„Dzień czekolady” w kinach

31 maja na ekrany polskich kin wejdzie pełnometrażowy debiut fabularny Jacka Piotra Bławuta „Dzień czekolady”. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowy polski film familijny

„Dzień czekolady” jest filmem familijnym, pokazującym świat dorosłych przez pryzmat wyobraźni dwójki dzieci – Dawida i Moniki. To opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że niemożliwe staje się możliwe, zmieniając życie wszystkich bohaterów na zawsze.

Na planie filmu „Dzień czekolady”

W rolę Dawida i Moniki wcielili się Leo Stubbs oraz Julia Odzimek. Oprócz tego, młodym aktorom partnerują: Dawid Ogrodnik, Katarzyna Kwiatkowska, Witold Dębicki, Magdalena Cielecka, Barbara Kurzaj, Tomasz Sobczak, Katarzyna Zawadzka, Marek Bukowski oraz Tomasz Kot.

Reżyserem filmu jest Jacek Piotr Bławut, który jest współautorem scenariusza wspólnie z Anną Onichimowską. Za charakteryzację odpowiada Katarzyna Kakietek, za scenografię Jagna Dobesz, a za kostiumy Sandra Kowalska, Lilit Hayeapetyan i Tomasz Matraszek. Film zmontowali Katarzyna Śpioch, Jacek Piotr Bławut, Katarzyna Boniecka, nad dźwiękiem czuwali Radosław Ochnio i Tomasz Wieczorek. Autorem zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk, a muzyki Karolina Rec i Hubert Zemler. Producentką filmu jest Anna Bławut-Mazurkiewicz. Dystrybutorem filmu jest Dystrybucja Mówi Serwis.

Film powstał na podstawie książki Anny Onichimowskiej pod tym samym tytułem. Jest to pełnometrażowy debiut fabularny reżysera. Film był już pokazywany m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i MFF Black Nights w Tallinnie. Został nagrodzony na 22. Międzynarodowym Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu.


27.05.2019