„Duszyczka” Barbary Rupik i „Roadkill” Leszka Mozgi na 72. MFF w Cannes

W konkursie studenckich filmów krótkometrażowych – Cinéfondation – 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, znalazły się animacje „Duszyczka” Barbary Rupik, wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi oraz „Roadkill” Leszka Mozgi.

Spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszeń do 22. edycji konkursu Cinéfondation zakwalifikowano siedemnaście filmów, z czego tylko trzy z nich to animacje, w tym aż dwie zrealizowane są przez polskich twórców. Przewodniczącą jury w konkursie filmów krótkometrażowych oraz Cinéfondation jest francuska reżyserka Claire Denis.

„Duszyczka”

Film Barbary Rupik to niezwykle bogata i plastyczna animacja. Opowieść rozpoczyna się gdzieś przy brzegu rzeki, to tam ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Film reprezentowany jest przez Krakowską Fundację Filmową.

„Roadkill” 

Kadr z filmu „Roadkill”

Film polskiego reżysera mieszkającego w Wielkiej Brytanii został zgłoszony na festiwal w Cannes przez Londyński Uniwersytet UAL. Animacja powstała w całości w Polsce, gdzie twórca spędził większość życia, tu także studiował aktorstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. 

„Roadkill” to animowany thriller zrealizowany w technice animacji poklatkowej. Film przedstawia świat, w którym gatunkiem dominującym są jelenie. Pewnego wieczoru jeden z samców jedzie na przejażdżkę. Nic nie zapowiada nieszczęśliwego wypadku…

Więcej informacji o filmie: https://roadkill.info/

Polskie krótkie metraże w Cannes

W ubiegłym roku w konkursie filmów krótkometrażowych pokazywany był film „III” Marty Pajek, a w konkursie Cinéfondation „Inny” Marty Magnuskiej. Drugim polskim akcentem w konkursie Cinéfondation był film „Dots” Eryka Lenartowicza, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Film został wyprodukowany w Australii. 

72. Festiwal Cannes odbędzie się od 14 do 25 maja.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: www.festival-cannes.com


23.04.2019