Andrzej Seweryn gościem „Lata z Muzami” w Nowogardzie

Andrzej Seweryn będzie gościem 21. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Twórca na otwarcie zaprezentuje spektakl „Rozmowy z Szekspirem” oraz spotka się z widzami po seansie filmu „Ostatnia Rodzina”.

Andrzej Seweryn w Nowogardzie

Andrzej Seweryn urodził się 25 kwietnia 1946 roku w Heilbronn w Niemczech. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Teatrze Ateneum, gdzie grał aż do 1980 roku. Jedną ze swoich pierwszych ról kinowych zagrał w „Chłopach” Jana Rybkowskiego z 1972 roku, ale serca publiczności skradł, wcielając się w Maksa, w kongenialnej adaptacji „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy (1974). Dwa lata później wystąpił w uznawanym dziś za arcydzieło, nieukończonym „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, którego premiera odbyła się dopiero w 1987 roku. W latach 70. i 80. w jego filmografii pojawiają się ponadto: „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, „Dziecinne pytania” Janusza Zaorskiego, „Granica” Jana Rybkowskiego, seriale „Polskie drogi” czy „Rodzina Połanieckich” oraz kolejne filmy Andrzeja Wajdy –  „Bez znieczulenia”, „Człowiek z żelaza” i „Dyrygent”, za występ w którym otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

W 1980 roku Andrzej Seweryn wyjechał do Paryża ze spektaklem „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę. We Francji nawiązał kontakty z przedstawicielami świata teatru i wkrótce otrzymał propozycję etatu w  l’École du Théâtre National de Chaillot. Następnie trafił do Międzynarodowego Centrum Kreacji Teatralnej Petera Brooka, zaś w 1993 roku, jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie, Comédie-Française. Równocześnie występował w wielu zagranicznych filmach, m.in. w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga, „Indochinach” Régisa Wargniera czy „Całkowitym zaćmieniu” Agnieszki Holland. W kinie francuskim błyszczał przede wszystkim w „Amoku” Joëla Fargesa (1992), za występ w którym otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, „Dantonie” Andrzeja Wajdy (1982) i  „Rewolucji francuskiej” (1989) Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico.

Po 1989 ponownie zaczął występować w Polsce, zarówno w Teatrze Telewizji, jak i w produkcjach kinowych. Do jego najważniejszych kreacji z ostatnich kilkunastu lat w kinie polskim należą Jeremi Wiśniowiecki z „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, Sędzia z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, kardynał Stefan Wyszyński w „Prymasie – Trzech latach z tysiąca” Teresy Kotlarczyk czy Adam Warczewski z „Różyczki” Jana Kidawy-Błońskiego. Do kraju powrócił na stałe w 2010 roku. Od sześciu lat jest dyrektorem Teatru Polskiego  Warszawie. W ubiegłym roku zachwycił publiczność i krytyków rolą Zdzisława Beksińskiego w „Ostatniej Rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego. Za swoją kreację Andrzej Seweryn otrzymał m.in. Orła, Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Srebrnego Lamparta na MFF w Locarno.

„Rozmowy z Szekspirem”

Na „Lecie z Muzami” Andrzej Seweryn wystąpi w spektaklu „Rozmowy z Szekspirem”, który 14 lipca uroczyście zainauguruje tegoroczny festiwal. Otwarte będzie spotkanie aktora z publicznością po seansie filmu „Ostatnia Rodzina”, do którego dojdzie 15 lipca.

„Bardzo liczę na gorące spotkania Andrzeja Seweryna z publicznością po pokazie »Ostatniej Rodziny«, to dla mnie jedna z najwybitniejszych aktorskich kreacji w polskim kinie w ostatnich latach” – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”. „Tradycją »Lata z Muzami« są też spotkania naszych gości z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie i bardzo się cieszę, że Andrzej Seweryn zgodził się na udział w takiej rozmowie” – dodaje Krzysztof Spór. Dodatkowo 14 i 15 lipca w późnych godzinach wieczornych odbędą się otwarte plenerowe prezentacje filmów „Różyczka” i „Anatomia zła” z udziałem aktora.

21. „Lato z Muzami”

Główne wydarzenia 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy filmowy „prolog” odbywający się w przestrzeni miasta – w kinie i na plaży. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych „Filmowa Młoda Polska”, zaplanowana została prezentacja filmu niemego z premierową muzyką graną na żywo, będą koncerty i występy artystyczne.

Główne dni festiwalowe poprzedzają też warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z „Latem z Muzami”. W dniach 7-16 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach z takich dziedzin jak: teatr, taniec, malarstwo, wokal, instrumenty, warsztaty ognia i bębny. Finałem tych spotkań jest specjalny plenerowy koncert dla gości i mieszkańców Nowogardu.

Więcej na www.ndk.pl i www.festiwal.ndk.pl.

Informacja prasowa 

22.06.2017