Dwa Brzegi 2017 - zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkich

Znamy zwycięzców  Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na 11. Dwóch Brzegach w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy trwające do 35 minut, fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne, wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.

W jury zasiedli filmowcy: Maciej Dejczer, przewodniczący (zdobywca nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za „300 mil do nieba”), Anna Zamecka (reżyserka nagradzanego na światowych festiwalach dokumentu „Komunia”), Marcin Koszałka (wybitny operator, dokumentalista oraz reżyser „Czerwonego pająka”).

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:

  • I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: Grzegorz Dębowski za film „NDR” i podjęcie ryzyka wykreowania relacji międzyludzkich w świecie ekstremalnych wyborów i umiejętne zatarcie granicy między dokumentem a fabułą.
  • II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: Paul Ploberger za film „Piwo i calippso” lekkość połączenia dramatu i komedii w filmie drogi.
  • III Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: Balbina Bruszewska za film „Czarnoksiężnik z krainy U.S.” za szaloną i wyrafinowaną wizję poszukiwania sensu świata.
  • Wyróżnienia aktorskie: Oliwier Kozłowski za stworzenie emocjonalnej relacji w filmie „Baraż” w reżyserii Tomasza Gąssowskiego.
  • Wyróżnienie aktorskie: Gabriela Muskała za inteligentne zbudowanie postaci niosącej tajemnicę w filmie „Czarnowidzka” w reżyserii Joanny Satanowskiej.

Statuetka „She’s Mercedes” dla Balbiny Bruszewskiej

Twórczyni, której film Jury oceniło najwyżej, otrzymała statuetkę „She’s Mercedes”, a była nią Balbina Bruszewska „Inicjatywa „She’s Mercedes” skierowana jest do kobiet różnych profesji, które wzajemnie się inspirują, dzielą spostrzeżeniami na temat osiągnięć w pracy zawodowej, życia prywatnego, realizowania pasji i właściwego zbalansowania wszystkich dziedzin życia. Po raz pierwszy w Polsce nagroda została przyznana w kategorii „Film”.

Źródło informacji: www.dwabrzegi.pl/festiwal-dwa-brzegi-2017-znamy-zwyciezcow-miedzynarodowego-konkursu-filmow-krotkometrazowych

07.08.2017