Animateka – polskie filmy z nagrodami

W dniach 3-9 grudnia w Lublanie (Słowenia) odbyło się spotkanie animatorów z Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród nagrodzonych znalazły się polskie animacje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody dla polskich animacji

Grand Prix Jury i nagrodę publiczności otrzymała animacja „III” Marty Pajek. Obraz został wcześniej doceniony na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu animowanego) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima” (Grand Prix „Złoty Żmij”), na Światowym Festiwalu Filmów Animowanych „AnimaFest” w Zagrzebiu (wyróżnienie specjalne), na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu (Złoty Animusz), czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Reanima” w Bergen (nagroda dla najlepszej profesjonalnej animacji).

Film animowany „Na zdrowie!” autorstwa Pauliny Ziółkowskiej, wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi, otrzymał specjalne wyróżnienie jury studenckiego. Również ta animacja ma na swoim koncie liczne nagrody. Obraz otrzymał wyróżnienie w sekcji Generation 14plus podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, wyróżnienie specjalne w konkursie filmów studenckich na „AnimaFest” w Zagrzebiu, nagrodę dla najlepszej animacji podczas Bilbao European School Zinema Fest oraz Złoty Animusz za debiut w Konkursie Polskich Filmów Animowanych podczas poznańskiego „Animatora”.

„III”

Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni. Powoli zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, które okrywa jej nagie ciało. Tak rozpoczyna się ich wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.

„Na zdrowie!”

Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Więcej informacji: www.animateka.si


10.12.2018