Cinéast 2018. Polskie filmy w programie

Polskie filmy w Luksemburgu

W sekcji Cinéscope będzie ich najwięcej. Pokazane zostaną tu takie filmy jak „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, „Twarz” w reż. Małgorzaty Szumowskiej, „Wieża. Jasny dzień” w reż. Jagody Szelc, „Zimna wojna” – polski kandydat do Oscara w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Fuga” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, „53 wojny” w reż. Ewy Bukowskiej, „Jeszcze dzień życia” w reż. Raúla de la Fuente  i Damiana Nenowa oraz „Dzikie róże” w reż. Anny Jadowskiej. 

W sekcji Competition zobaczyć można będzie „Cichą noc” w reż. Piotra Domalewskiego, podczas pokazów sekcji FunnyEast zaprezentowany zostanie „Atak paniki” w reż. Pawła Maślony, natomiast w sekcji Cinédocs polskim tytułem będzie „Call me Tony” w reż. Klaudiusza Chrostowskiego.

Koprodukcje polskie, które pojawią się na festiwalu w Luksemburgu to „Kawki na drodze” w reż. Olmo Omerzu (sekcja Competition), „Piana w ustach” w reż. Jānis Nords (sekcja Cinéscope) oraz „Kiedy padają drzewa” w reż. Marysi Nikitiuk (sekcja Cinéscope).

Wśród filmów krótkometrażowych obecnych na Cinéast znalazły się animacje: „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej i „III” Marty Pajek; filmy dokumenty: „Opera o Polsce” Piotra Stasika, „Siostry” Michała Hytrosia i „Wolta” Moniki Koteckiej oraz Karoliny Poryzały; fabuły: „Heimat” Emi Buchwald, a także „Ela- Szkice na Pożegnanie” Oliviera Adama Kusio.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.cineast.lu


28.09.2018