„Deer Boy” Katarzyny Gondek nagrodzony w Hollywood

Nagroda na Hollyshorts Film Festival to kolejny sukces na festiwalowej trasie krótkometrażowego filmu „Deer Boy” wyprodukowanego przez łódzką Centralę.

Nagroda dla najlepiej wyprodukowanego filmu

Hollyshorts Film Festival odbywał się w tym roku już po raz czternasty. Wydarzenie jest świętem niezależnych krótkich form filmowych z całego świata – w Stanach Zjednoczonych uznawane za jeden z najważniejszych przeglądów kina. Festiwal afiliowany jest przez Amerykańską Akademię Filmową, co dla twórców ma szczególne znaczenie: większe szanse na nominacje oscarowe w kategoriach krótkiego metrażu. „Deer Boy” podczas gali finałowej Hollyshorts otrzymał nagrodę dla najlepiej wyprodukowanego filmu.

„Deer Boy”

Film Katarzyny Gondek to opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy.

Syn myśliwego zasypia, licząc skaczące jelenie. Jeden postrzelony, drugi trochę krwawi, trzeci, kulejąc, ucieka z polany. A rogi, jak co noc, rosną z głowy chłopca, rozdzierając poduszkę. Rano ojciec znowu będzie się go brzydził. „Deer Boy” to rozgrywająca się na pograniczu baśni i horroru opowieść o instynktach. O pierwszym polowaniu. O krwi i naturze. Rodzicielska czułość splata się tu z odrazą, sen z rzeczywistością, a dziecięca wrażliwość z nauką zabijania. Film opowiadany jest zwierzęcymi dźwiękami, nie dopuszczając do słowa żadnej z uwięzionych w nim postaci. Jelenie przeskakują nad głową śpiącego chłopca. Któregoś z nich trzeba będzie w końcu zabić.

Twórcy 

Reżyserką i scenarzystką filmu jest Katarzyna Gondek. Za zdjęcia odpowiada Maciej Twardowski, za montaż Jarosław Piekarski. Scenografię przygotowała Aleksandra Barlik, kostiumy Monika Onoszko, a charakteryzację Maria Ciernioch. Za dźwięk w filmie odpowiedzialni są Marcin Lenarczyk, Ivan Zelic i Katarzyna Szczerba.

Główne role w filmie zagrali Janusz Chabior, Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska, Eryk Maj oraz Mieszko Czachor. Ten krótki metraż jest polsko-chorwacko-belgijską koprodukcją. Wiodącymi producentami filmu są Paweł Kosuń i Agnieszka Janowska z Centrala Film. Koproducentami są belgijski Bekke Films, chorwacka Motion – Filmska Udruga oraz Stern Pictures, Alchemiq Studio, Studio Fandando, Studio PUK oraz The Fridge. Film  otrzymał wsparcie finansowe z Poznań Film Commission w ramach regionalnego funduszu filmowego oraz z Chorwackiego Centrum Audiowizualnego. Już na etapie rozwoju scenariusza historia o pół-dziecku, pół-jeleniu była rozwijana najpierw na Euro Connection w Clermont-Ferrand, a później na Nisi Masa European Short Pitch 2016, gdzie „Deer Boy” zdobył nagrodę za najlepszy pitching.

„Deer Boy” to po „Figurze” drugi film Katarzyny Gondek, który był pokazywany na Festiwalu Sundance. Film pokazywany był również m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na  Festival du Nouveau Cinéma – FNC w Kanadzie. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Radiator IP Sales.

Pokazy na festiwalach we wrześniu i październiku  

„Deer Boy” od czasu premiery w maju 2017 roku pokazywany był na kilkudziesięciu festiwalach i konkursach. To nie koniec festiwalowej podróży filmu. We wrześniu krótki metraż będzie można zobaczyć w programie wydarzeń takich jak m.in.: Off Courts Trouville we Francji, IFF Pacific Meridian w Rosji, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Balinale oraz Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Animacji Encounters w Wielkiej Brytanii. W październiku i listopadzie „Deer Boy” odwiedzi pięć kolejnych państw. Aktualne informacje o podróżach filmu można znaleźć na fanpage’u produkcji: www.facebook.com/DeerBoyShortFilm

Więcej o festiwalu i laureatach: www.hollyshorts.com/2018awardwinners


21.08.2018