„Acid Rain” i „Rzeka” w Rotterdamie

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najnowszy film animowany Tomka Popakula „Acid Rain” i międzynarodowa koprodukcja „Rzeka” zakwalifikowały się do programu prestiżowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

Festiwal Filmowy w Rotterdamie

Festiwal Filmowy w Rotterdamie jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na mapie festiwali filmów niezależnych i eksperymentalnych. Voices jest sekcją, w której co roku pokazywane są najciekawsze filmy opowiadające wyraziste i dotykające ważnych tematów historie.

„Acid Rain”

Filmy w krótkometrażowej sekcji Voices Short są nagradzane nagrodą publiczności. Pokaz „Acid Rain” w Rotterdamie będzie światową premierą filmu.

„Acid Rain” to opowieść o niecodziennym spotkaniu gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka, z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Producentem filmu jest Animoon (Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek), w koprodukcji z FINĄ, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

Tomek Popakul jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował kilka filmów z czego dyplomowy „Ziegenort” – był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie – m.in. Grand Prix festiwalu w Oberhausen. Popakul wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC) gdzie zrealizował film „Czerń”.

„Acid Rain” zakwalifikował się również na Festiwal Filmowy Sundance.

„Rzeka”

W tej samej sekcji, Voices, w programie poświęconym filmom pełnometrażowym pokazana zostanie „Rzeka” („The River”) międzynarodowa koprodukcja Emira Baigazina.

Film jest koprodukcją trzech państw: Kazachstanu, Polski i Norwegii. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Emir Baigazin. Polskim koproducentem filmu jest Madants. Muzykę skomponowała Justyna Banaszczyk. Post-produkcją obrazu zajęło się Studio Produkcyjne ORKA, a dźwięku Cafe Ole oraz Dreamsound Studio. Obecnie film pokazywany jest w konkursowej sekcji Platform podczas Festiwalu Filmowego w Toronto.

Kadr z filmu. Materiały prasowe

Historia rodziny mieszkającej w małej kazachskiej wiosce. Pięciu braci żyje pod nieustanną kontrolą ojca. Wszystko zmienia się, gdy chłopcy odkrywają zagrożenia współczesnego świata.

48. edycja Festiwalu Filmowego w Rotterdamie odbędzie się w dniach  23 stycznia – 3 lutego 2019. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony na początku stycznia.

Informacja prasowa: Animoon, IRFF

 


14.12.2018