„Eastern” Piotra Adamskiego w Koszalinie

Na zbliżającym się 38. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Eastern” Piotra Adamskiego. Film bierze udział w Konkursie Debiutów Pełnometrażowych. Film powstał w Studiu Munka – SFP w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”.

„Eastern”

„Eastern”, fot. Studio Munka – SFP

„Eastern” to film pełnometrażowy, trwa 78 minut. W swoim debiucie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty.

Piotr Adamski jest artystą wizualnym i reżyserem filmowym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Jego krótkometrażowa fabuła „Otwarcie” wyprodukowana w Studiu Munka w ramach programu „30 Minut” nagrodzona została Srebrnym Lajkonikiem na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Natomiast autorem zdjęć do „Eastern” jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT, asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”.

„«Eastern» jest swoistą adaptacją średniowiecznego prawa zwyczajowego o nazwie Kanun. Nie o Kanun tu jednak chodzi, ale o retropijną tęsknotę coraz częściej rezonującą w konserwatywno-populistycznych narracjach obecnych czasów – mówi Piotr Adamski. – «Eastern» ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza (w rodzinie czy w polityce) instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. „«Eastern», czyli western na cywilizowanym wschodzie.”

„Eastern”, fot. Studio Munka – SFP

W filmie Piotra Adamskiego na pierwszy plan wysuwają się dwie role pierwszoplanowe – debiutantek Mai Pankiewicz i Pauliny Krzyżańskiej. Partneruje im m.in. Marcin Czarnik. Za scenografię odpowiadają Ewa Solecka i Agata Lepacka, autorką kostiumów jest Sandra Kowalska. Współautorem scenariusza jest Michał Grochowiak. Autorem muzyki jest Hubert Zemler. Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Eastern” są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+.

Na festiwalowy pokaz filmu Studio Munka zaprasza do kina Kryterium w Koszalinie 13 czerwca 2019 r. o godz. 16.30. W ramach „drugiej szansy” będzie można go obejrzeć w kinie Alternatywa 14 czerwca o godz. 18.30

Nabór do programów Studia Munka

Nabór do fabularnych programów Studia Munka-SFP, czyli „30 Minut” oraz „60 Minut” trwa do 30 września 2019 roku. Koproducentem filmów krótkometrażowych jest telewizja TVN, z kolei partnerem programu „60 Minut” ponownie Canal+.

Informacja prasowa 


11.06.2019