„I znów będziemy szczęśliwi” w programie 17. DocLisboa

Współfinansowany przez PISF film „I znów będziemy szczęśliwi” Krzysztofa Wołżańskiego, znalazł się w programie 17. edycji festiwalu DocLisboa. 

„I znów będziemy szczęśliwi”

Krótkometrażowy film dokumentalny „I znów będziemy szczęśliwi” Krzysztofa Wołżańskiego, wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową zostanie zaprezentowany na jednym z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego 17. DocLisboa w konkursie w ramach sekcji Green Years, poświęconej młodemu kinu z całej Europy.

Opis filmu: „Odważny, niecodzienny i przejmujący obraz życia rodzinnego. Dorastające dzieci po śmierci matki tracą nie tylko najbliższą im osobę, ale także poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Są ze sobą na dobre i złe, choć ich życie już nigdy nie będzie takie jak dawniej. Reżyser dzieli się z widzami bolesną i intymną historią swojej rodziny”.

Film Krzysztofa Wołżańskiego dotychczas otrzymał m.in. nagrodę pozaregulaminową dla najmłodszego twórcy zakwalifikowanego do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na 13. Festiwalu Dwa Brzegi oraz był prezentowany w Konkursie Polskim 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Krzysztof Wołżański przedstawia bolesne i do bólu szczere rodzinne problemy, z którymi zmagają się on sam i jego najbliżsi. Autor zaproponował krótkie filmowe spotkanie, w formie znanej wcześniej widzom z chociażby «Takiego pięknego syna urodziłam» Marcina Koszałki czy «Tarnation» Jonathana Caouette’a. To prywatne nagrania rodzinne, które głęboko dotykają osobistych spraw, bardzo bolesnych i smutnych (…). Wołżański obnaża cierpienie najbliższej mu osoby, wyraźnie za nią tęskni i tę miłość czuć na ekranie (…). Jest tu i teraz, ból i zniszczenie, pamięć i cierpienie. To wszystko czuć i widać na ekranie, a ja szanuję dużą umiejętność poruszania się w obszarze tak delikatnym i osobistym. Szanuję takie kino, wierzę autorowi, potrafię dzięki filmowi poczuć bliskość tego świata. Mocny film, choć boli!”, pisze o filmie Krzysztof Spór (sporwkinie.blogspot.com).

„Porażający film – dogłębnie osobisty, rozdzierający najgłębsze rany, a przy tym emocjonalnie stonowany, momentami wręcz kontemplacyjny. List miłosny do niedawno zmarłej matki, a zarazem uniwersalna i przejmująca analiza meandrów życia rodzinnego. Wołżańskiemu w niedługim dokumencie udało się uchwycić dwie skrajności: bezdenną miłość i kosmiczną nienawiść – i to jedynie rejestrując kilka tygodni z życia swojej rodziny (…). «I znów będziemy szczęśliwi» to emocjonalny kołowrót, znakomicie skomponowany i formalnie wyjątkowo szczery. ”, pisze z kolei Michał Piepiórka (bliżejekranu.pl).

Na podstawie infromacji prasowej 


09.10.2019