Focus on Polish Docs w Argentynie

24 lipca rozpoczął się FIDBA – Buenos Aires International Documentary Film Festival. W tym roku na festiwalu gości program Focus on Polish Docs, dzięki któremu widzowie zobaczą ponad 20 polskich filmów dokumentalnych.

W programie Focus on Polish Docs znalazły się zarówno filmy zaliczane do klasyki polskiego dokumentu, jak i nowe filmy młodego pokolenia dokumentalistów, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach.

„Masters from Krakow”

W sekcji „Masters from Krakow” prezentowane są polskie dokumenty, zrealizowane przez polskich mistrzów tego gatunku, które na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymały Złotego Smoka bądź Złotego Lajkonika: „Muzykanci” Kazimierza Karabasza, „Na torach” Bohdana Kosińskiego, „Szkoła podstawowa” Tomasza Zygadło, „Hair” Marka Piwowskiego, „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Szpital” Krzysztofa Kieślowskiego, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego, „Wszystko się może przytrafić” Marcela Łozińskiego oraz „Siostry” Pawła Łozińskiego.

„Young Talents”

W drugim bloku argentyńscy widzowie mają okazję do zapoznania się ze współczesnymi dokumentami krótkometrażowymi realizowanymi przez młodych, ambitnych i uzdolnionych filmowców. Filmy te zdobyły już nagrody na prestiżowych festiwalach takich jak Sundance, IDFA czy DOK Leipzig, a także były nominowane do Oscara lub znalazły się na shortliście Akademii. W pokazie  „Young Talents” bierze udział osiem polskich filmów, które obecnie odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Dokument” Marcina Podolca, „Superjednostka” Teresy Czepiec, nominowana do Oscara „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Więzi” Zofii Kowalewskiej.

Retrospektywa filmów Wojciecha Staronia

W Buenos Aires w specjalnej retrospektywie pokazywane są filmy Wojciecha Staronia „Argentyńska lekcja”, „Na chwilę”, „Misjonarz” oraz „Syberyjska lekcja” oraz jego ostatni dokument „Bracia”, który zdobył Grand Prix festiwalu DOK.Leipzig – Złotą Gołębicę oraz główną nagrodę sekcji La Semaine de la Critique na festiwalu w Locarno. Wojciech Staroń to uznany reżyser, scenarzysta i operator filmowy, laureat wielu nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Retrospektywie towarzyszy master class poprowadzony przez reżysera pt. „O dokumentalnej fikcji i fabularnej prawdzie”.

Na Buenos Aires International Documentary Film Festival gości także Katarzyna Wilk, wicedyrektor KFF Sales&Promotion, która zasiada w jury sekcji Panorama Argentino oraz reżyserka Teresa Czepiec, która ocenia filmy w sekcji Opera Prima.

Krakowska Fundacja Filmowa jest organizatorem przeglądu Focus on Polish Docs, przygotowanego w ramach projektu „Polish Docs / Polish Animations Intercontinental” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

28.07.2017