„Dotknięcie Anioła” nagrodzone w Ekwadorze

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na festiwalu San Antonio Independent Film Festiwal w Ekwadorze.

Film został wybrany do konkursu spośród ponad 900 zgłoszeń z całego świata. To 79 udział tego filmu w konkursie festiwalowym i 43 nagroda.

Jak piszą twórcy „Film odkrywa nieznaną wcześniej światu historię istnienia w Oświęcimiu Biura Emigracji Żydów do Palestyny. Była to wielka i tragicznie niewykorzystana szansa na uratowanie tysięcy ludzi. Biuro założył ojciec bohatera filmu tuż po wybuchu II wojny światowej.

Świadectwo Henryka Schoenkera obiegło cały świat. Każdy pokaz jest pełen wzruszeń, jakie niesie opowieść tego niezwykłego Człowieka, który odszedł 15 stycznia 2019 roku w Tel Awiwie. Film obejrzała publiczność festiwalowa oraz widzowie na pokazach specjalnych, których liczba przekroczyła już 300. Kandydował do nagrody AMPAS w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny. Film żyje festiwalowo już ponad 3 lata i zgromadził  konkursowe laury w takich krajach, jak: Ukraina, Mołdawia, Rosja, Gruzja,  Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Chorwacja, Monaco, Stany Zjednoczone, Japonia, Grecja, Polska, Hiszpania i obecnie Ekwador. Największe zainteresowanie wzbudził w różnych miastach Stanów Zjednoczonych, Chorwacji i Wielkiej Brytanii”.

Film w najbliższych miesiącach zostanie pokazany w Lipsku, Budapeszcie oraz 2 maja w Cinemateque w Tel Awiwie. 

„Dotknięcie Anioła” Polska/ Niemcy 2015. Produkcja: Zoyda Art Production, Telewizja Polska S.A., Westdeutscher Rundfunk, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media/ Kreatywna Europa. Producentem wiodącym jest Małgorzata Walczak ( SFP, KIPA). Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej o festiwalu:  https://fescisa.wixsite.com/fescisa/fescisa-2019-palmares.

Informacja prasowa 


09.04.2019