„Eter” w kinach

30 listopada do kin wszedł nowy film Krzysztofa Zanussiego „Eter”. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Eter”

Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Akcja toczy się przed wybuchem I wojny światowej na terenach monarchii Austro-Węgierskiej i Cesarstwa Rosyjskiego. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne, by zyskać władzę nad ludźmi.

Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

Na planie filmu

Reżyser o filmie

„«Eter», mimo kostiumu, nie jest widowiskiem – przeciwnie, stawiam na opowieść ascetyczną, omijając liczne drastyczności, które powinny pojawiać się bardziej w wyobraźni widza aniżeli dosłownie na ekranie. Film ma wiele odniesień do historii, ale są to odniesienia przybliżone. Opowieść dziejąca się na dawnych polskich kresach zawiera elementy etniczne – obecna jest Polska, Rosja, Ukraina i ludy Austro-Węgier” – mówi reżyser Krzysztof Zanussi o filmie.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Krzysztof Zanussi. Autorem zdjęć jest Piotr Niemyjski. Za scenografię odpowiada Joanna Macha, za kostiumy Katarzyna Lewińska. Film zmontowała Milenia Fiedler. Producentem filmu jest Studio Filmowe Tor. Koproducentami filmu są Interfilm Production Studio (Ukraina), Laokoon Filmgroup (Węgry), Studio Uljana Kim (Litwa) z udziałem Revolver, Bielle Re (Włochy), Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizji Polskiej, Canal+, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Lithuanian Radio and TV. 

W obsadzie filmu znaleźli się Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak, Maria Ryaboshapka i Rafał Mohr.

„Eter” jest międzynarodową koprodukcją Polski, Ukrainy, Węgier i Litwy z udziałem Włoch. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpacką Komisję Filmową, Ukraińską Agencję Filmową, Litewskie Centrum Filmowe, Węgierski Fundusz Filmowy. Dystrybucją w Polsce zajmuje się Next Film.

Festiwale

Film brał udział w konkursie głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz w konkusie filmów polskich na 26. EnergaCamerimage. Film widzieli również widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan i 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. „Eter” znalazł się również w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie.


30.11.2018