Aplikacje przyjmowane są na: DOC LAB START dla projektów w developmencie i DOC LAB GO! dla filmów w montażu. Program po raz siódmy organizuje Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Na DOC LAB POLAND 2021 mogą zgłaszać się dokumentaliści (reżyserzy i producenci) mający już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. W zależności od zaawansowania projektu twórcy mogą aplikować na wybrany komponent programu: DOC LAB START lub DOC LAB GO. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Zwieńczeniem warsztatów i konsultacji jest publiczny pitching projektów na KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz indywidualne rozmowy z koproducentami, przedstawicielami telewizji, agentami sprzedaży, selekcjonerami festiwali.
09.12.2020

Zapisy na warsztaty dok.incubator

Do 27 stycznia można aplikować na kolejną edycję międzynarodowych warsztatów dok.incubator. Skierowane są do twórców projektów pełnometrażowych filmów dokumentalnych we wczesnej fazie montażu (rough cut). 10. edycja odbędzie w trzech tygodniowych sesjach w kwietniu, czerwcu i wrześniu 2021 roku online bądź stacjonarnie. W intensywnych warsztatach weźmie udział osiem wyselekcjonowanych zespołów złożonych z trzech twórców: producenta, reżysera i montażysty. Uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z indywidualnego wsparcia ponad 30 doświadczonych ekspertów: producentów i montażystów, a także specjalistów z zakresu PR i marketingu oraz dystrybutorów. 
07.12.2020