„Duszyczka” doceniona w Cannes

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej animacja „Duszyczka” Barbary Rupik otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation na 72. Festiwalu Filmowym w Cannes.

„Duszyczka” z nagrodą w Cannes

Polska animacja otrzymała w konkursie Cinéfondation (dla najlepszych filmów studenckich) trzecią nagrodę ex aequo z palestyńskim filmem „Ambience” w reżyserii Wisama Al Jafariego.

W 22. edycji konkursu brało udział siedemnaście filmów, wyselekcjonowanych spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszeń. Wśród filmów konkursowych znalazły się tylko trzy animacje, w tym aż dwie zrealizowane przez polskich twórców. Przewodniczącą jury w konkursie filmów krótkometrażowych oraz Cinéfondation była francuska reżyserka Claire Denis. Jej film „High Life” w 2016 roku otrzymał dofinansowanie PISF w ramach priorytetu koprodukcje mniejszościowe.

„Duszyczka”

Film Barbary Rupik to niezwykle bogata i plastyczna animacja. Opowieść rozpoczyna się gdzieś przy brzegu rzeki, to tam ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Film jest wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi i jest reprezentowany przez Krakowską Fundację Filmową.

W konkursie brał udział także film Leszka Mozgi „Roadkill”. Więcej o filmie można przeczytać tutaj: www.pisf.pl/aktualnosci/duszyczka-barbary-rupik-na-72-mff-w-cannes


27.05.2019