„Donbas” Siergieja Łoźnicy w polskich kinach

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym pt. „Donbas” w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera widzów w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech… Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes i jest ukraińskim kandydatem do Oscara®.

Polscy twórcy zaangażowani w produkcję filmu

„Donbas” jest koprodukcją niemiecko-ukraińsko-francusko-holendersko-rumuńską, a w powstaniu filmu brali udział polscy twórcy: Dorota Roqueplo, zaprojektowała kostiumy, zaś Marek Cydorowicz jest drugim reżyserem.

„Donbas”

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

„Donbas” to opowieść o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów. O każdym z nas.

Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

Na podstawie informacji prasowej


12.10.2018