„Ajka” najlepszym filmem na All About Freedom

Najnowszy film Siergieja Dworcewoja, „Ajka”, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska podczas festiwalu All About Freedom, który odbył się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 20-28 października 2018 roku.

Rosyjsko-niemiecko-polsko-kazachsko-chińska koprodukcja została nagrodzona przez jury w składzie Agnieszka Lichnerowicz, Janusz Wróblewski i Jan P. Matuszyński. Nagrodą jest statuetka oraz 30 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nagrodę przyznano „za wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość, jak z sennego koszmaru. Za walkę o odzyskanie godności” mówiła w uzasadnieniu przedstawicielka jury Agnieszka Lichnerowicz.

Do konkursu oprócz „Ajki” wyselekcjonowano następujące filmy: „Donbas” (reż. Siergiej Łoźnica), „Najczystszy jest popiół” (reż. Jia Zhangke), „Sny wędrownych ptaków” (reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra) oraz „Obnażeni” (reż. Jaron Szani).

Reżyserowi nie udało się dotrzeć do Gdańska na galę, ale w krótkim wideo podziękował za nagrodę „przyznaną w kraju, z którego pochodzi realizująca zdjęcia do filmu Jolanta Dylewska”.

„Ajka”

Tytułowa bohaterka filmu „Ajka” to młoda Kirgizka, która właśnie urodziła dziecko (Samal Jesljamowa). Nie ma warunków, by je wychować. Brak pracy i własnego pokoju, długi do spłacenia. Ale naturalne instynkty są nie do stłumienia. Samal Jesljamowa otrzymała za swoją rolę nagrodę dla najlepszej aktorki na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, zaś film jest kazachskim kandydatem do Oscara. Siergiej Dworcewoj jest znany polskiej publiczności z filmu „Tulpan”, który zwyciężył w sekcji Un Certain Regard MFF w Cannes w 2008 roku. Zdjęcia do filmu zrealizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zaś producentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films.

Film, dzięki Against Gravity, wejdzie na polskie ekrany 30 listopada.

Na podstawie informacji prasowej


31.10.2018