„Córki Dancingu” w kinach w Japonii

10 lutego 2018 roku na ekrany kin w Japonii wejdzie współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”.

Dystrybucja kinowa w Japonii

Film „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej wejdzie do dystrybucji kinowej w Japonii 10 lutego 2018 roku. Dystrybutorem filmu jest firma Copiapoa Film.

Przy sprzedaży filmu do Japonii z producentem, Wytwórnią Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, współpracowała agentka sprzedaży Justyna Koronkiewicz z polskiej firmy MEDIA MOVE, która wcześniej pośredniczyła w sprzedaży filmu do Tajwanu i Tajlandii.

Film był pokazany na ponad stu festiwalch na całym świecie i nadal spływają kolejne zaproszenia. Sprzedaż „Córek Dancingu” do USA zaowocowała wydaniem soundtracku do filmu przez firmę Lakeshore.

Polska premiera filmu miała miejsce 25 grudnia 2015 roku. Polskim dystrybutorem jest firma Kino Świat.

„Córki Dancingu”

„Córki Dancingu” to opowieść o inicjacji. Bohaterkami są dwie dziewczyny, stojące u progu kobiecości. Przybywają do Warszawy jako nastolatki, odchodzą – jako istoty dojrzałe, znające już ludzkie cierpienie, miłość i namiętność.

Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Pełnometrażowy fabularny debiut Agnieszki Smoczyńskiej

Film „Córki Dancingu” jest pełnometrażowym fabularnym debiutem Agnieszki Smoczyńskiej. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Jakub Kijowski. Autorką scenografii do filmu jest Joanna Macha, autorką kostiumów Katarzyna Lewińska. Autorkami muzyki do filmu są Barbara i Zuzanna Wrońskie z zespołu Ballady i Romanse (które można zobaczyć na ekranie w scenie wesela jako wokalistki).

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych a koproducentami Telewizja Polska oraz Platige Image. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody w Polsce i za granicą

Agnieszka Smoczyńska otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orły w kategorii Odkrycie Roku. Na festiwalu w Gdyni Agnieszka Smoczyńska zdobyła nagrodę za debiut a Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek za charakteryzację. Film został wyróżniony na festiwalu Off Camera w Krakowie, gdzie nagrodę FIPRESCI. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” docenił film za dźwięk.

„Córki Dancingu” otrzymały Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition na festiwalu Sundance w 2016 roku. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, a także Brązową Nagrodę Publiczności (w kat. europejskie/północno i południowoamerykańskie filmy) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fantasia w Montrealu za „za bycie ponadczasową filmową baśnią i jednocześnie kultowym klasykiem”. Film otrzymał trzy nagrody na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fantasporto – za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepsze efekty specjalne. Debiut Agnieszki Smoczyńskiej zdobył także na festiwalu w Sofii Nagrodę Jury Młodzieżowego. Agnieszka Smoczyńska otrzymała na festiwalu „Kino Pavasaris” nagrodę dla najlepszego reżysera w sekcji New Europe – New Names. Na Calgary Underground Film Festival w Kanadzie polska produkcja otrzymała nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego. Organizatorzy Tiburon International Film Festival w USA przyznali mu Nagrodę Federico Felliniego. „Córki Dancingu” otrzymały również Grand Prix Jury na Chicago International Movies and Music Festival. Kolejnym amerykańskim festiwalem, który docenił polską produkcję jest Nashville Film Festival W konkursie głównym: Bridgestone Narrative Feature obraz został doceniony za najlepszą muzykę. W konkursie nocnym: Graveyard Shift Competition, debiut Agnieszki Smoczyńskiej został uhonorowany nagrodą Graveyard’s Shift Grand Jury Prize, za „Bycie wszystkim od nowatorskiego musicalu, do emocjonalnie wiernej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena, która zachwyciłaby równocześnie Boba Fosse’ a i Rainera Wernera Fassbindera (…)”. W  tym samym konkursie, nagrodę specjalną Jury dla najlepszej aktorki otrzymała Marta Mazurek.

Obecnie reżyserka filmu, Agnieszka Smoczyńska, pracuje nad swoim kolejnym filmem zatytułowanym „Fuga”.

Japońska strona filmu: yureru-ningyo.jp.

 


25.01.2018