Dariusz Jabłoński ponownie wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów (EPC)

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński po raz kolejny został wybrany wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club), głównej organizacji europejskich producentów filmowych i telewizyjnych.

Dariusz Jabłoński wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów

Podczas zakończonego niedawno festiwalu w Cannes prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, producent („Dowłatow” i „Pod elektrycznymi chmurami” – Srebrny Niedźwiedź za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne, Berlinale 2015 i 2018, „Pokłosie”, „Karski i władcy ludzkości”), reżyser i scenarzysta („Zasada przyjemności”, pierwszy w historii serial w koprodukcji polsko-czesko-ukraińskiej, „Gry wojenne” o pułkowniku Kuklińskim, „Wino truskawkowe”), członek Europejskiej Akademii Filmowej, po raz kolejny został wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club, EPC), głównej organizacji europejskich producentów, skupiającej ponad 100 najbardziej aktywnych i wpływowych producentów filmowych i telewizyjnych z ponad 25 krajów Europy.

Skład zarządu

W składzie zarządu ponadto znaleźli się: Marco Chimenz jako prezes (Włochy, właściciel wiodącej na rynku włoskim firmy Catleya, producent m.in. słynnego serialu tv „Gomorra”), a jako wiceprezesi: Alvaro Longoria (Hiszpania, producent  m.in. „Everybody Knows” Asghara Farhadi, „Che” Stevena Soderbergha z Benicio del Toro, „Looking for Fidel” Olivera Stona) i Nina Laurio z fińskiej firmy Solarfilms. Skarbnikiem jest Yves Marmion (Francja, m.in. „Dzieciątko z Macon” Petera Greenewaya i „Arizona Dream” Emira Kusturicy).

Europejski Klub Producentów

jest organizacją reprezentującą najważniejszych producentów europejskich przed głównymi międzynarodowymi instytucjami – wszędzie tam, gdzie powstają regulacje dotyczące przemysłu audiowizualnego, a przede wszystkim jest jedną z kilku organizacji będących oficjalnym partnerem dyskusji dla Komisji Europejskiej w sprawie wszelkich rozwiązań dotyczących przemysłu filmowego. Na tegorocznym festiwalu w Cannes organizacja obchodziła 25-lecie celebrowane obecnością wszystkich członków na czerwonym dywanie.

„Zaufanie największych europejskich producentów wyrażone już po raz kolejny w tym wyborze, poza satysfakcją, daje mi możliwości starań o przyszłość polskiej i europejskiej twórczości filmowej, oraz prawa twórców i niezależnych producentów, a także pozwala mi reprezentować całą Europę Wschodnią” powiedział Dariusz Jabłoński po ogłoszeniu jego wyboru.

Dariusz Jabłoński

stoi na czele utworzonej przez siebie 28 lat temu Apple Film Production, jednej z pierwszych niezależnych firm producenckich we wschodniej Europie. Do ostatnio zrealizowanych przez Apple Film produkcji należą: nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale dwa filmy wybitnego rosyjskiego reżysera młodego pokolenia Aleksieja Germana jr.: rosyjsko-polsko-serbski „Dowłatow” (2018) i  rosyjsko-ukraińsko-polski film „Pod elektrycznymi chmurami” (2015) oraz ukraińsko-polsko-macedoński debiut „Kiedy padają drzewa” Marysi Nikitiuk, w tym roku w Panoramie festiwalu w Berlinie, świetnie przyjęty przez krytyków i widownię animowany dokument laureata EMMY, Sławomira Grunberga „Karski i władcy ludzkości”. Apple Film jest również producentem wysokiej jakości seriali telewizyjnych, takich jak „Glina” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, czy koprodukcje międzynarodowe „Dzwony wojny” wyprodukowane dla BBC i TVP i „Szpiedzy w Warszawie”, również zrealizowane dla BBC i TVP, z udziałem ARTE, BBC Ameryka i BBC Worldwide. Firma obecnie produkuje pierwszy w historii serial w koprodukcji krajów Europy Wschodniej, „Zasada przyjemności”, na podstawie scenariusza Macieja Maciejewskiego i w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, w międzynarodowej obsadzie.

Informacja prasowa


28.05.2018