„Atlas” wygrywa prestiżowy festiwal Huesca

Film krótkometrażowy „Atlas” w reżyserii Macieja Kawalskiego, wyprodukowany przez Studio Munka-SFP, zdobył nagrodę First Prize International Danzante na zakończonym 15 czerwca 2019 roku 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Huesca.

To już druga prestiżowa nagroda dla filmu w ostatnim czasie. W marcu 2019 roku na Bermuda International Film Festival film również otrzymał Grand Prix. Festiwale te znajdują się na oficjalnej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej – ich zwycięzcy mają ułatwiony start w wyścigu po oscarową nominację.

„Atlas” powstał w ramach programu „30 minut” w Studio Munka-SFP. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Film Produkcja (Stanisław Dziedzic). W głównej roli występuje Tomasz Kot, partnerują mu m.in. Marian Opania, Magdalena Pociecha, Kinga Ciesielska. W Polsce, „Atlas” został już doceniony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Młodzi i Film w Koszalinie.

Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego, przyjęty zostaje tajemniczy pacjent — nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem „Atlas” nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są intrygujące.

Maciej Kawalski jest reżyserem i scenarzystą, a z wykształcenia również lekarzem. Jego filmy krótkometrażowe i reklamy były nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach, a pierwszy scenariusz pełnometrażowy „The Clearing” dostał się do Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals.

Źródło informacji: sfp.org.pl.


24.06.2019