„Ayka” Siergieja Dworcewoja w Konkursie Głównym w Cannes

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej rosyjsko-niemiecko-polsko-kazachsko-chińska koprodukcja „Ayka” w reżyserii Siergieja Dworcewoja znalazła się w Konkursie Głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Ayka

Ayka właśnie urodziła dziecko. Nie na możliwości by je wychować. Brak pracy i własnego pokoju, długi do spłacenia. Ale naturalne instynkty są nie do stłumienia. Reżyser o filmie pisze: „Zaczęło się od suchej statystyki. «W 2010 roku w moskiewskich szpitalach Kirgizki porzuciły 248 noworodków». Co może sprawiać, że Kirgizki dobrowolnie i masowo porzucają swoje dzieci w obcym kraju? Co skłania je do czynu tak nienaturalnego dla kobiety? Uświadomiłem sobie, że muszę zrobić o tym film. Będzie to jednak film o nas wszystkich: o tym co dzieje się, kiedy relacje pomiędzy ludźmi i otoczeniem osiągają stan kryzysowy, w którym jednostka zaczyna degenerować moralnie, a życie zmusza ją do przewartościowań i zmian, czasami nawet wbrew woli”.

Twórcy

„Ayka” jest koprodukcją pięciu krajów. Producentem wiodącym jest rosyjski Kinodvor Siergieja Dworcewoja. Producentami ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films, a ze strony niemieckiej Thanassis Karathanos oraz Martin Hampel z Pallas Film. Pozostali koproducenci to Eurasia Film Production (Kazachstan), JuBen Pictures (Chiny), KNM (Monako).

Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Za postprodukcję obrazu odpowiada polska firma Coloroffon Film. Postprodukcją dźwięku po stronie polskiej zajmuje się Joanna Napieralska.

Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, MDM, Eurimages oraz Rosyjskiego Ministerstwa Kultury. Warto wspomnieć, że w tegorocznym Konkursie Głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes znalazł się również współfinansowany przez PISF film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”.

71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 8-19 maja 2018.

Więcej o programie 71. MFF w Cannes www.festival-cannes.com.


19.04.2018