„Blizny” z dofinansowaniem Eurimages

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Blizny” w reżyserii Agnieszki Zwiefki otrzymał wsparcie funduszu Eurimages.

Eurimages to fundusz wspierający kino europejskie, dofinansowujący zwłaszcza działalność koprodukcyjną. Głównym warunkiem aplikowania do programu jest konieczność zaangażowania w projekt przynajmniej dwóch koproducentów z przynajmniej dwóch krajów członkowskich Funduszu.

„Blizny” – o filmie

„Blizny” autorstwa Agnieszki Zwiefki to polsko-holendersko-niemiecka koprodukcja ze zdjęciami Kacpra Czubaka. Dokument ten przedstawia historię Vetrichelvi. Dla Tamilów jej imię znaczy „Pani Zwycięstwo”, dla władz Sri Lanki jest terrorystką pod nieustannym nadzorem. Była wojowniczką Tamilskich Tygrysów przez 18 lat, wstępując do organizacji terrorystycznej w wieku lat 17. Niedawno wyszła z więzienia i właśnie rozpoczyna podróż przez współczesną Sri Lankę i Europę. Chce odnaleźć byłe współwojowniczki, 9 najbliższych koleżanek, z którymi dzieliła lata wojny i które stały się dla niej rodziną, opowiedzieć światu nieznaną historię tych kobiet i stanąć twarzą w twarz z własną przeszłością. Nawet jeśli musi zaryzykować życiem.
W trakcie trwającej ponad 25 lat wojny Vetrichelvi straciła rękę i oko, ale też stała się znana w kraju jako buntownicza poetka i radykalny ideolog ruchu, spikerka radia nazywana Głosem Tygrysów. Dziś, po latach spędzonych w więzieniu, wyrusza w podróż, która zaprowadzi ją nie tylko do odległych zakątków Sri Lanki, ale także do Europy. Projekt prezentowano w ramach Works in Progress na 71. MFF w Cannes w ramach inicjatywy Doc Alliance – partnerstwa sześciu europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Film znalazł się także w konkursowej sekcji branżowej 53. MFF w Karlowych Warach – Docs in Progress.
Producentami najnowszego filmu Agnieszki Zwiefki są Kloos & co. Ost Ug (Niemcy), Chilli Productions (Polska) i Witfilm (Holandia).

Eurimages

Eurimages działa od 1988 roku. Zadaniem funduszu Rady Europy jest wspieranie m.in. koprodukcji, dystrybucji oraz rozpowszechniania europejskich utworów audiowizualnych. Należy do niego 37 krajów europejskich. Polska jest członkiem Eurimages od 1991 roku. W tym roku wsparcie dla polskich produkcji uzyskały jeszcze takie tytuły jak „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego (Za produkcję filmu odpowiadają łódzka firma Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. oraz łódzko-wrocławska Centrala Distribution Sp. z o.o, którą tworzą Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń i Jacek Nagłowski.) oraz „Sole” w reżyserii Carlo Sironiego (polskim producentem jest Lava Films).

Więcej informacji: www.coe.int.


27.06.2018