„Cud” nagrodzony Litewskimi Nagrodami Filmowymi

Litewsko-bułgarsko-polska koprodukcja „Cud” Eglė Vertelytė triumfuje podczas 11. Litewskich Nagród Filmowych.

13 czerwca po raz jedenasty zostały przyznane Litewskie Nagrody Filmowe. Głównym zwycięzcą została litewsko-bułgarsko-polska koprodukcja „Cud” („Miracle”) w reżyserii Eglė Vertelytė. Film jest debiutem reżyserki.

„Cud” otrzymał nagrody Silver Crane w kategoriach: najlepszy debiut, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka (Eglė Mikulionytė).

Eglė Vertelytė, fot. Audrius Solominas i Robertas Daskevičius

„Cud”

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1992 na Litwie, gdzie po zmianie systemu pracowita Irena za wszelką cenę stara się utrzymać gospodarstwo rolne. W jej życie wkracza niespodziewanie przebojowy Amerykanin, który obiecuje uratować farmę. Czy jednak jego intencje są czyste?

Jedną z głównych ról zagrał w filmie Daniel Olbrychski. Polskim producentem jest Orka Studio (Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka i Radosława Bardes). Za montaż filmu odpowiadała Milenia Fiedler, autorem muzyki jest Krzysztof A. Janczak, dźwięk przygotował Wojciech Mielimąka w CafeOle a zgranie odbyło się w UchoStudio – Franek Kozłowski. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wspiera zagraniczną promocję filmu.

Środowisko filmowe w obronie Olega Sencowa i praw kobiet

Wśród gości zaproszonych na uroczystość rozdania nagród znalazł się Krzysztof Zanussi. Podczas ceremonii filmowcy wyrazili wsparcie dla ukraińskiego twórcy Olega Sencowa. Z kolei kobiety pracujące w branży filmowej, wzorem artystek uczestniczących w Festiwalu Filmowym w Cannes, zrobiły sobie wspólne zdjęcie w ramach wyrażenia wspólnego stanowiska przeciwko dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, oraz w obronie równych praw.

Informacja prasowa


18.06.2018