Found footage: ożywianie archiwów

Fundacja Okonakino i Against Gravity zapraszają na cykl projekcji niepokazywanych dotąd w Polsce, docenionych zagranicznych filmów found footage, czyli takich które powstały w procesie montażu archiwalnych filmów i zdjęć, i odpowiadających im polskich filmów ożywiających archiwa. W programie dyskusje z polskimi reżyserami, artystami i krytykami sztuki oraz warsztaty montażowe, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage.

Zagraniczne i polskie filmy found footage

Polscy widzowie nie mieli dotąd okazji zapoznać się z większością docenionych na świecie, współczesnych, dokumentalnych filmów found footage, wykorzystujących prywatne i publiczne archiwalne materiały filmowe. Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Zostaną one pokazane w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie „Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.

Montowanie obrazów znalezionych 

Integralną częścią projektu są dyskusje z polskimi artystami, których prace będę prezentowane w ramach wydarzenie, oraz teoretykami i kuratorami. Pozwolą one zrozumieć, na czym polega found footage – technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu „obrazów znalezionych”, prowadząca do rekontekstualizacji gotowego materiału filmowego. Przybliżą rolę dzieł found footage, często ujawniających sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów, w tworzeniu współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych.

Zostanie zadane również pytanie o zmieniający się kształt współczesnych archiwów i zwiększającą się rolę prywatnych, amatorskich filmów w nich gromadzonych i wykorzystywanych przez twórców w projektach artystycznych.

W dyskusjach wezmą udział Jakub Mikurda, Małgorzata Radkiewicz, Dagmara Rode i Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach projektu.

Pokazy, dyskusje i warsztaty

Projekcje zagranicznych i polskich filmów found footage oraz dyskusje odbędą się w weekend 14-15 października na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.
W drugi weekend trwania projektu 21-22 października także na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wybrzeże Kościuszkowskie 37) odbędą się warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy montażowe z wykorzystaniem archiwalnych materiałów filmowych. Także tego dnia odbędzie się pokaz ostatniego filmu znanego na całym świecie twórcy found footage Forgáca, „Picturesque Epochs” (2017). Uzupełnieniem projektu jest Home Movie Day (homemoviedaywarsaw.com) – wydarzenie poświęcone kinu amatorskiemu rejestrowanemu na wąskich taśmach. Organizatorzy zapraszają na nie szczególnie osoby, które posiadają amatorskie filmy na taśmach 8 mm, SUPER 8 mm i 16 mm. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać.
Miejsce:

Pokazy filmów, dyskusje i warsztaty odbędą się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

Udział w dyskusjach i projekcjach jest wolny, na warsztaty obowiązują zapisy, które ruszyły 1 października. Koszt udziału w warsztacie wynosi 35 zł.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.ozywianiearchiwow.com.

Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day i Kinoteka. Patronem medialnym projektu są „Ekrany”.

Informacja prasowa 

05.10.2017