„A co jeśli nic?” – debiut Moniki Krupy

Zakończyły się prace nad pełnometrażowym debiutem dokumentalnym w reżyserii Moniki Krupy. Film jest współfinansowany przez PISF.

 „A co jeśli nic?”

Bohaterem filmu jest polski archeolog, profesor Andrzej Niwiński, który od ponad 30 lat szuka grobowca faraona Amenhotepa I w Egipcie. Pomimo zwątpienia ze strony współpracowników on ciągle wierzy i nie przestaje dążyć do celu, który sobie wyznaczył. Przed nim ostatnia misja i ostatnie miejsce, gdzie może znajdować się grobowiec. Czy uda mu się w końcu odnaleźć zaginionego faraona?

Realizacja filmu trwała 4 lata, w trakcie których ekipa towarzyszyła bohaterowi w Polsce i w Egipcie.

Twórcy o filmie

„Andrzej poświęcił ponad 30 lat życia, szukając prawdy o położeniu grobowca Amenhotepa I, w którym najprawdopodobniej spoczywa również Herhor (znany także jako jeden z bohaterów książki B. Prusa ,«Faraon»). Najpierw przez 15 lat wertował dokumenty, by przez kolejne 15 przekopywać strome zbocze góry. Musiał usunąć ponad 3 tysiące ton kamieni, aby w końcu znaleźć się w miejscu, gdzie może być położony grób. Niestety pierwsze badania zakończyły się porażką. Andrzej z dnia na dzień, z roku na rok stawał się coraz bardziej samotny i opuszczony przez pozostałych członków ekipy. Kiedy wydawało się, że to już koniec, w lutym 2019 zdarzyło się coś co z pewnością rozpocznie nowy rozdział badań mojego bohatera. Póki co wydarzenie jest objęte tajemnicą, ale niedługo ujrzy światło dzienne”, zapowiada reżyserka.

,,«A co jeśli nic» to historia człowieka, który poświęcił pół życia by wbrew wszystkiemu i wszystkim udowodnić słuszność swoich naukowych teorii i spełnić marzenie życia. W filmie nie pytamy jednak o sens naukowej pracy, ale o kondycję człowieka i siłę, która w nim drzemie w drodze do upragnionego celu. Realizacja zamierzeń, choć może przynieść ulgę, jest jedynie chwilą spośród tysiąca innych. I świadczy o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy”, mówią twórcy.

O bohaterze

Profesor Andrzej Niwiński – autorytet naukowy w dziedzinie egiptologii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik misji, uczeń profesora Kazimierza Michałowskiego. Autor książek naukowych i nie tylko. Prywatnie marzyciel, romantyk, piszący wiersze dla żony trzynastozgłoskowcem.

O reżyserce

Monika Krupa – rocznik ’89, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Scenarzystka i producentka programów podróżniczych. Autorka filmów krótkometrażowych i teledysków. Współpracowała przy realizacji ponad 100 projektów audiowizualnych: programach telewizyjnych, filmach dokumentalnych i serialach dla dzieci. Film ,,A co jeśli nic?” to jej debiut dokumentalny. 

Twórcy

Autorem zdjęć do filmu Moniki Krupy jest Filip Drożdż. Za montaż odpowiada Miłosz Janiec, za udźwiękowienie Franciszek Kozłowski, za kolorkorekcję Magdalena Nizel, za muzykę Konrad Michalak, Cezary Mogielnicki i Dictaphone. Producentami filmu są Dorota Mandziara i Paweł Kwiatkowski. Współpraca producencka Agnieszka Franusiak. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Projekt filmu został wyróżniony podczas sesji pitchingowych na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2016 roku przez European Documentary Network. Rozwijany był także podczas Doc Lab Poland oraz Lisbon Doc.

Na podstawie informacji prasowych

12.02.2020