Film „The River” nagrodzony w Wenecji

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcja „The River” została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Polskim koproducentem filmu jest firma Madants.

Nagroda dla „The River”

Agnieszka Puciło odbiera nagrodę w imieniu reżysera. Zdjęcie dzięki uprzejmości producenta. 

Emir Baigazin, reżyser współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „The River” (koprodukcja Madants) otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji dla Najlepszego Reżysera w sekcji Orizzonti.

Nagrodę w imieniu reżysera odebrała Agnieszka Puciło z firmy Madants.

Odtwórcy głównych ról. Zdjęcie dzięki uprzejmości producenta. 

„The River” jest koprodukcją trzech państw: Kazachstanu, Polski i Norwegii. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Emir Baigazin. Muzykę skomponowała Justyna Banaszczyk. Post-produkcją obrazu zajęło się Studio Produkcyjne ORKA, a dźwięku Cafe Ole oraz Dreamsound Studio. Obecnie film pokazywany jest w konkursowej sekcji Platform podczas Festiwalu Filmowego w Toronto.

„The River”

Kadr z filmu. Materiały prasowe 

Historia rodziny mieszkającej w małej kazachskiej wiosce. Pięciu braci żyje pod nieustanną kontrolą ojca. Wszystko zmienia się, gdy chłopcy odkrywają zagrożenia współczesnego świata.

Madants

Polskim koproducentem filmu „The River” jest Madants, firma założona przez Klaudię Śmieję – Rostworowską i Beatę Rzeźniczek, działająca od 2015 roku. Specjalizuje się w niezależnych koprodukcjach międzynarodowych. Do tej pory firma współprodukowała m.in. niemiecko-francusko-amerykańsko-brytyjsko-polską produkcję „High Life” Claire Denis, grecko-polski film „Litość” w reżyserii Babisa Makridisa, czy portugalsko-francusko-polski obraz „Porto” w reżyserii Gabe’a Klingera.

Świetne przyjęcie filmu przez dziennikarzy

Film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez zagranicznych dziennikarzy. O filmie napisali m.in. David Rooney z The Hollywood Reporter oraz Allan Hunter ze Screen Daily.

David Rooney w swojej recenzji napisał, że film jest „dopełnieniem genialnej trylogii reżysera, który potwierdza jego rosnącą pozycję jako wizualnego rzemieślnika o niespotykanej dyscyplinie i ekspresji (poprzednie części trylogii o Aslanie to „Harmony Lessons” i „The Wounded Angel” przyp. red.)”.

Według Allana Huntera „rygorystycznie skomponowane, surowe kadry powinny przyciągnąć potencjalnych dystrybutorów i miłośników bezkompromisowego kina autorskiego”.  

Prezentacja filmu „The River”  wygrała ubiegłoroczny program Pitch & Meet realizowany w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Wyniki Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji dostępne są na stronie: www.labiennale.org/en/news/official-awards-75th-venice-film-festival


10.09.2018